Ezeket látta már?

Mit okoz a Helicobacter pylori baktérium és mit tehetünk ellene?

Helicobacter H. pylori ellen diéta

A Helicobacter pylori egy olyan baktérium, mely képes a gyomor nyálkahártyájában megtelepedni, és ott tartósan élősködni.

A Helicobacter pylori baktérium jelenlétének kiemelt szerepe van az atrófiás gyomorgyulladás, a gyomor és nyombélfekély, a MALT-lymphoma, valamint a gyomorrák kialakulásában is. Létezésével fokozott gyomorsavtermelést, gyomorhurutot, esetleg súlyosabb betegséget, például gyomorfekélyt vagy gyomorrákot is okozhat.

A Helicobacter pylori-fertőzés – amely sokszor gyermekkorban alakul ki, de bármelyik korosztály megkaphatja – az egyik leggyakoribb fertőzés a világon; a fejlődő országokban szinte a teljes felnőtt népességet érinti, hazánkban 50-60 százalékukat. Sokan nem is tudják, hogy Helicobacter pylori-baktériummal fertőzöttek, ugyanis a fertőzés gyakran egyáltalán nem okoz tüneteket.

A Helicobacter pylori-fertőzés főbb tünetei

  • Fájdalom vagy égő érzés a gyomorban,
  • olykor a fájdalom erősebb éjszaka, vagy ha a gyomor üres,
  • hányinger,
  • étvágytalanság,
  • gyakori böfögés,
  • puffadás,
  • fogyás.

Amennyiben a fentebbi tüneteket tapasztalja, keresse fel háziorvosát, aki szükség esetén beutalja gasztroenterológiai szakrendelésre.

Mit lehet tenni a helicobacter pylori ellen?

Nem minden helicobacter-fertőzöttnek van szüksége kezelésre, ám ha a betegség (vagy annak szövődménye) tüneteket okoz, akkor az elsődleges cél a baktérium elpusztítása. Ez általában egyszerre kétféle antibiotikum, illetve egy savcsökkentő gyógyszer (protonpumpagátló) két héten át történő szedésével történik.

Amennyiben az első kezelés nem vezet eredményre, úgy egy újabb kombinált gyógyszeres kúrára lehet szükség. Ha ezzel sem sikerül a baktériumot elpusztítani, akkor javasolt a baktériumtenyésztés és az antibiotikum-rezisztencia vizsgálata.

A Helicobacter pylori kiirtásával felgyorsul egy esetleges fekély gyógyulása, és újabbak képződése is megakadályozható. Sikeres kezelés után az újbóli fertőződés kockázata alacsony.

Mi a Helicobacter pylori diéta lényege?

A Helicobacter pylori (H. pylori) diéta során fontos, hogy a rossz emésztés elkerülése érdekében alacsony zsírtartalmú, és a könnyen emészthető ételeket, például a gyümölcsöket és zöldségeket hámozatlanul vagy főzve részesítse előnyben, különösen aktív tünetek esetén.

Lényeges, hogy az étkezéseket napi 5-6 étkezésre osszuk fel, a főétkezéseken kívül fogyasszunk folyadékot, lassan együnk és jól rágjuk meg az ételt - a kávét és az alkoholos italokat pedig minimálisra mérsékeljük vagy kerüljük.

Mit okozhat a Helicobacter pylori?

A Helicobacter pylori tehát a gyomorban megtelepedő baktérium, amely általában gyomorhurutot okoz, de okozhat fekélyt, gyomorrákot, B12-vitamin-hiányt, vérszegénységet, cukorbetegséget és zsírmájat is. Ezért fontos, hogy a H. pylori-fertőzésre utaló tünetek esetén felkeresse gasztroenterológusát, hogy minél hamarabb megkezdhesse a kezelést.

Mit kell enni a H. pylori kezelése során?

A H.pylori-kezelés során a tünetek csökkentését és a gyorsabb gyógyulást étrenddel is segíthetjük az alábbi élelmiszerek fogyasztásával:

1. Könnyen emészthető szénhidrátok

A H. pylori baktérium okozta gyomorhurutos tüneteket, kellemetlenségeket enyhíthetjük könnyen emészthető gabonafélékkel. Fogyaszthatunk például fehér rizst, fehér kenyeret, fehér tésztát, krémkekszet és kukorica- vagy búzakeményítőt - olyan ételeket, amelyek keményítőben gazdagok és rostban szegények.

