Hüvelyi folyás, viszketés: innen tudhatja, hogy gombás fertőzés okozza
Miből lehet tudni, hogy gombás fertőzésünk van?
Kis mennyiségű, nyálkás, fehéres, áttetsző hüvelyváladék termelődése normális jelenség. A váladék mennyisége és állaga függ a ciklustól, peteérés idején és a menstruáció előtt termelődése fokozódhat. Hogy sok vagy kevés váladék termelődik az egyénenként változik. A váladék megnövekedett vagy abnormális termelődése a nemi szervek megbetegedését jelezheti.
A hüvelyi folyás gombás fertőzés tünetei
A fokozott váladéktermelés kellemetlen nedvességérzetként válik észlelhetővé. A váladék színe sárgás, zöld, szürkés, világosbarna és akár véres is, nem ritkán kellemetlen szagú is. Morzsálodó, fehér folyás gombafertőzésre utalhat. A hüvely gyulladásakor viszketés, égő érzés is felléphet a hüvelyben, nemi érintkezéskor és fájdalom jelentkezhet vizeletürítéskor is.
A hüvelyi folyás gombás fertőzés esetleges komplikációi
A folyással kezdődő betegségek -amennyiben nem kerülnek kezelésre)- súlyos következményeket vonhatnak maguk után, mint például a nemi szervek gyulladását, ezáltal termékenységi problémákat, meddőséget.
A hüvelyi folyás gombás fertőzés kiváltó okai
Az ok lehet: stressz vagy lelki tényező, hüvelynyálkahártya izgalom hüvelyi öblítéstől vagy egy ottfelejtett tampontól, hormonállis változások: fogamzásgátló szedés vagy terhesség miatt, különböző hüvelyfertőzések (bakteriális, vírus okozta, gomba eredetű), méh-, petefészek- vagy petevezeték gyulladás, a méh vagy a hüvely jó- vagy rosszindulatú daganatai.
Mit tehetünk hüvelyi folyás gombás fertőzés esetén?
Normális váladéknál semmi teendő nincsen. Néha (műanyag fólia nélküli) tisztasági betétek alkalmazása kellemes lehet. Ha a váladékozást pesszárium, hüvelykúp vagy spirál okozza, abban az esetben más fogamzásgátló módszerről kell gondoskodni. Más tünetektől mentes hüvely váladékozás esetén valószínűleg a hüvely flórájának enyhe változásáról van szó. Ekkor segítenek a tejsavbaktérium tartalmú hüvelykúpok, melyek a hüvely megfelelő flórájának helyreállítását szolgálják.
Mit tehet az orvos hüvelyi folyás gombás fertőzés esetén
Az orvos nőgyógyászati vizsgálatot végez és a váladékot elemzésre küldi. A váladékozás okától függően az orvos a megfelelő terápiát rendeli el: baktérium eredetű folyáskor antibiotikumot, a korral együtt járó esetben hormon tartalmú készítményt ír fel. Fertőzések esetében fontos, hogy a partner is egyidejű kezelésben részesüljön.
A hüvelyi folyás gombás fertőzés megelőzése
A hüvelybe terjedő betegségek megelőzésére a nemi szerveket tatsa tisztán és rendszeresen cserélje fehérneműit. A higiénia túlzásba vitele sem ésszerű, a napi többszöri szeméremdomb mosás és hüvelyöblögetés során, ugyanis megsérülhet a hüvelynyálkahártya, ezáltal a baktériumok védő szerepe is károsodik, ez pedig a kórokozók elszaporodásának kedvezhet. Számos betegségkórokozó nemi érintkezés során terjed. Ezért új partnerrel létesített nemi érintkezés során óvszerrel védekezzen!
Olvasta már?
- Ezt ajánlják a szakorvosok a felfázásra az új irányelvek szerint
- Egyszerű szabályok, amelyeket betartva elkerülhetjük a felfázást
- Miért okozhat rákot a HPV-fertőzés? A nőgyógyász válaszol
- Antibiotikum helyett: ez a gyógynövény segíthet, ha felfáztunk
- Csak óvatosan az intim tisztálkodószerekkel! Ezeket a hibákat semmiképp ne kövessük el!
- Nagyon sok várandóst érint ez a betegség, és nem érdemes halogatni a kezelést
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
7 ráktünet, amiről felismerhető a nőgyógyászati daganat