Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

5 tévhit a HPV-ről - az életébe kerülhet,ha bedől nekik

HPV tévhit mítosz méhnyakrák

A HPV rettegett fertőzés, ám fontos tudni, hogy nem mindig vezet rákhoz.

A HPV - azaz a humán papillomavírus- , egy igen népes víruscsalád, amely több mint 200 típussal rendelkezik. Ezek közt vannak súlyos és kevésbé súlyos állapotokat okozók is - némelyek bőrgyógyászati problémákat (pl. szemölcsöket) okoznak, míg mások akár rosszindulatú daganatokat generálhatnak (pl. méhnyakrák, száj- és torokrák). Ezeket a típusokat magas kockázatú HPV-ként emlegetik.

A HPV-ről igen gyakran lehet hallani, hiszen komoly egészségügyi kockázatok rejt, ám ennek ellenére több tévhit is kering a köztudatban vele kapcsolatban. Hogy melyek ezek?

Tévhit: csak a nők kaphatják el a HPV-t

Bár főleg a méhnyakrák kapcsán kerül szóba a HPV, ám fontos tudni, hogy a férfiak is ugyanúgy elkaphatják, sőt, náluk is okozhat rosszindulatú daganatokat.

Férfiaknál a HPV fertőzés az alábbi súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet:

  • genitális szemölcsök
  • péniszrák
  • anális rák
  • oropharyngeális rák (száj- és torokrák)

Fontos tudni, hogy a fertőzés nem feltétlen okoz közvetlen egészségügyi problémákat, sőt,a férfiak akár tünetmentes hordozóként továbbadhatják a kórokozót!

Tévhit: tudni lehet, hogy ha elkaptuk a fertőzést

A HPV fertőzés gyakran tünetmentes, így gyakran az emberek észre sem veszik, hogy fertőzöttek, hiszen nem jelentkeznek panaszok. Sőt, a fertőzés gyakran magától elmúlik, anélkül, hogy bármi problémát okozna. (Az esetek 90%-ában az immunrendszere két éven belül leküzdi a fertőzést). Ennek ellenére igen fontos a rendszeres szűrővizsgálat és a HPV-teszt, különösen a nők számára a méhnyakrák miatt.

Tévhit: csakis szexuális úton terjed

Bár igaz, hogy a HPV elsősorban szexuális úton terjed, ám érdemes tudni, hogy a szoros bőr-bőr kontaktus, illetve bőrsérülés is közvetítheti a vírust. Az óvszer használata éppen ezért "csupán" csökkenti a fertőzés kockázatát, de nem nyújt teljes védelmet.

Sőt, szülés közben, anyáról gyermekre is átterjedhet a vírus.

Tévhit: HPV esetén biztosan rákos lesz

Számos HPV törzs létezik és nem mindegyik okoz rákot: a legtöbb rosszindulatú daganatért főleg a 16-os és 18-as típusú HPV-k felelősek (méhnyakrák, péniszrák, végbélrák, fej- és nyakrákok, szájüregi- és garatrák).

A rendszeres szűrővizsgálatok ennek ellenére szükségszerűek, hiszen kulcsfontosságú szerepet játszanak a rák korai felismerésében.

Tévhit: a HPV gyógyítható

Az igazság az, hogy ez csak részben igaz. Mint már említettük, a HPV-fertőzöttek nagy része magától legyőzi a kórokozót, ám azok számára, akiknél a HPV-fertőzés tartósan fennáll, jelenleg nincs specifikus kezelés. Ebben az esetben a hangsúly a rákmegelőző elváltozások folyamatos nyomon követésén és azonnali kezelésén van.

A mai orvostudomány nem kínál specifikus antivirális gyógyszert, amely képes lenne közvetlenül elpusztítani a HPV-t. Azonban a vírus okozta elváltozások és szövődmények kezelhetők.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Óvszerhasználat mellett is elkapható a HPV? Itt a szakorvos válasza

Óvszerhasználat mellett is elkapható a HPV? Itt a szakorvos válasza

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

HPV

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához