Köhögés, fáradtság: ez a brit mutáció 2 jellemző tünete
A koronavírus brit mutációja már Magyarországon is tarol. Miben tér el a brit variáns a Covid-19 fertőzés eddig feljegyzett tüneteitől? Mutatjuk!
Gyakrabban köhögnek, fáj a torkuk és fáradékonyabbak, viszont ritkábban vesztik el az ízlelésüket és szaglásukat azok, akiket a brit koronavírus-mutáció fertőz meg.
A mutáns koronavírus-variánst decemberben fedezték fel Nagy-Britanniában, a legfrissebb információk szerint könnyebben terjed, mint a „sima” koronavírus és halálosabb is, de széles körű, tudományos kutatások ezt még nem erősítették meg.
Egy január végi cikkben számoltak be egy érdekes felmérésről, amit a brit statisztikai hivatal (ONS) végzett. Ebből kiderül, hogy azok, akik az új, gyorsan terjedő brit variánssal fertőződtek meg, más tünetekről számoltak be, mint azok, akik az eredeti vírustörzset kapták el. A jelentés szerint „számottevően kevésbé gyakori” az ízlelés- és szaglásvesztés, viszont gyakrabban jelentkezik köhögés, torokfájás, fáradtság, izomfájdalom és láz. A bélrendszeri tünetekkel és a légzési nehézségekkel kapcsolatosan nincs információ.
Ez is érdekelheti:
Megdöbbentek a kutatók: 20-szor annyi a koronavírus a brit mutánssal fertőzöttek mintáiban
Brazil mutáció: ijesztő újrafertőződést indíthat el
Koronavírus: Ha így érzi magát, azonnal hívjon mentőt!
A brit mutáció tünetei az említések gyakorisága alapján:
· köhögés 35%: ez volt a leggyakoribb tünet azokban az emberekben, akiket a brit variáns fertőzött meg
· fáradtság/gyengeség 32%,
· fejfájás 32%,
· izomfájdalom 25%,
· torokfájás 22%
· láz 22%.
Az új, brit variáns esetén csak 15 százalék számolt be íz- vagy szagvesztésről, szemben az eredeti koronavírussal fertőzöttek 19 százalékával.
(A brit statisztikai hivatal azokat az embereket mérte fel, akik november 15. és január 16. között pozitív COVID-19 tesztet kaptak. A teszt előtti hét nap során tapasztalt tünetekkel kapcsolatos kérdésekre a brit mutációban szenvedők és az eredeti koronavírustörzsben megfertőződött betegek válaszoltak.)
Tony Moody, MD, a Duke Egyetem Orvosi Központjának Duke Humán Védőoltási Intézetének fertőző betegség specialistája szerint nem meglepő, hogy egy új változat némileg eltérő tüneteket okoz.
"A koroanvírusmutációk genetikai kódja megváltozik, amelynek eredményeként a fehérjék másképp épülnek fel, és ezek megváltoztathatják a vírus és a test kölcsönhatását" - mondta. Megjegyezte azonban, hogy a brit felmérésben talált különbségek meglehetősen finomak – a brit variánssal rendelkező betegek nem számoltak be új tünetekről.
A brit mutáció legijesztőbb tulajdonsága a hipergyors terjedés
A brit variáns - február közepi adatok szerint - legalább 82 országban elterjedt, így az Egyesült Államokban is. Ottani kutatók úgy tapasztalták, hogy a brit mutáns 35–45 százalékkal könnyebben terjed, mint az Egyesült Államok más változatai és azt prognosztizálták, hogy márciusra a fertőzés domináns koronavírustörzsévé válhat.
Milyen a brit mutáció halálozási rátája?
Az Egyesült Királyság január 21-én közzétett jelentése szerint "reális lehetőség van" arra, hogy a fertőzött betegeknél magasabb a halálozási arány, de ennek biztos kijelentéséhez több adatra van szükség.