Kiszállási díj jár az orvosoknak az oltás "házhoz szállításáért"
Romániában kiszállási díjat kapnak a családorvosok ösztönzésképp, ha házhoz viszik pácienseiknek a vakcinát.
A páciens otthonában beadott vakcináért 60 lejt (4200 forint) kap az orvos az egészségbiztosítási pénztártól, ami másfélszerese a rendelőben beadott koronavírus elleni vakcináért járó 40 lejnek.
Így ösztönzik a koronavírus elleni oltás házhoz szállítását
A kormány szerdán elfogadott sürgősségi rendelete szerint ezentúl kiszállási díjat is fizetnek azoknak a családorvosoknak, akik házhoz mennek idős, mozgási nehézségekkel küzdő pácienseikhez, hogy beadják a védőoltást.
A páciens otthonában beadott vakcináért 60 lejt (4200 forint) kap az orvos az egészségbiztosítási pénztártól, ami másfélszerese a rendelőben beadott vakcináért járó 40 lejnek. A kormányrendelet - a beadott vakcinánként járó 40 lejes tarifa bevezetésével - bevonja a járóbeteg-rendelőket is az oltáskampányba.
Delta variáns: ezért reménytelen elérni a nyájimmunitást magas átoltottsággal - kattintson!
Romániában május elejétől tették lehetővé, hogy - a többnyire kórházakban vagy önkormányzati épületekben létrehozott oltásközpontok mellett - a családorvosok is beadhassák pácienseiknek a koronavírus elleni oltást. Ettől a falusiak immunizálásának felgyorsítását remélték, de a családorvosi rendelők alig egyharmada csatlakozott a kampányhoz, és eddig mindössze 346 ezer embert oltottak be, közöttük 190 ezer falusi lakost.
A 19,3 milliós Romániában eddig 5 millió 200 ezer ember, a beoltható, 12 év feletti lakosság 30,7 százaléka kapott legalább egy adag oltást.
Közben a járvány negyedik hulláma minden korábbinál gyorsabb ütemben terjed az országban. Szerdán már 849 új megbetegedésről számolt be a stratégiai kommunikációs törzs, ami több mint 80 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. A betegség már naponta 13-14 halálos áldozatot szed: ez is 75 százalékkal több, mint az utóbbi kéthetes mozgóátlag.
A kórházi ápolásra szoruló fertőzöttek száma egy hét alatt csaknem másfélszeresére, 1564-re, az intenzív terápián ápolt súlyos betegeké pedig 212-re emelkedett.
Ez is érdekelheti:
- Delta variáns: erről a 4 tünetről ismerheti fel, ha koronavírus fertőzött
- Koronavírus: az FDA jóváhagyja a Pfizer vakcináját - kötelező lehet?
- Videóra vették: így fertőz a koronavírus. Szinte felrobban a sejt!