HPV vírus: hogyan lehet elkapni?
A több mint 140 azonosított HPV törzsből mintegy 40 ismerten rákkeltő hatású (melyek közül 15 törzs kifejezetten magas kockázatot jelent.
A HPV, azaz a humán papilloma vírus családja világszerte a leggyakrabban fertőző mikroorganizmusok egyike. Már több mint 140 törzsét azonosították, melynek nagyobb része nem okoz semmilyen tünetet, bizonyos fajtái ugyanakkor súlyos betegségek kialakulását is elősegítheti. A HPV rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphám-felületein, a kezeken, a lábakon, a hangszalagon, a szájüregben és a nemi szerveken. Utóbbi tájékán úgynevezett nemi szemölcsöt , kondilómát okozhat, és hosszú távon akár "rákmegelőző" állapotot és rosszindulatú daganatot idézhet elő.
Hogyan terjed a HPV?
- A HPV leggyakrabban szexuális úton terjed, de nem szexuális úton, bőr-bőr vagy nyálkahártya-nyálkahártya érintkezésével is továbbadható.
- A monogám párkapcsolat így jó védekezési mód a fertőzés ellen, nagyobb eséllyel kapja ugyanis meg a HPV vírusát, aki gyakran váltogatja partnereit.
- Fontos, hogy az óvszer nem jelent teljes védelmet a vírussal szemben.
- A HPV fertőzésen történő átesés nem akadályozza meg a későbbi újrafertőződés lehetőségét.
- A HPV fertőzés nem csak a nőkre nézve veszélyes: a HPV okozta daganatok körülbelül harmada férfiakat érint!
Mennyi a HPV lappangási ideje?
A tünetek nem feltétlenül jelentkeznek közvetlen a fertőzés után. A sejtburjánzáshoz ugyanis más, külső tényezők is szükségesek. Emiatt a betegség nem ritkán évekig is észrevétlenül van jelen a szervezetben. Átlagosan körülbelül három hónap a lappangási ideje.
Általánosan elmondható, hogy a HPV fertőzés a bőrön és a nyálkahártyákon okoz sejtburjánzást, típusonként eltérő elváltozásokkal. Legalább 40 HPV törzs az intim területeken, a nemi szervek hámjában okoz elváltozásokat, de egyes típusok részt vesznek a szájüreg és gége rosszindulatú daganatai, illetve a prosztataelváltozások kialakulásában is. A kevésbé veszélyes típusok a test többi részén, például végtagokon is okozhatnak szemölcsöket.
Milyen tünetekkel jár a HPV?
A nemi szervi régióban jelentkezhet gyulladásként, vagy kondilómaként is. Előbbi során az érintett régióban felmaródás alakul ki, míg a kondilóma a fent említett, karfiolszerű kinövéseket eredményezi. Vérellátási zavarok miatt gyakran részben elhal vagy begyullad a kondilóma, ami további irritációkat és folyást eredményez. A vírussal érintkezők mintegy kétharmadánál jön létre a fertőzés (más nemi betegség egyidejű jelenléte is segítheti a kialakulását.)
- A HPV fertőződés felismerésének nehézsége, hogy számos esetben tünetmentesen van jelen a szervezetben, a fertőzött személy akár 1-2 évig is tünetmentes hordozó lehet. Az esetek jelentős részében a HPV fertőzés panasz nélkül lezajlik, ritkábban viszont a fertőzés hosszabb ideig fennáll, és idővel súlyos szövődményekhez vezethet.
- A fertőzés egyik tünetes formája a nemiszervi (genitális) szemölcs, de egyes típusok okozhatnak szemölcsöt bármely végtagon vagy testfelületen is közönséges szemölcs formájában. A szemölcs úgynevezett kondilóma formában is megjelenhet, ami egy karfiolra emlékeztető növedék. Átlagosan 3 hónap lappangási idővel.
- A tünetes fertőzés a nemi szervi régióban többfeléképpen is megjelenhet. Gyulladásos jellegtelen formában felmaródásként, hüvely fertőzöttség esetén pedig híg, enyhén gennyes folyás ürülése is jelezheti HPV fertőzés jelenlétét. Egyes esetekben a méhnyaki fertőzés okozhat közösülés utáni vérzést, fájdalmat közösülés alatt, medencetáji fájdalmat, szokatlan hüvelyi vérzést és váladékozást.
Milyen orvoshoz menjek HPV gyanúja esetén?
A HPV okozta elváltozásokat bőrgyógyász, nőgyógyász, urológus, szájsebész vagy fogorvos diagnosztizálja legtöbb esetben a fertőzés klinikai képe, a tünetek és laborvizsgálatok (vírus jelenlétét kimutató PCR) alapján. A nőgyógyászati méhnyakszűrés kiegészítéseként önköltséges formában kérhető a HPV törzsek azonosítására szolgáló laborvizsgálat.
A HPV kezelése
A HPV fertőzésnek nincs gyógymódja, ám a vírus által okozott problémákra többféle megoldás létezik. Szemölcsök esetén ecsetelőkkel, illetve maró hatású oldatokkal való kezelésre vagy sebészi eltávolításra kerülhet sor a szemölcsök száma, mérete és elhelyezkedése alapján.
Amennyiben a HPV fertőzés okozta daganatmegelőző (precancerosus) állapot vagy előrehaladott daganatos állapot kerül diagnosztizálásra, úgy műtéti beavatkozásra és eseteként kemoterápiás kezelésre van szükség.
Hogan kérhető HPV elleni oltás, védőoltás?
A HPV elleni védőoltások képesek megelőzni a HPV fertőzések okozta betegségeket, de nem védenek minden létező típusú HPV ellen, ezért nőgyógyászati méhnyakszűrésen való rendszeres részvétel mindenképp ajánlott.
Jelenleg elérhető 2 és 9 HPV törzzsel szemben védelmet nyújtó oltóanyag is. A 9 komponensű oltóanyag már nem csak a leggyakoribb magas kockázatú törzsekkel szemben, hanem a nemi szemölcsökkel szemben is hatékony védelmet nyújt. Az oltási sor jelenleg 2 vagy 3 oltásból áll az oltásban részesülő személy életkorától függően.
Magyarországon a 7. osztályos lányok szülei 2014. óta, a 7. osztályos fiúk szülei pedig 2020. szeptemberétől kérhetik az ingyenes HPV elleni védőoltást gyermeküknek az iskolai kampányoltás keretein belül.
Olvasta már?
- HPV-fertőzés: hogyan értelmezzük a nőgyógyászati leletet?
- Így előzhetjük meg a gyorsan terjedő HPV fertőzést
- Ez a korosztály a legveszélyeztetettebb, ha HPV fertőzésről van szó
- 7 aranyszabály, hogy erős legyen az immunrendszerünk a HPV-vel szemben
- HPV elleni harc: ezzel a módszerrel 35 százalékkal nagyobb az esély a gyógyulásra
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
HPV: lehet, hogy rosszul tudta? Ennyi idő múlva jelentkeznek az első tünetek - videó