Így néz ki a bőr a Lyme-kórral fertőzött kullancs csípése után
Ha a betegséget nem kezelik, akkor átterjedhet a szívre és az idegrendszerre.
Ha valakit megcsíp egy fertőzött kullancs, akkor a szervezetben olyan antitestek termelődnek, amit egy új teszt segítségével a betegség korai szakaszában ki lehet mutatni - írja a webmd.com.
A Lyme-kór tünetei
Évente körülbelül 30 ezer Lyme-kóros esetet jelentenek a CDC-nek, bár a legújabb becslések szerint szerint évente több mint 475 ezer ember fertőződhet meg a betegséggel az Egyesült Államokban.
A Lyme-kór jellemző tünetei közé tartoznak az alábbiak:
- láz
- fejfájás
- fáradékonyság
- jellegzetes "céltáblához hasonló" bőrkiütés
Ha a Lyme-kórt nem kezelik, akkor a fertőzés átterjedhet az ízületekre, a szívre és az idegrendszerre. A betegséget leggyakrabban a tünetek, például a jellegzetes céltáblához hasonló bőrkiütés megjelenése után diagnosztizálják. A legtöbb esetben a Lyme-kór antibiotikummal kezelhető.
Tesztekkel kimutatható a Lyme-kór
"A Lyme-kór jelenleg használható tesztjei kimutatják azokat az antitesteket, amelyeket a szervezet termel. Azonban hetek is eltelhetnek, mire ezek az antitestek megjelennek, így a tesztek az első vagy a második héten a pozitív esetek felét nem mutatják ki. A fertőzések 85%-át csak egy hónap elteltével azonosíthatják" - mondta Peter Gwynne, PhD, a Tufts Egyetem mikrobiológusa, a kutatás vezetője.
Az antitestek a Lyme-kór elmúlása után is a szervezetben maradhatnak. Amikor egy betegnek egy korábbi fertőzés után újból tünetei lesznek, az orvosok gyakran nem tudják megmondani, hogy a panaszokat a korábbi fertőzés, az újrafertőződés vagy valamilyen teljesen másik betegség okozza.
Fontos felfedezés
A mostani tanulmányban Gwynne és munkatársai megállapították, hogy a Lyme-baktériumok zsírokat szereznek a környezetükből, amelyeket a felszínükön tárolnak. Ezek, az úgynevezett foszfolipidek immunválaszt váltanak ki. A kutatócsoport megállapította, hogy a foszfolipidekre válaszul termelődő antitestek eltérnek azoktól, amelyeket a tipikus Lyme-kór tesztek vizsgálnak, és a fertőzött kullancscsípés után nem sokkal megjelenhetnek a szervezetben.
"Alapesetben az emberek 10- 20 százalékánál a terápia után is megmaradnak a Lyme- kór tünetei. Ha korábban diagnosztizáljuk a betegséget, akkor ez kisebb eséllyel fordulhat elő" - mondta Gwynne.
Kullancsveszély: ezek Magyarország leginkább fertőzött területei - olvasson tovább!
A kutatócsoport azt is megállapította, hogy úgy tűnik, hogy a szervezet gyorsabban kiüríti a foszfolipidek hatására termelődő antitesteket, az úgynevezett autoantitesteket. Ez segítheti a tudósokat abban, hogy megtudják, mennyire volt hatékony a kezelés, vagy hogy valaki újrafertőződött-e.
Olvasta már?
- A Lyme-kór tünetei: ezekről a jelekről ismerheti fel
- Lyme-kór: ennyivel a kullancscsípés után jelentkezhetnek a tünetek
- Kiütés kullancscsípés után - ezzel a teszttel hamar diagnosztizálható
- Lyme-kór: fejfájás, gyengeség is utalhat rá
- FSME-vírus és Lyme-kór: hogyan különböztethető meg a kettő
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!