Amikor a kezelés kezd hatni, és a kellemetlen érzés kezd enyhülni, a teljes kiőrlésű ételek fokozatosan, óvatosan, a saját tűrőképességünknek megfelelően építhetők be újra.

2. Friss gyümölcs és zöldség

Aktív tünetek, tehát gyomorégés és/vagy gyomorfájás esetén az ideális az, ha a gyümölcsöket és zöldségeket hámozatlanul, magok nélkül és lehetőleg főzve fogyasztjuk. Így sokkal könnyebben emészthetők, ami jót tesz a bélműködésnek.

A leginkább ajánlott gyümölcsök a hámozott és/vagy főtt alma és körte, a banán, a görögdinnye, a sárgadinnye és a papaya.

3. Fehérjében gazdag élelmiszerek

Egyes fehérjében gazdag élelmiszerek, például a fehér húsok, a hal, a tojás, a fehér vagy alacsony zsírtartalmú sajtok, vagy a sovány vörös húsok alacsonyabb zsírtartalmúak - válasszuk ezeket alapanyagnak. Az ilyen típusú fehérjéket könnyebb megemészteni, mert nem töltenek annyi időt a gyomorban, így segíthetnek megelőzni a gyomorégést.

4. Probiotikumok

A probiotikumok természetes formában is jelen vannak az olyan élelmiszerekben, mint a joghurt és a kefir, de étrend-kiegészítőként, kapszula vagy por formájában is beszerezhetők.

Ezek a hasznos hasznos baktériumok, probiotikumok serkentik a H. Pylori ellen harcoló segítő anyagok termelődését, és abban is támogatnak minket, hogy csökkenjenek a fertőzés antibiotikumokkal történő kezelése során fellépő mellékhatások (hasmenés, rossz emésztés).

5. Omega 3 és omega 6-ban gazdag élelmiszerek

Az omega-3 és omega-6 zsírsavak egészséges zsírok, amelyek segíthetnek csökkenteni a gyomorban a gyulladást, és megakadályozzák a Helicobacter pylori szaporodását, így támogatva a betegség kezelését.

A H. pylori baktérium elleni kezelés során érdemes tehát omega-3-ban gazdag ételeket, olívaolajat, halakat fogyasztani, így például tonhalat, a makrélát, a pisztrángot, vagy tőkehalat.

H. pylori diéta mintaétrend

Az alábbi táblázat egy 3 napos menü példáját mutatja be, amely a H. pylori kezelése során alkalmazható:

A mintaétrendben szereplő mennyiségek kortól, nemtől, fizikai aktivitástól és attól függően változhatnak, hogy érintett-e más betegségekben is. Forduljon bizalommal, dietetikus szakértőhöz, aki teljeskörűen felméri az állapotát és megfelelő, személyre szabott táplálkozási tervet készít.

A kezelés alatt és után is fontos, hogy a gyümölcsöket és zöldségeket mindig alaposan mossa meg étkezés előtt, hiszen a H. pylori a nyers zöldségekben is jelen lehet!

Mit nem szabad enni a H. pylori kezelés alatt?

A H. pylori elleni kezelés alatt nem ajánlott a következő ételek fogyasztása:

  • Kávé, csokoládé, zöld tea és fekete tea, mivel ezek koffeint tartalmaznak, amely anyag serkenti a bélmozgást, a gyomornedv kiválasztását, ami pedig további irritációt okozhat.
  • Üdítőitalok és szénsavas üdítők, mivel haspuffadást, fájdalmat és refluxot okozhatnak.
  • Magas cukortartalmú ételek, mint például a fagylalt, sütemények, kekszek és édességek.
  • Alkoholos italok, mivel ezek fokozzák a gyomor gyulladását.
  • Bors, fűszeres szószok és csípős ételek, mint például mustár, ketchup, majonéz, Worcestershire szósz, szójaszósz és kész fűszerek.
  • Zsíros ételek, mint például a sült ételek, sárga sajtok, vaj, pizza, hamburger és chips, mivel ezek emésztése hosszabb ideig tart a gyomorban, ami növeli a savtermelést és kellemetlenséget okoz.
  • Feldolgozott húsok és konzervek: ezek rendszerint magas zsírtartalmúak, valamint tartósítószereket és kémiai adalékanyagokat is tartalmaznak, amelyek irritálják a gyomrot, és fokozzák a gyulladást.

A tejet csak abban az esetben kell kerülni, ha az kellemetlenséget okoz. Ha jól tolerálja, a sovány tej fogyasztható.

A magas rosttartalmú ételeket csak addig kell kerülni, amíg a H. pylori okozta tünetek jelentkeznek. Amint a baktériumokat sikerrel kiirtották, újra be kell illeszteni az étrendbe.

A kezelés végén követendő mintaétrend

Amint a panaszok javulni kezdenek, a tünetek enyhülnek, és a H. Pylori baktériumokat kiirtották, fokozatosan be lehet építeni a normál étrendbe a szokásos ételeket.

Ahogy az előbbi mintaétrend esetében, itt is fontos tudni, hogy a mintaértendben szereplő mennyiségek kortól, nemtől, fizikai aktivitástól és attól függően változhatnak, hogy érintett-e más betegségekben is. Forduljon bizalommal dietetikushoz, táplálkozási szakértőhöz, hogy személyre szabott táplálkozási tervet kaphasson.

Hogyan lehet enyhíteni a kezelés kellemetlen tüneteit?

A H. pylori elleni kezelés általában 7-14 napig tart, és olyan gyógyszerek, mint az omeprazol és a pantoprazol, valamint olyan antibiotikumok, mint az amoxicillin és a klaritromicin alkalmazásával történik, amelyek bizonyos mellékhatásokat okozhatnak, például:

1. Fémes íz a szájban

Rögtön a kezelés kezdetén jelentkezik, és a napok múlásával rosszabbodhat. Ennek enyhítésére fogyaszthat ecettel ízesített salátát ecettel, fogmosáskor pedig érdemes szódabikarbónát szórni a fogkrémjére. Ez valamelyest semlegesíteni a szájban lévő savakat, és fokozza a nyáltermelést, ami segít csökkenteni a fémes ízt.

2. Hányinger, gyomorfájdalom

A hányinger és a gyomorfájdalom általában a kezelés második napjától jelentkezik. Elkerülése érdekében fontos, hogy sok vizet igyon, pihenjen, és könnyen emészthető ételeket fogyasszon, például joghurtot, főtt gyümölcsöt és zöldséget, valamint fehér sajtokat. A reggeli rosszullét enyhítésére már ébredés után gyömbérteát ihat, és kerülje a nagy mennyiségű folyadék egyszerre történő fogyasztását.

3. Hasmenés

A hasmenés általában a kezelés harmadik napjától jelentkezik, mivel az antibiotikumok a H. pylori eltávolítása mellett a bélrendszert védő hasznos baktériumokat is kiirtják, megváltoztatva ezzel az addigi bélflórát. A hasmenés leküzdésére és a bélflóra regenerálódása érdekében igyon meg naponta 1 sovány natúr joghurtot vagy kefirt, és fogyasszon könnyen emészthető ételeket, például leveseket, püréket, halat vagy fehér húst.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a fertőző baktérium sok savat és gyomorrákot okozhat - ezekre a jelekre figyeljen!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Helicobacter pylori

Irodalom:

H, Łukasz; IMIELA, Jacek. Diet and Helicobacter pylori infection. Przeglad Gastroenterologiczny. Vo.11. 3.ed; 150-154, 2016

FAHEY, W, Jed et al. Dietary Amelioration of Helicobacter Infection. Nutrition Research . Vol.35. 6.ed; 461-473, 2015

SHEU, Shew-Meei et al. Higher glucose level can enhance the H. pylori adhesion and virulence related with type IV secretion system in AGS cells. Journal of Biomedical Science. Vol.21. 1.ed; 1-6, 2014

SOHOULI, H, Mohammad et al. Association between glycemic index and Helicobacter pylori infection risk among adults: A case-control study. Nutrition. Vol.83. 1-28, 2021

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához