Ezt jó, ha tudja: már csak ezen a héten nyilatkozhatnak a szülők az ingyenes HPV oltásról!
Szeptember 13-ig nyilatkozhatnak a szülők a HPV elleni ingyenes védőoltásról, iskolai kampányoltás esetén a beleegyező nyilatkozatokat az intézmény biztosítja.
A HPV (humán papillomavírus) nagyon elterjedt víruscsalád, és több mint 200 különböző típusa ismert. Ezeket a típusokat két fő csoportra osztják:
- Alacsony kockázatú HPV-típusok: Ezek általában enyhe problémákat okoznak, például szemölcsöket a bőrön vagy a nemi szerveken. Ezek a típusok nem vezetnek rákos megbetegedéshez. Példa erre a HPV 6 és 11, amelyek a nemi szervi szemölcsök legtöbb esetét okozzák.
- Magas kockázatú HPV-típusok: Ezek a vírusok potenciálisan rákos megbetegedéseket okozhatnak, különösen a méhnyakrákot, de más típusú rákokat is, például anális, torok- és szájüregi rákokat. A legismertebb magas kockázatú típusok a HPV 16 és 18, amelyek a méhnyakrákos esetek nagy részéért felelősek.
Van a HPV-nek tünete?
A HPV fertőződés felismerésének nehézsége, hogy számos esetben tünetmentesen van jelen a szervezetben, a fertőzött személy akár 1-2 évig is tünetmentes hordozó lehet. Az esetek jelentős részében a HPV fertőzés panasz nélkül lezajlik, ritkábban viszont a fertőzés hosszabb ideig fennáll, és idővel súlyos szövődményekhez vezethet.
A fertőzés egyik tünetes formája a nemiszervi (genitális) szemölcs, de egyes típusok okozhatnak szemölcsöt bármely végtagon vagy testfelületen is közönséges szemölcs formájában. A szemölcs úgynevezett kondilóma formában is megjelenhet, ami egy karfiolra emlékeztető növedék, átlagosan 3 hónap a lappangási ideje.
Ki kaphat ingyenes védőoltást?
A 2024/2025-ös tanévben is önkéntesen kérhetik a 12. életévüket betöltött, 7. osztályos tanulók szülei az ingyenes HPV elleni védőoltást gyermekük számára a beleegyező nyilatkozat kitöltésével. Az idén 10. éve bevezetett iskolai kampányoltás keretében mindezidáig közel 425 ezer tanuló részesült védőoltásban, amely a humán papillomavírus 9 típusa ellen nyújt védelmet.
A HPV elleni védőoltást - a korábbi tanévekhez hasonlóan - idén is iskolai kampányoltás keretében adják be. Az oltásra jogosultak szülei, gondviselői írásos nyilatkozat kitöltésével igényelhetik gyermekük részére a Gardasil oltóanyag beadását. A védőoltás a HPV 7 olyan típusa ellen alakít ki védettséget, amelyek a leggyakrabban okoznak daganatos megbetegedést, továbbá a vírus 2 olyan típusa ellen is védelmet nyújt, amelyek a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért felelősek.
A védettség kialakulásához 2 oltásra van szükség 6 hónap különbséggel, amennyiben az oltási sorozat megkezdésekor az oltandó nem töltötte be a 15. életévét. Az első oltás idején 15 éves életkort betöltött 7. évfolyamba járó gyermekek immunizálásához 3 dózis szükséges. Amennyiben a szülő a kampányoltási időszakon kívül igényelné gyermeke számára a vakcinát, a gyógyszertárban térítés ellenében szerezheti be.
A HPV jelenléte nagyon gyakori, mindkét nem esetében az emberek akár 85%-a is átesik élete során a vírusfertőzésen. Magas kockázatú típusai akár több éven keresztül is fennmaradnak a szervezetben és később komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. A szexuális élet megkezdése előtt beadott védőoltás már korán felkészíti az immunrendszert arra, hogy a vírus megjelenésekor minél gyorsabban termeljen ellenanyagot, így a felnőtt korban ajánlott szűrővizsgálattal együtt hatékony védelmet nyújt a beoltottnak.
