Ha a gazdi Covid-os, a macskája vagy a kutyája is az lehet!
Tényleg megfertőzhetjük koronavírussal a háziállatainkat? A kutatási eredmények szerint igen - a visszafelé irányuló fertőzés azonban egyelőre nem bizonyított.
A macskák és a kutyák új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta fertőzése gyakoribb, mint azt korábban gondoltuk. Sőt, még a vadászmenyétek is megfertőződhetnek a pandémiát okozó koronavírussal.
Az Amerikai Egyesült Államokban, Arizonában szisztematikusan tesztelik a Covid-19-ben szenvedő állattartók házi kedvenceit is. Az eredmények magukért beszélnek: 24 háztartásból 6 háztartásban pozitív eredmény születik, a letesztelt 61 háziállatból 14 pozitív. Vagyis, ha a gazdi pozitív, akkor nagy esély van arra, hogy a háziállata is elkapja a fertőzést, főleg abban az esetben, ha kettőjük között szoros a kontaktus.
Covid-19 pozitív macskák és kutyák
A koronavírussal fertőzött házi kedvenceknél hasonló tünetek jelentkeznek, mint az embereknél - enyhe lefolyású Covid-19 esetén. Kedvetlenség, étvágyvesztés, köhögés, hasmenés, orrfolyás, légzési nehézségek léphetnek fel az állatoknál.
A szakirodalom nemrégiben leírt olyan esetet, ami a vírus genetikai szekvenálását követően egyértelműen bizonyította, hogy a koronavírus a Covid-19-pozitív gazdáról került át a vele egy háztartásban élő macskájára és kutyájára. Az ellenkező irányba való terjedést (macskáról vagy kutyáról gazdára való átterjedés) azzal zárták ki, hogy lakásban tartott háziállatokról volt szó, és azok nem érintkeztek egyéb – potenciálisan fertőzött - háziállatokkal.
Koronavírus és influenza: ezeket a gyógyszereket szerezze be otthonra!
Egyik irányba terjed, a másikba nem (?)
Az eredmények arra utalnak, hogy az emberről a SARS-CoV-2 fertőzés képes átterjedni a macskákra, kutyákra, vagyis a gazdi képes az állatait is megbetegíteni. A visszafelé irányuló fertőzés egyelőre nem bizonyított, azaz nem írták le még azt, hogy a Covid-19-es macska vagy kutya megbetegítette volna meg a gazdáját.
Hogyan vigyázzunk a macskánkra/kutyánkra?
Ha már mi magunk Covid-19 pozitívak lettünk, ugyanolyan módon vigyázhatunk a házi kedvenceinkre, mint a családtagjainkra. A kontaktus minimalizálása és a maszkviselés segíthet megelőzni azt, hogy a fertőzés átjusson emberről állatra.
Leírták azt, hogy minél inkább szoros a kontaktus a gazdi és a házi kedvenc között, annál nagyobb eséllyel fog megfertőződni a macska vagy a kutya a gazda Covid-19-betegsége esetén. A szoros kontaktussal magyarázható az, hogy azoknak a macskáknak a 67 %-ánál, illetve azoknak a kutyáknak a 43 %-ánál jelen voltak a SARS-CoV-2-vel szembeni antitestek, amelyek egy fedél alatt éltek egykoron Covid-19-pozitív gazdájukkal. Ez azt jelenti, hogy a fertőzött gazdival egy fedél alatt élő (egy lakásban, zárt térben) macskák kétharmada és a kutyák közel fele megfertőződött akkor, amikor a gazdi beteg volt.
Minél többet veszik ölbe és simogatják, dédelgetik, illetve minél inkább magukkal egy ágyban altatják az állatokat az emberek, annál magasabb az állatok megfertőződésének a rizikója. Ellenben, azoknál a háziállatoknál, amik nem élnek egy fedél alatt a gazdájukkal (udvaron tartott kutya és macska esete), a megfertőződési arány alacsonyabb, a 10 %-ot sem éri el.
Érdemes beoltatni a háziállatokat is Covid-19 elleni vakcinával?
A vakcinák fejlesztői nem csak az emberekre gondoltak. Külföldön fejlesztettek állatoknál alkalmazható Covid-19 elleni oltást is. Egyes szakemberek azonban úgy vélik, hogy ezeket a macskáknál és a kutyáknál nem érdemes alkalmazni, hiszen ezeknél a házi kedvenceknél a betegség lefolyása általában enyhe. Ellenben, az állatkertekben, például az Amerika Egyesült Államokban, vakcinákkal immunizálják a veszélyeztetett és idős korú állatokat is.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Forrás:
(1) https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/128708/SARS-CoV-2-Besitzer-infiziert-Hund-und-Katze
(3) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352771421001233?via%3Dihub