Ezeket látta már?

Száraz, hurutos, véres – ezeket jelezhetik az egyes köhögés típusok

köhögés, jelez, száraz, hurutos, véres

A köhögés típusa igen fontos jelzésértékkel bír, hiszen bizonyos betegségek és állapotok rájuk jellemző köhögéssel rendelkeznek.

Olykor mindenki köhög hosszabb-rövidebb ideig. Ekkor az érintettek tapasztalhatnak száraz illetve hurutos köhögést, melyek akár krónikus formát is ölthetnek. A köhögést számtalan dolog okozhatja: kiválthatja ugyanis allergia, fertőzés, irritáló anyag, füst, dohányzás, reflux, krónikus obstruktív légúti betegség, de akár olyan súlyos állapotok is, mint a tüdőrák vagy a tüdőembólia. Fontos tudni, hogy a köhögés csupán egy tünet, ami valamit jelez. Többféle típusa van, melyek jellemzői alapján következtetni lehet a panaszt okozó betegségre.

Száraz köhögés

A száraz köhögés igen gyakran egy fertőzés utáni maradványtünet, amely frusztráló, csiklandozó érzést kelthet a torok hátsó részén. Ilyenkor már nem képződik váladék, inkább ingerköhögés áll fenn. Ekkor általában néhány héten belül magától elmúlik a panasz.

Amennyiben 3 hétnél tovább tartó száraz köhögése van, azt ki kell vizsgálni, hiszen okozhatja allergia vagy asztma is. Ilyenkor akár légszomj is előfordulhat a köhögés mellett. Egyes esetekben a savas reflux – amikor a gyomorsav visszaáramlik- is generálhat ilyen panaszt, ám ilyenkor gyomorégés is jelentkezik mellé, mely fekve még jobban súlyosbodik.

Dr. Aimee Brame, a London Bridge Hospital orvosa azt javasolja, hogy a száraz köhögés okának tisztázása érdekében vezessünk naplót – így jobban fény derülhet egy esetleges allergia meglétére.

- Néhány ember erős köhögést tapasztal otthon, ami munka közben elmúlik. Ezt okozhatja valami a kertjében, de por vagy egy háziállat is.

Dr. Brame szerint az otthonában, különösen az ágy alatti portalanítás csökkentheti a száraz köhögést, ha azt allergia okozza.

Hurutos, nedves köhögés

A mélyről, mellkasból jövő köhögés általában hurutos, melynek során váladék szakad fel és jön fel. Általában fertőzés, influenza vagy megfázás következtében fellépő váladék túltermelése okozza.

A köhögés megkönnyítése és a váladék felszakadása érdekében javasolt a bőséges, lehetőleg meleg folyadék fogyasztása (pl. forró, citromos mézes tea).

Érdemes tudni, hogy bár jellemzően fertőzés okozza a hurutos köhögést, olykor a szénanátha is kiválthat hasonló panaszt: ha az orrot irritálja a pollen, az bizony fokozhatja a nyálkatermelést.

Egyes esetekben szívbetegség generálhatja a problémát, különösen akkor, ha folyadék is van a mellkasban. Ilyenkor általában a bokák ödémája és légszomj is jelen van, és a panaszokat a testmozgás súlyosbítja – ilyenkor mihamarabb orvosi kivizsgálás javasolt!

Véres köhögés

Igen ijesztő tünet, mely sokszor veszélyes állapotokra utal. A véres köhögés leggyakoribb okai a tüdő szövetében vagy érhálózatában történő elváltozások. Kiválthatja tuberkulózis, de felléphet tüdőgyulladás, tüdőembólia, tüdőtályog, cisztás fibrózis esetén is.

A véres köhögés oka lehet még szív- és érrendszer probléma (pl. aorta repedés), bizonyos emésztőrendszeri kórképek, melynek során a gyomorból, vagy a bélrendszerből véres váladék ürül.

Érdemes tudni, hogy a véralvadásgátló készítmények is kiválthatják a panaszt – ilyenkor mindenképp forduljon orvosához, mivel nagy valószínűséggel kevesebb dózisra vagy más készítményre lesz szüksége, mivel a véralvadás-vérzékenység egyensúlya túlságosan az utóbbi irányába tolódott el.

Amikor a köhögés krónikussá válik

Amennyiben a köhögés minimum 3 hete tart, úgy érdemes orvoshoz fordulni, aki különböző vizsgálatokkal fényt deríthet a probléma kiváltó okára. Ritkán, de előfordulhat, hogy súlyosabb állapotot jelez a panasz: pl. tüdőrákot, tuberkulózist. Fontos, hogy tisztában legyen a „vörös zászlós” tünetekkel, amelyek komolyabb betegség jelei lehetnek. Ilyen a tartós köhögés mellett jelentkező fogyás, az éjszakai izzadás és a véres köhögés – ezek ugyanis a tüdőrák jelei is lehetnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Elhúzódó, száraz köhögés: mikor kell orvoshoz fordulni?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

köhögés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához