Ilyen erővel dühöng kína rejtélyes tüdőgyulladása Európában
Európa egyre több országában jelenik meg egyre nagyobb számban a kórkép. Mit tudunk a kórokozóról és a megbetegedésről?
Kínában rengeteg gyermek került kórházba atípusos tüdőgyulladással. A Covid-19 pandémia emlékei folytán sokakban gyanakvás ébredt. Jogosan merült fel a kérdés, hogy mi állhat a megugrott esetszámok hátterében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is folytatott vizsgálatokat, és rámutatott arra, amit előtte a kínai hatóságok is emlegettek: nincs szó új kórokozóról, nincs szükség nemzetközi veszélyhelyzet kihirdetésére.
A kórokozó neve: Mycoplasma pneumoniae
Légúti fertőzést és tüdőgyulladást számos kórokozó okozhat és okoz is az őszi és téli szezonban. Ezek egyikéről van szó most. A „rejtélyes” tüdőgyulladást okozó kórokozó egy baktérium, a régóta ismert Mycoplasma pneumoniae.
Mindössze a „normális” téli szezonhoz való visszatérésről lenne szó?
Úgy tűnik, hogy a Mycoplasma pneumoniae-okozta megbetegedések az elmúlt években a karanténos és maszkviseléses időszaknak köszönhetően világszerte háttérbe szorultak. Sok gyermek nem is „találkozott” M. pneumoniae-val az elmúlt időszakban. Majd bekövetkezett a lazítás, és maszk nélkül szabad terjedésbe kezdett a baktérium, amely elsősorban a gyermekek körében tarol(t). Mindez nem véletlen, hiszen főként a gyermekek azok, akiknél előfordulhat, hogy korábban nem találkoztak ezzel a baktériummal, és a szervezetük nem tud(ott) kellően védekezni és fellépni a M. pneumoniae-val szemben.
A kínai hatóságok és más szakemberek szerint a Covid-éra előtti években nem voltak ritkák a M. pneumoniae okozta fertőzések. Egyes statisztikák szerint a pandémia éveit megelőzően (2017-2020) a légúti fertőzések 8,61 %-át M. pneumoniae okozta. Ez az arány 2020/21-ben 1,69 %-ra, majd 2021/22-ben 0,70 %-ra szorult vissza.
Nem kizárólag a gyermekeket fenyegeti a megbetegedés
A M. pneumoniae okozta tüdőgyulladás nem csak a gyermekek számára veszélyes. Mindazokat megfertőzheti és akár súlyosan meg is betegítheti a kórokozó, akik immunrendszere valamilyen alapbetegség vagy gyógyszeres kezelés miatt gyenge, vagy idős szervezetről van szó, ahol az immunvédelem már nem tökéletes.
Gyógyszeresen kezelhető a M. pneumoniae okozta tüdőgyulladás, de…
Baktérium-okozta megbetegedésről lévén szó első gondolatunk az lehet, hogy az antibiotikumok megoldják a problémát. Mindez működhetne is, és az azitromicin nevű hatóanyaggal végzett kezelések sikeresen elpusztíthatnák a kórokozót, ha a Mycoplasma pneumoniae nem vált volna az elmúlt években rezisztenssé (=ellenállóvá) az antibiotikummal szemben. Sajnálatos módon az antibiotikumok túlzásba vitt és/vagy nem rendeltetésszerű használata ahhoz vezetett, hogy a M. pneumoniae az esetek egy részében nem reagál a gyógyszeres kezelésre. Ennek súlyos következményei lehetnek. Franciaországban 10 % körüli rezisztenciarátáról számoltak be, kínai szakemberek 90 % körüli adatokat is emlegettek. Mindez azt jelenti, hogy 10 azitromicinnel kezelt betegből 9-nél nem „működik” az antibiotikum.
Kínában már csökkenőben a megbetegedések száma, de Európában felütötte a fejét a kór
Miközben Kínában már lecsengőben vannak a M. pneumoniae okozta megbetegedések, Európa egyre több országában jelenik meg egyre nagyobb számban a kórkép; például Dániában, Hollandiában és Franciaországban az elmúlt hetekben megugrott a megbetegedés miatt kórházi kezelésre szorulók száma.
Osztrák orvosok is tapasztalták a M. pneumoniae-hez köthető fertőzések növekvő számát, és megjegyzik, hogy a betegség lefolyása a gyermekeknél általában enyhe, de az utóbbi időben növekvő számban fordultak elő súlyosabb lefolyású esetek is.
Már hetekkel a tünetek megjelenése előtt megfertőzhet másokat a beteg
A leginkább iskoláskorúakat (5-16 év) érintő megbetegedés leginkább száraz köhögéssel, fejfájással, izomfájdalmakkal, torokfájással, általános gyengeséggel, enyhe lázzal kezdődik. Sok esetben a tünetek nem utalnak egyből tüdőgyulladásra, és a panaszok hosszú időn keresztül, több héten át fennállhatnak.
A M. pneumoniae okozta tüdőgyulladástól védő vakcina egyelőre nincs.
A kórokozó cseppfertőzéssel terjed. Leszögezhető, hogy a gyakori kézmosás és kézfertőtlenítés, valamint a maszkviselés fontos megelőző intézkedések, hiszen a fertőzött személy már napokkal, de akár 3 héttel a tünetek megjelenése előtt is fertőzhet és megbetegíthet másokat.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Könnyű széthordani a már Európában is terjedő „kínai” tüdőgyulladást
Források:
(1) What do we know about China’s respiratory illness surge?