Fertőző májgyulladás: ezért is terjedhet Magyarországon az infektológus szerint
A szakember szerint a tavaknak is köze lehet hozzá.
Pusztai Erzsébet infektológus az ATV-nek úgy nyilatkozott, hogy nagyon fontos dolog a nyugalom, ugyanis a vírus már évtizedek óta jelen van. A legtöbben gyermekkorukban szinte tünet nélkül át is esnek rajta, ezért a lakosság egy része védett lehet.
„A mostani, kisebb mértékű szaporodásnak talán az az oka, hogy részben melegebbek a vizek, és a kisebb tavak esetén a melegvízben tovább fertőzőképes maradhat ez a vírus” – emelte ki az infektológus.
Rusvai Miklós virológus hozzátette, a hepatitisz A általában a higiéniás problémák kapcsán szokott jelentkezni, például árvizeknél vagy ha szennyvízzel öntöznek gyümölcsöket, zöldségeket. Rusvai megjegyezte, hogy a folyókba ömlő szennyvíz is kockázatot jelenthet, főleg a mostani időszakban, mert az aszály miatt kevésbé tud felhígulni.
Tavaly összesen 75 fertőző májgyulladásos beteget regisztráltak. Az idei év első hét hónapjában viszont már 346 megbetegedés történt, amelynek több mint a felét Budapestről jelentették. A fertőzés terjedésében szerepet játszhat egy új vírustörzs megjelenése is Magyarországon.
A hepatitis A-vírus fertőzésének főbb tünetei
A többi hepatitisvírussal összehasonlítva a hepatitis A vírus nem okoz hosszú távú májkárosodást. Az általa okozott májgyulladás a legtöbb embernél pár hétig tart, a fertőzöttek többsége teljesen meggyógyul, azonban ritka esetben májelégtelenség alakulhat ki. A tünetek a fertőzéstől számítva 2-4 hét múlva jelennek meg. A fiatal gyerekek gyakran tünetmentesek.
A jellemző tünetek a következők:
- jobb oldali hasi fájdalom;
- hányinger, hányás;
- étvágytalanság;
- láz;
- ízületi fájdalom, izomfájdalom;
- fáradékonyság;
- sötét vizelet;
- világos széklet;
- viszketés;
- sárgaság.
Májgyulladás: 5 figyelmeztető tünet, ami még a sárgaság előtt jelentkezik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!