Kiderült, miért kaphatjuk el nagyobb eséllyel télen a felső légúti fertőzéseket
Kutatók felfedeztek egy biológiai magyarázatot arra, hogy a felső légúti fertőzések miért gyakoribbak a hideg évszakokban.
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő közösségi oldalán egy érdekes kutatásra hívta fel a figyelmet.
"Még 2018-ban leírtak egy veleszületett immunválaszt, amelyet a baktériumok orron keresztül történő belélegzése vált ki: ilyenkor apró, folyadékkal teli zsákocskák, úgynevezett extracelluláris vezikulumok (vagy EV, korábbi nevükön exoszómák) szabadulnak fel és áramlanak ki a nyálkahártyába, hogy körülvegyék és megtámadják a baktériumokat. Ez a kutatókban a darázsfészek felrúgásának képzetét keltette, így a zsákocskák támadását „EV-rajnak” nevezték.
A 2018-as tanulmány azt is kimutatta, hogy a zsákocskák antibakteriális fehérjéket juttatnak el a nyálkahártyán keresztül az orr elülső részétől annak hátulsó részébe a légutak mentén, ami aztán megvédi a többi sejtet is a baktériumoktól, mielőtt azok túl messzire bejutnának a szervezetbe." - írta posztjában a szakember,
A bejegyzésből kiderült, hogy egy most, a The Journal of Allergy and Clinical Immunology szaklapban megjelent tanulmányban a kutatók arra kerestek választ, hogy ezt az immunválaszt olyan orron keresztül belélegzett vírusok is kiváltják-e, amelyek a leggyakoribb felső légúti fertőzések forrásai. Elemezték, hogy a műtéten átesett betegek és egészséges önkéntesek orrából gyűjtött sejtek és orrszövetminták hogyan reagáltak három vírusra, köztük a koronavírusra és két rhinovírusra.
"Azt találták, hogy mindegyik vírus „EV-raj” válaszreakciót váltott ki, bár a baktériumok leküzdésére használttól eltérő jelátviteli útvonalon. A kutatók egy olyan mechanizmust is felfedeztek, amely a vírusok elleni válaszreakcióban játszik szerepet: felszabadulásukkor a zsákocskák csaliként működtek, olyan receptorokat hordozva, amelyekhez a vírus az orrsejtek helyett kötődik.
A kutatók ezután azt tesztelték, hogy az alacsonyabb hőmérséklet hogyan befolyásolja ezt a választ, ami különösen fontos az orr immunitásában, mivel az orr belső hőmérséklete nagymértékben függ a belélegzett külső levegő hőmérsékletétől.
Egészséges önkénteseket küldtek ki szobahőmérsékletű környezetből 15 percre 4,4 °C-os térbe, és azt találták, hogy az orr belsejében a hőmérséklet körülbelül 5 °C-ot esett. Ezután ezt a hőmérsékletcsökkentést izolált orrszövet-mintáknál alkalmazták. és csökkent immunválaszt figyeltek meg. A kiválasztott zsákocskák mennyisége közel 42 százalékkal csökkent, és az EV-kben lévő vírusellenes fehérjék is károsodtak.
Ezek az eredmények biológiai magyarázatot adnak a felső légúti fertőzések évszakfüggő változásaira." - írta posztjában Dobson Szabolcs.
Hivatkozás: Boonarkart C, Suptawiwat O, Sakorn K, Puthavathana P, Auewarakul P. Exposure to cold impairs interferon-induced antiviral defense. Arch Virol. 2017 Aug;162(8):2231-2237.
https://www.jacionline.org/.../S0091-6749(22.../fulltext
Olvasta már?
- Nátha vagy arcüreggyulladás? Így tudja kideríteni
- Nátha, megfázás, meghűlés: oka, tünetei és kezelése
- Megfázott vagy influenzás? A kettő hasonlít, de máshogy kell kezelni
- Nátha, torokfájás ellen: ezeket a házi praktikákat vesse be
- Mit tehetünk, ha nátha után fülfájás alakult ki?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!