Ideges lett, és beperelte a WHO-t az Omikron miatt egy orosz klinika
Egy szibériai vállalkozó pert indított az Egészségügyi Világszervezet orosz kirendeltsége ellen, mert attól tart, hogy a nemrég felfedezett Omikron Covid-törzs tönkreteszi vállalkozását.
Az Omicron szemészeti klinikák hálózatának vezérigazgatója, Alexander Padar november 30-án nyújtotta be a keresetet a moszkvai választottbírósághoz. A kisvállalkozó ragaszkodik ahhoz, hogy az "omikron" szó használata az új Covid-19 törzsre, valamint bármely más fertőzésre való utalásként feketelistára kerüljön.
Senki nem fog hinni a szem(észet)ének?
"A nevünk bejegyzett védjegy, elsősorban az orvostudomány és az egészségügy területén, mivel ez az alapszolgáltatásunk" - magyarázta Padar. "A koronavírus valamely törzsével való társítás árt a hírnevünknek. Gondoljon bele, ha valaki 'Omicron'-ban hal meg - az ön rokona vagy barátja -, akkor nem valószínű, hogy az ugyanilyen nevű klinikára megy".
Padar elmondta, hogy nagy összegeket fektetett klinikái reklámozásába. Most, a variáns kitörése miatt az Omicron variánsra vonatkozó keresési találatok a lista legvégére lökték rendelőit, és azt mondja, hatalmas anyagi veszteségek elkerülhetetlenek számára.
Ennyi omikronos fertőzést jelentettek a világból - haláleset nincs
A Covid-19 variánsokat eddig a görög ábécé betűiről nevezték el a földrajzi és politikai semlegesség érdekében. A tudósok világszerte pánikot keltettek az Omicron törzs miatt, amely 32 tüskefehérje-mutációt tartalmaz. Dr. Tom Peacock, a londoni Imperial College virológusa szerint "ez valóban aggodalomra adhat okot".
Anatolij Altshtein, az orosz Szputnyik V vakcinát kifejlesztő Gamaleya Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet orosz virológusa a hét elején kétségbe vonta az új variáns súlyosságát. Szerinte a tüskés mutációk nagy száma azt jelenti, hogy a vírus genomja instabil, így "kevésbé lesz veszélyes... a mutációk túl nagy száma a vírus betegséget okozó képességének gyengüléséhez vezet".