Járványos gyermekbénulás: az USA-ban is újra felbukkant a rettegett betegség
A járványos gyermekbénulás légzési nehézséget, és a végtagok bénulását is okozhatja.
New York-i egészségügyi tisztviselők közölték, hogy közel egy évtized óta az első amerikai gyermekbénulásos esetet igazolták egy fiatal, be nem oltott felnőttnél Rockland megyében - írja a Webmd.com.
Járványos gyermekbénulás: már megjelent a londoni szennyvízmintákban is
"A gyermekbénulás elleni vakcina biztonságos és hatékony, és védelmet nyújt a betegség ellen. Az országszerte ajánlott kötelező, rutinszerű gyermekkori védőoltások gerincét képezi." - olvasható a hatóság közleményében.
A Rockland megyei esetben a betegnél már kialakult a bénulás, de már nem fertőző. Az illető nem utazott a közelmúltban az országon kívülre. A járványügyi szakemberek most azon dolgoznak, hogy pontosan meghatározzák, hogyan történt a fertőzés, és hogy mások is érintkeztek-e vele. Rockland megye, New York City északi elővárosa, az AP szerint ismert az oltásellenesség korábbi eseteiről, és 2018-2019-ben 312 embert megfertőző kanyarójárványt okozott.
Mielőtt a védőoltások elérhetővé váltak, a járványos gyermekbénulás egy rettegett betegség volt, amely évente több ezer betegnél, főleg gyerekeknél okozott bénulást. Bár a legtöbb amerikai be van oltva gyermekbénulás ellen, Jennifer Nuzzo, a Brown Egyetem járványkutatója szerint ez az eset figyelmeztető jel a be nem oltottak számára. A szakember szerint, aki eddig nem kapta meg a vakcinát, az feltétlen vegye fel.
A betegség Afganisztánban és Pakisztánban endémiás. Az elmúlt években számos afrikai országban, a Közel-Keleten és Ázsiában is előfordult. A múlt hónapban londoni szennyvízmintákban találták meg, ami miatt a brit kormány figyelmeztetést adott ki a szülőknek az oltásokkal kapcsolatban.
Ezért fontos a védőoltás: súlyos következményei lehetnek az elmaradásnak - olvasson tovább!
A járványos gyermekbénulás tünetei
A járványos gyermekbénulás egy erősen fertőző betegség, amely emberről emberre vagy szennyezett vízzel terjed. Az idegrendszert támadja meg, és bénulást okozhat. A betegség jellemzően az 5 év alatti gyermekeket érinti, és a legtöbb országban már kiirtották. Gyógymód nincs rá, de védőoltással megelőzhető.