HIV: egy különleges eljárásnak köszönhetően egy 53 éves férfi kigyógyult a betegségből
A 53 éves az eljárásnak köszönhetően már 4 éve nem szedi a gyógyszereket, és nem esett vissza.
Egy férfi őssejt-transzplantáció után meggyógyult a HIV-betegségből − közölték a kutatók. Az 53 éves, düsseldorfi betegként ismert személy mindössze a harmadik, akit valaha is meggyógyítottak a kezeléssel, amely a szervezet őssejtjeinek pótlását jelenti. Négy éve nem szed antiretrovirális gyógyszereket − a vírus kordában tartásához általában naponta szükséges tablettákat −, és nem esett vissza - írja az Index.
HIV után leukémia
A düsseldorfi férfinél 6 hónappal HIV-diagnózis után leukémia alakult ki, ezért volt szükség az őssejt-transzplantációra. Közel 10 éve történt a beültetés, és a férfi 4 éve hagyta abba a HIV-terápiát, és azóta is jó egészségnek örvend.
"Még mindig nagyon jól emlékszem a háziorvosom első mondatára: Ne vegye annyira a szívére. Együtt fogjuk meglátni, hogy a HIV gyógyítható. Akkoriban alibinek gondoltam a kijelentést" - mondta az egykori beteg, aki ma már annál büszkébb az orvoscsapatra, akiknek sikerült kigyógyítaniuk a HIV-ből − és egyúttal a leukémiából is.
"Idén Valentin-napon ünnepeltem a csontvelő-átültetésem 10. évfordulóját. A csontvelődonorom volt a díszvendég." -jegyezte meg a férfi, aki úgy döntött, ideje egy részét a HIV-kutatásra irányuló adománygyűjtés támogatásának szenteli, és történetével a vírussal küzdők megbélyegzése ellen küzd.
Őssejt-transzplantáció: egy veszélyes eljárás
Az, hogy a vírus nem tért vissza, a szakemberek véleménye a nagyon precíz tudományos és terápiás előkészítésnek és ellenőrzésnek köszönhető. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a düsseldorfi férfi esete a leghosszabb és legpontosabb diagnosztikai megfigyelés, amelyet őssejt-transzplantáció után egy HIV-fertőzött betegnél végeztek.
Az őssejt-transzplantáció esetében a beteg vérsejteket elpusztítják, ezután pedig a vérből vagy csontvelőből eltávolított egészséges őssejtekkel helyettesítik. A nagy kockázat miatt őssejtátültetéseket csak életveszélyes betegségeknél alkalmazzák. A szakértők szerint most folytatni kell a kutatásokat annak érdekében, hogy a betegek a jövőben e veszélyes eljárás nélkül is legyőzhessék a HIV-fertőzést.
Olvasta már?
- Nemi herpesz és chlamydia: ezekről a tünetekről ismerheti fel
- Tényleg sikerült meggyógyítani egy HIV-beteg nőt?
- A heves esőzések miatt egyre jobban terjed az AIDS Afrikában
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!