A fiúkat is be kell oltatni?
A HPV-oltás bevezetése idején a fiúk oltása még nem volt ajánlott, mivel társadalmi szinten a védőoltás legfontosabb célja a méhnyakrák megelőzése. A fiúk oltása a direkt és indirekt hatások miatt szükséges. A védőoltással közvetlenül védhetjük a fiúkat a szexuális élet megkezdését követően a potenciális HPV fertőződéstől és az annak talaján esetleg kialakuló daganatoktól. Az úgynevezett magas kockázatú típusok a fiúknál főleg szájüregi, garat és gége, végbélnyílás (anális rák) és péniszrákot okozhatnak. Az alacsony kockázatú típusok tehetők felelőssé a rendkívül gyakori, életminőséget rontó, nehezen gyógyítható nemi szervi szemölcsökért. Az indirekt hatás alatt azt értjük, hogy a fiúk oltásával a lányok védelmét is támogatjuk. A lányok és a fiúk együttes oltásával a magas kockázatú HPV típusok okozta méhnyakrák belátható időn belül megszűnhet. A fertőzések elkerülése érdekében nagyon fontos a felelős szexuális élet önmagunk és mások biztonsága érdekében is.
Az újabb úgynevezett nem-semleges oltási stratégia szerint a fiúkat, férfiakat is szükséges oltani, hiszen így a HPV eradikációja (kiirtása) sikeresebb és gyorsabb lehet. Ennek oka, hogy a vírus terjesztésében a férfiak is fontos szerepet játszanak. Amennyiben csak a lányokat, nőket oltják, a magas kockázatú HPV típusok okozta rákos megbetegedések eradikációja a becslések szerint nem valósul meg 100 éven belül. Azonban ha a férfiakat is oltják, akkor 40%-os átoltottsággal öt éven belül az oltatlan emberek is védve lennének (nyájimmunitás), 70-80%-os átoltottság mellett pedig 30 éven belül eltűnne a HPV 16, illetve számos más, magas onkogenitású HPV típus. A nem-semleges immunizálással tehát nagyobb mértékben és gyorsabban csökkenthető a HPV-fertőzés és az abból eredő betegségek előfordulása.
Milyen oltások érhetők el?
Jelenleg 3 féle HPV elleni védőoltás érhető el: a legrégebbi, 2 komponensű (Cervarix) (HPV 16, 18), ezen kívül elérhető már 4 komponensű (Silgard,Gardasil) (HPV 6, 11, 16, 18) és 9 komponensű (Gardasil 9) (HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58) is.
Gyógyítható a HPV-fertőzés?
A HPV-fertőzés ellen nincsen olyan gyógymód, mint például egy bakteriális vagy egy gombás fertőzés esetén. A HPV-fertőzésnél spontán gyógyulás következhet be: amennyiben a fertőzés helyén lokálisan megfelelően működnek az immunsejtek, rendszerint fél éven belül eltűnik a vírushordozás. Ez azonban nem minden esetben következik be.
Összegezve
Általánosan elmondható, hogy a HPV fertőzés a bőrön és a nyálkahártyákon okoz sejtburjánzást, típusonként eltérő elváltozásokkal. Legalább 40 HPV törzs az intim területeken, a nemi szervek hámjában okoz elváltozásokat, de egyes típusok részt vesznek a szájüreg és gége rosszindulatú daganatai, illetve a prosztataelváltozások kialakulásában is. A kevésbé veszélyes típusok a test többi részén, például végtagokon is okozhatnak szemölcsöket.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nemi betegségek szűrése: mikor, hol és hogyan történik? Hasznos tanácsok az orvostól