Gyakori arcüreggyulladás oka: szakorvos mondja el, mi állhat a háttérben
Ha az arcüreggyulladás időről-időre kiújul, akkor a fertőzések mellett más lehetséges kiváltó tényezőket is figyelembe kell venni.
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, hogy milyen gyakori betegségek állhatnak a visszatérő arcüreggyulladás hátterében.
Az ismétlődő arcüreggyulladás sok esetben csak tünet, valamilyen mögöttes probléma, gyulladás következménye
Visszatérő panaszok esetén mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Endoszkópos betekintéssel, valamint melléküreg CT vizsgálattal képet kaphatunk közvetve az orrmelléküregek állapotáról. A vizsgálatok segíthetnek felderíteni, hogy van-e például orrpolip, orrsövényferdülés vagy egyéb ok, amely a gátolt orrlégzés miatt szintén szerepet játszhat a betegség ismételt megjelenésében.
Két gyakori kiváltó ok
Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy a növekvő polipok könnyen elzárhatják az orrmelléküregek nyílásait, így a termelődő nyák azokból nem tud kiürülni, előbb-utóbb elfertőződik, krónikus arcüreggyulladás jelentkezhet. Előfordul, hogy az érintettek ezt megelőzően nem is veszik észre, hogy orrpolipjuk van, annak ellenére, hogy orrnyálkahártya duzzanatuk, gátolt orrlégzésük már régóta fennáll. Ám ha valaki orrfolyás, gátolt orrlégzés, fejfájás, horkolás vagy orrhangú beszéd miatt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordul, a diagnózis könnyen felállítható az orrüreg vizsgálata alapján.
A jobb és bal orrüreget egymástól elválasztó orrsövény egy porcból és csontból álló, nyálkahártyával fedett lemez. A fejlődés során a porcos és a csontos rész nem egyenlő ütemben növekszik, így gyakorlatilag nincs olyan ember, akinél ne beszélhetnénk valamilyen fokú orrsövényferdülésről. Lehet egészében az egyik oldal felé elferdült, de lehet S alakban is, a felső részében az egyik, az alsó részében a másik irányba görbült. Az enyhébb eltérések általában nem okoznak panaszt, a nagyobb fokú ferdeség az, ami a gátolt orrlégzés miatt hozzájárul a tartós orrdugulás, ezáltal a visszatérő arcüreggyulladás megjelenéséhez is.
Ezek okozhatnak még visszatérő betegséget
- A nyálkahártya krónikus duzzanatát okozhatja például egy fel nem ismert légúti allergia, melynek kezelése nélkül az arcüreggyulladást sem tudjuk végleg megszüntetni.
- Előfordulhat, hogy fogászati probléma, a foggyökerek krónikus gyulladásának szövődményeként jelentkezik a visszatérő arcüreggyulladás.
- Kiújuló orrpolip esetén érdemes azt is vizsgálni, hogy a betegnek nincs-e refluxa. A reflux ugyanis az orrnyálkahártyát reflexes úton keresztül is gyulladásban tartva hozzájárulhat az orrpolip kialakulásához, majd következtében az arcüreggyulladás ismétlődő megjelenéséhez.
Olvasta már?
- Ilyen alattomos tünetekkel fektet vállra a felnőttkori tüdőgyulladás!
- Torokfájás: ebből a 3 jelből tudhatja, hogy antibiotikum kell majd rá
- Féloldali orrdugulás: ilyen az, amikor rákot jelez a bedugult orr
- Ha keveset alszik, tovább tarthat kigyógyulni a náthából
- Mennyibe kerül, ha megbetegszik a gyerek?
- Ezért csókolgattak az egyiptomiak egeret, amikor náthásak voltak
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!