Ezeket látta már?

Felkészülés a pandémiára – 2. rész

2. Állami felkészülés

WHO irányelvei az állami felkészülésre

A WHO ezenkívül minden évben közzéteszi iránymutató aktuális ajánlásait a pandémiával kapcsolatban, amelyet minden egyes állam egészségügyi vezetésének szem előtt kell tartani. Alapvetően a WHO felkészülési munkája öt különböző cél érdekében zajlik jelenleg:

1. Általánosan csökkenteni a H5N1-es vírusnak kitett emberek számát

Visszaszorítani a humán fertőződés lehetőségét, s ezen keresztül a pandémiás vírus kialakulásának lehetőségét is.

2. Megerősíteni a korai figyelmeztetés rendszerét

Biztosítani, hogy az érintett országokból a WHO és a pandémiával foglalkozó nemzetközi szervezetek a pontos kockázatbecsléshez szükséges valamennyi adatot és klinikai mintát megkapják.

3. Megerősíteni a gyors "visszaszorítási rendszer" elemeit

Amennyiben a H5N1-es vírus átvihetővé válik emberről emberre, akkor meg kell akadályozni, hogy a H5N1-es vírus átvihetősége tovább erősödjön az emberek között, és késleltetni kell a nemzetközi terjedést.

4. Kiépíteni a pandémia elleni küzdelem rendszerét

Biztosítani, hogy minden országban kidolgozzák és teszteljék a pandémiás beavatkozási tervet, és hogy a WHO teljes mértékben betölthesse irányító szerepét a pandémia ideje alatt.

5. Koordinálni a világszintű tudományos kutatást és fejlesztést

Biztosítani, hogy a pandémiás vakcinák és antivirális gyógyszerek gyorsan és széles körben hozzáférhetővé váljanak röviddel a pandémia kitörése után, és hogy a vírussal kapcsolatos tudományos ismeretek mihamarabb rendelkezésre álljanak.

Állami felkészülés - külföldi példák

Az alábbiakban bemutatjuk néhány olyan ország készültségi szintjét, amelyek élen járnak a világjárvány elleni pandémiás cselekvési tervezésben.

Mint ismeretes Nyugat-Európa, az Amerikai Egyesült Államok és Ausztrália, valamint Oroszország jár élen a pandémiára való felkészülés terén. A legjobban felkészült országnak továbbra is Ausztrália számít. Az ausztrál kormány közel 342 millió dollárt különített el a pandémiás felkészülésre, és egy esetleges járvány megfékezésére. Ezzel Ausztrália rendelkezik a Földön a legnagyobb antivirális készlettel, a legtöbb egészségügyi maszkkal és rendelkezésére áll elegendő dózis az influenza és a madárinfluenza elleni vakcinákból is. Ezenkívül már most működik egy pandémiás weboldal, amely a lakosságot, az üzleti élet szereplőit tájékoztatja a megelőzés legfontosabb lépéseiről. A kommunikációra, a stratégiai lépések megtervezésére további 141 millió dollárt költöttek el.

Nagy Britannia is a legjobban felkészült országok között van, mindent megtesznek egy esetleges pandémia katasztrófális hatásainak csökkentéséért. A brit Egészségügyi Minisztérium tavaly jelentette be, hogy tovább folytatja az ország biztonságának megteremtését, és a felkészülést egy esetleges influenza világjárványra. Ennek keretében a brit kormány megállapodást írt alá két nemzetközi gyógyszergyártó céggel, hogy azok biztosítsák a brit lakosságnak a pandémiás vakcinát, amikor a járvány kitörése után a vírust sikerül izolálni, és lehetőség nyílik a valódi pandémiás védőoltás kifejlesztésére. A járvány megelőzése érdekében a pandémiás vakcina kifejlesztéséig megduplázzák az antivirális készleteket, ezzel a teljes lakosság felének biztosítani tudják a megbetegedés megelőzésére és kezelésére szolgáló szereket. Ezenkívül 14,7 millió kezelésre való antibiotikumot halmoznak fel, amellyel lefedik a járvány által leginkább veszélyeztetett csoportokat. Ez utóbbira azért van szükség, mert az influenzában megbetegedettek egy része a másodlagos bakteriális fertőzések miatt jut rendkívül súlyos állapotba. Az egészségügyi és szociális szférában dolgozóknak pedig 350 millió egészségügyi maszkot, és 34 millió lélegeztető készüléket biztosítanak arra az esetre, amikor majd a "frontvonalban" kell dolgozniuk. Az egészségügyi munkatársak mindemellett 3,3 millió dózis H5N1-es vírus elleni oltást kapnak.

Hasonlóan jó készültségi szinttel rendelkezik Franciaország is, amely az antivirális készítményekből a 33 millió adagot halmozott fel. Ezenkívül már most 2 millió dózis madárinfluenza elleni oltóanyaggal rendelkeznek, és megállapodtak az öt legnagyobb gyógyszergyártó vállalattal arról, hogy járvány esetén 62 millió pandémiás vakcinát kapnak, amellyel a teljes városi lakosságot el tudják látni. Összesen 148 millió egészségügyi maszkot készleteztek az egészségügyben dolgozók számára. Ezenkívül nagy figyelmet fordítanak az üzleti szféra és a lakosság tájékoztatására is, egy önálló weboldalt indított a kormány, amely a pandémiás krízishelyzetben szükséges teendőkről szól.

Az Amerikai Egyesült Államok 81 millió kezelésre elegendő antivirális készítménnyel rendelkezik állami szinten, amely az USA populációjának egynegyedét biztosítja egy esetleges világjárvány esetén. Az Egyesült Államokban egyébként a gazdasági szféra is kiveszi részét a felkészülésből, az állami készleteken túl 350 amerikai nagyvállalat mintegy 5 millió kezelésre való antivirális szert készletezett az alkalmazottaik számára.

Magyarország állami felkészülése

A magyar állam felkészülésének részletei a Nemzeti Pandémiás Tervben olvashatóak, kérem az alábbi linkre kattintva töltse le a dokumentumot.

Nemzeti Influenza Pandémiás Terv (2008.05.29.)

Forrás:

Individuals & Families Planning (Pandemic.gov)

Planning Checklists (Pandemic.gov)

Avian flu: stock up or suffer (Times Online)

Tamiflu maker to reduce output of anti-viral drug (USA Today)

The Pandemic Influenza - The Australian Health Management Plan for Pandemic Influenza

Are we prepared for influenza pandemic (BMJ)

Forrás: www.pandemia.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához