H1N1 - Rendezett káosz: a 2,5 millió zarándok irányítása
Dr. Mahmoud al-Srouji egy laptop képernyőjén keresztül figyel egy indiai zarándokcsoportot, akik a mumbai járatról szálltak le a jeddahi repülőtér háddzs termináljában.
"Nem is tudják, hogy már ellenőrizzük őket" – mondja, a kis hőkamerára utalva, amellyel egyenként vizsgálják az emberek testhőmérsékletét. "A készülék jelez, ha valakinek 38 Celsius fok felett van a hőmérséklete. Olyan érzékeny, hogy ha valaki rágyújt egy cigarettára, máris jelez."
Ez Szaúd-Arábia első védelmi vonala a sertésinfluenzával szemben az éves háddzs zarándoklat idején. A zarándoklat előkészületeit a már négy zarándok halálát okozó sertésinfluenza-világjárvány uralta, mivel körülbelül 2,5 millió muzulmán hívőt várnak Mekka és Medina szent városaiba.
Srouji csupán egy apró csavar a háddzs működését biztosítő gépezetben – több száz biztonsági szakember, egészségügyi dolgozó, idegenvezető, tolmács, vallási tanácsadó és poggyászrakodó próbálja véghez vinni a lehetetlent, és biztosítani, hogy minél kevesebben betegedjenek meg, tévedjenek el, essenek rablás áldozatává, vagy maradjanak le életük egyetlen utazása alatt az iszlám kialakulásának szent földjére.
A jeddahi repülőtéren a mumbai Javeed Ahmed 14. utazásának keretében vezeti a több tucat indiai zarándokot az idei háddzs alatt. Szerinte a szaúdi szervezés évről-évre javul, az újonnan megépített háddzs terminál pedig nagymértékben csökkentette a korábbi nehézségeket. "Sokkal jobb, mint régen, amikor több tízezer ember tolakodott és lökdösődött az útlevélellenőrzés és a poggyászkiadó előtt kígyózó sorokban."
Most is káosz van, de legalább meglehetősen hatékony káosz – véli Christian Nakhle francia konzul, aki 30 000 Franciaországból érkező zarándokért felel. "Néhány hétig napi 24 órát dolgozunk heti hét napon át" – mondja.
Jeddah a legfőbb belépési pont a környék szent helyeire induló zarándokok számára. A repülőtér háddzs termináljában, amely távolról úgy néz ki, mint egy tágas sivatagi beduin táborhely, néhány percenként landolnak az utasszállító repülőgépek, amelyek a világ minden tájáról hozzák a zarándokokat az óriási, üdvözlő feliratokkal díszített csarnokba.
Az etnikumok és a kórokozók hatalmas keverőedénye ez. Srouji szerint azonban a csak az ő kamerája előtt elhaladó napi 5000 ember (11 másik hasonló ellenőrző pont üzemel) mindössze egyetlen embernél jelzett lázat.
Az influenza mellett az orvosok a védőoltásokat is ellenőrzik, és a zarándokokra eddig 300 000 szájon át szedhető gyermekbénulás vakcinát, valamint 100 000 meningitisz profilaktikus antibiotikum kombinációt adtak be a zarándokoknak. "Ellenőriznünk kell, hogy valóban beveszik-e" – magyarázza a terminál orvosigazgatója, Dr. Mohammed al-Harathy.
Nakhle elmondása szerint ennyi ember ellátása nem pusztán a kormány erőfeszítéseinek köszönhető. Több száz utazási ügynökség és külföldi szervezet dolgozik éjt nappallá téve a temérdek probléma megoldásán. A francia konzulátus ideiglenesen kibővítette alkalmazottainak létszámát, hogy meg tudjon birkózni az elkerülhetetlen orvosi vészhelyzetekkel, az elveszett útlevelekkel és más utazási problémákkal. Tavaly például az egyik repülőgép kétnapos késéssel érkezett meg, hogy felvegye a szállás nélkül maradt hazatérő zarándokokat.
Idén három franciául tudó orvos dolgozik a konzulátusnak teljes munkaidőben, három motoros futár szállítja a dokumentumokat és más ellátmányokat az áthatolhatatlan mekkai forgalomban, és az alkalmazottak, akik állandóan a zarándokokat kísérik, de néha nem tudnak visszaérni szállodájukba, összetekerhető matracokon aludhatnak Mekkában.
A motorkerékpárok nagyon fontosak. Tavaly az egyik francia zarándoknak szívrohama volt. Egy motor hátsó ülésére kellett felültetniük, hogy át lehessen juttatni a forgalmon egy olyan helyre, ahonnan már autó szállíthatta a kórházba. A konzulátusnak végül repülőgépet kellett szereznie a férfinak, és egy orvosnak kellett hazakísérnie Franciaországba, hogy megkezdhessék gyógykezelését.
Nakhle azt is hozáteszi, hogy a végigdolgozott nappalok és éjszakák mellett a francia zarándokokról való gondoskodás természetesen rengeteg pénzbe is kerül.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress