Ezeket látta már?

Ezek az állapotok vezethetnek idegkárosodáshoz - a cukorbetegség csak az egyik

idegkárosodás okai cukorbetegség idegrendszer

Több betegség és kóros állapot is károsíthatja az érző-és a mozgatóidegeket.

Az idegkárosodás emberek millióit érinti világszerte. A probléma hátterében számtalan ok húzódhat, melyek eltérő tüneteket produkálhatnak, attól függően, hogy pontosan mely idegeket érinti a probléma.

Az idegek típusai és funkciói

  • Érzőidegek: az érzőidegek feladata az információ továbbítása a test különböző részeiről az agyba. Ezek felelősek azért, hogy érzékeljük a hőmérsékletet, a fájdalmat vagy az érintést. Ha ezek az idegek sérülnek, az érzékelés zavart szenved az érintett területeken. Ilyenkor az illető fájdalmat, égő érzést, bizsergést, zsibbadást tapasztalhat, de akár az érzékelés teljes elvesztése is előfordulhat.
  • Mozgatóidegek: a mozgatóidegek feladata az agyból és a gerincvelőből érkező parancsok továbbítása az izmok felé. Ezek az idegek irányítják a testünk mozgását, így a mindennapi tevékenységek elvégzéséhet szükségesek. Ha a mozgatóidegek sérülnek, az izomgyengeséghez, izomrángáshoz vagy akár izombénuláshoz vezethet.

Az idegkárosodás leggyakoribb okai

Cukorbetegség

A probléma egyik leggyakoribb oka a cukorbetegség, ugyanis a magas vércukorszint károsíthatja az idegeket (neuropátia) A diabéteszes neuropátia gyakran a lábakban kezdődik, és kezeletlenül súlyos komplikációkhoz vezethet (pl. fekély a sebek, sérülések miatt).

Tünetei közé a zsibbadás, a fájdalomérzés csökkenése és a hangyamászásszerű érzés tartozik.

Fertőző betegségek

Bizonyos fertőzések, mint például a HIV, a herpeszvírusok vagy a Lyme-kór, közvetlenül is károsíthatják az idegeket. Ezek ugyanis gyulladást okozhatnak, és idővel fokozatosan pusztíthatják az immunrendszert, ami érzékelési zavarokhoz, gyengeséghez és egyéb tünetekhez vezethet.

Rák

A daganatos megbetegedések az idegeket közvetlenül károsíthatják, főleg akkor, ha a tumor beléjük nő vagy nyomást gyakorol rájuk. Bizonyos rákfajták - pl. a limfóma- akár neuropátiát is okozhatnak. Érdemes tudni, hogy a rákkezelések is károsíthatják az idegeket.

Autoimmun betegségek

Az olyan autoimmun betegségek, mint például a lupus vagy a sclerosis multiplex, az immunrendszer túlzott reakciója miatt idegkárosodást is okozhatnak. Ezen állapotok esetén a test a saját idegrendszerét támadja meg, ami érzékelési zavarokat és fájdalmat okozhat.

Trauma, idegek összenyomódása

Balesetek, esések vagy más fizikai sérülések közvetlenül károsíthatják az idegeket. Bizonyos sebészi beavatkozások, a porckorongsérv, vagy kéztőalagút-szindróma is gyakori okai lehetnek az idegkárosodásnak.

Mérgező anyagok

Bizonyos toxikus anyagok, mint például az arzén, az ólom vagy a higany, súlyos idegkárosodást okozhatnak, ezért igen veszélyesek belélegezve és a bőrrel érintkezve is. Érdemes tudni, hogy a túlzott alkoholfogyasztás is hasonló problémákhoz vezethet.

Tápanyaghiány

A B12-vitamin hiánya az egyik leggyakoribb oka az idegkárosodásnak. Ez a vitamin ugyanis elengedhetetlen az idegrendszer egészségéhez, így hiánya súlyos érzékelési és mozgási problémákat generálhat.

Hormonális zavarok

Az olyan hormonális rendellenességek, mint például a pajzsmirigy alulműködése, szintén idegkárosodáshoz vezethet. A súlyos, kezeletlen hypothyreosis ugyanis folyadékfelhalmozódást okozhat, ami nyomást gyakorolhat a karok és lábak idegeire . Ez bizsergést, fájdalmat és zsibbadást is okozhat az adott területen.

Az idegkárosodás kezelése

Az idegkárosodás sok esetben maradandó, azonban a korai felismerés és a megfelelő kezelés segíthet a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában. A kezelés magában foglalhatja a gyógyszeres terápiát, fizikoterápiát, valamint az életmódterápiát (megfelelő étrend, testmozgás).

Ha bármilyen idegkárosodásra utaló tünetet észlel – mint például zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség vagy bizsergés –, mindenképpen keresse fel orvosát, hogy a diagnózis után mielőbb megfelelő kezelést kaphasson.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Zsibbadó, bizsergő kéz: cukorbetegség és májbetegség tünete is lehet

Zsibbadó, bizsergő kéz: cukorbetegség és májbetegség tünete is lehet

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

idegrendszeri betegség

Forrás: Premier Neurology
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához