Ezért kérjük fiúknak is az ingyenes HPV oltást!
A HPV oltás kapcsán leggyakrabban a méhnyakrák megelőzését halljuk. Azonban a a fiúk oltása ugyanolyan fontos a direkt és indirekt hatások miatt.
A humán papillomavírusok (HPV) több mint 140 típusból víruscsalád, amely elsősorban szexuális érintkezéssel terjed. A vírus alacsony kockázatú típusai felelősek a bőrön és a nemi szerveken a szemölcsök kialakulásáért, valamint a magas kockázatú típusai felelősek egyes rosszindulatú daganatos elváltozások kialakulásáért (pl. méhnyakrák, végbélnyílás környéki rák – mely nem keverendő a végbélrákkal illetve fokozzák egyes rosszindulatú daganatok esetén az előfordulást (pl. gégerák).
Iskolások számára a védőoltás ingyenes
Bár Magyarországon a HPV elleni védőoltás nem kötelező, iskolai kampányoltás keretében önkéntes alapon választható lányoknak és fiúknak egyaránt. A 12. életévüket betöltött (és 15 évesnél fiatalabb) 7. osztályos tanulók ősszel (októberben) kapják az 1. oltást, tavasszal (áprilisban) pedig a 2. oltást. A 15 évesnél idősebb 7. osztályos tanulók 3 oltást kapnak a védettség kialakításához. A megfelelő védettség érdekében mindkét, illetve mindhárom oltás szükséges.
Miért érdemes a szexuális élet kezdete előtt oltani a fiúkat?
A HPV-oltás bevezetése idején a fiúk oltása még nem volt ajánlott, mivel társadalmi szinten a védőoltás legfontosabb célja a méhnyakrák megelőzése. A fiúk oltása a direkt és indirekt hatások miatt szükséges. A védőoltással közvetlenül védhetjük a fiúkat a szexuális élet megkezdését követően a potenciális HPV fertőződéstől és az annak talaján esetleg kialakuló daganatoktól. Az úgynevezett magas kockázatú típusok a fiúknál főleg szájüregi, garat és gége, végbélnyílás (anális rák) és péniszrákot okozhatnak. Az alacsony kockázatú típusok tehetők felelőssé a rendkívül gyakori, életminőséget rontó, nehezen gyógyítható nemi szervi szemölcsökért. Az indirekt hatás alatt azt értjük, hogy a fiúk oltásával a lányok védelmét is támogatjuk. A lányok és a fiúk együttes oltásával a magas kockázatú HPV típusok okozta méhnyakrák belátható időn belül megszűnhet népbetegség lenni. A fertőzések elkerülése érdekében nagyon fontos a felelős szexuális élet önmagunk és mások biztonsága érdekében is.
A HPV ezeket a daganattípusokat okozhatja férfiaknál
- péniszrák (hímvesszőrák),
- végbélnyílás körüli daganat (anális rák, nem keverendő a végbéldaganattal, ami a rektális daganat),
- szájüregi daganatok (orális szexhez köthetően).
Az újabb, úgynevezett nemsemleges oltási stratégia szerint a fiúkat, férfiakat is szükséges oltani, hiszen így a méhnyakrák eliminációja sikeresebb és gyorsabb lehet. Ennek oka, hogy a vírus terjesztésében a férfiak is fontos szerepet játszanak. Amennyiben csak a lányokat, nőket oltják, a magas kockázatú HPV-típusok okozta rákos megbetegedések eliminációja a becslések szerint nem valósul meg 100 éven belül. Ha azonban a férfiakat is oltják, akkor 40 százalékos átoltottsággal 5 éven belül az oltatlan emberek is védve lennének (nyájimmunitás). 70-80 százalékos átoltottság mellett pedig 30 éven belül eltűnne a HPV 16, illetve számos más, magas onkogenitású HPV-típus.
Bár a HPV elsősorban szexuális érintkezés útján terjed, a védőoltás beadását a szexuális élet megkezdése előtt ajánlják a szakemberek (akár 9 éves kortól). Ennek oka, hogy meglévő HPV-fertőzöttség esetén a vakcina nem gyógyítja meg a fennálló fertőzést, és ennek megfelelően a klinikai vizsgálatokban a vakcina hatékonysága alacsonyabb lesz.
Mennyire hatékonyak a vakcinák?
A 9 típust tartalmazó HPV elleni védőoltás igen hatékony: a HPV-asszociált daganatok 90 százalékának kialakulását megakadályozza.
Férfiak esetén a végbélnyílás (anus) daganatok 92 százaléka, a péniszrákok 63 százaléka és a szájüregi daganatok 89 százaléka esetén kimutatható valamely magas kockázatú HPV típus jelenléte, ezért ezek megelőzéséhez fontos a védőoltás.
A genitális szemölcsök 90 százalékának kialakulásában szerepet játszik valamelyik nem-onkogén HPV típus, így ezek előfordulása az oltott populációban jelentősen csökken.
A HPV elleni védőoltás által nyújtott védelem hosszú ideig tart. Egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy idővel csökkenne az immunitás.
A HPV elleni oltóanyagok típustól függően csak bizonyos HPV típusok ellen védenek. Bár ezek a típusok a legmagasabb kockázatúak a genitális szemölcsök és a HPV-asszociált daganatok kialakulása szempontjából, azonban más típusú törzsekkel való fertőzés ellen nem védenek! A rendszeres szűrővizsgálat ezért az oltást követően is fontos!
Összegezve
- HPV oltás fontos mind a lányok, mind a fiúk számára.
- Oltásra önkéntes alapon kerül sor iskolai kampányoltás keretében.
- A direkt hatás miatt a fiúk közvetlenül védhetők a HPV fertőzéstől és az abból eredő daganatoktól.
- Az indirekt hatás miatt a fiúk oltása támogatja a lányok védelmét is.
- Férfiak oltása segíthet a méhnyakrák eliminációjában és átoltottság esetén a HPV 16 és más kockázatos típusok eltűnhetnek 30 éven belül.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
HPV oltás: nem csak a méhnyakrákot előzheti meg vele