Ezeknél a tüneteknél gyanakodjon arra, hogy megfertőzte az új típusú omikron-koronavírus
Új mutáns, új tünetek. Bemutatjuk, hogy milyen tünetek esetén érdemes Covid-19-re gyanakodnia.
Újra támad a koronavírus: még mindig az omikron variáns fertőz, azonban már többszörösen mutált formában. Napok kérdése lehet csupán, hogy a legtöbb Covid-19 eset a koronavírus omikron típusának BA.4., illetve BA.5. változataihoz köthető legyen.
Nyáron is van Covid-19!
Nehezen hihető, hogy a nyár közepén légúti fertőzésekkel, ráadásul koronavírus okozta fertőzéssel kell számolnunk, de a számokkal nehéz szembeszállni. 2022. júliusában Európa-szerte és Magyarországon is intenzív felfutást mutat a koronavírussal való fertőzések száma, és ezzel összefüggésben hazánkban július 2. hetében már több ember szorult a Covid-19 miatt kórházi kezelésre, mint az azt megelőző héten, és a Covid-19-hez köthető napi halálesetek száma is nőtt.
Hányadik omikron-típusnál tartunk?
2021 novemberében jelent meg az omikron koronavírus variáns, ami azóta már számos változáson ment keresztül. Emiatt, a napjainkban fertőző omikron már nem az az omikron, ami tavaly év végén volt.
Markánsan megváltozott a koronavírus tüskefehérjéje, és ezzel együtt megváltozott a kórokozó fertőzőképessége és megváltoztak a betegség tünetei is.
- Akár 10-szer jobban fertőzhet a jelenleg „uralomra törő” BA.4. és BA.5. omikron variáns, mint a koronavírus vad típusa, a vuhani vírus.
- A lappangási idő lerövidült,- tipikus, hogy a megfertőződés után már 3 nappal fellépnek a tünetek.
- Aki már átesett a Covid-19-en, az akár 4 hét után újra megfertőződhet az új omikron variánsokkal.
- A vakcinák egyre kevésbé hatásosak a megfertőződéssel szemben, noha a súlyos lefolyású Covid-19-cel szemben továbbra is védelmet kínálnak.
A nemzetközi tapasztalatok nyomon követése segíthet abban, hogy már azelőtt megismerjük az omikron BA.4. és BA.5. okozta tipikus Covid-19 panaszokat, mielőtt nagyszámú fertőzött lenne Magyarországon is.
Az ún. Zoe App tanulmány 17500 olyan Covid-19-beteg tüneteit gyűjtötte össze és értékelte ki, akiknél ezen a héten diagnosztizáltak Covid-19-et.
A 20 leggyakoribb Covid-19-tünet, csökkenő sorrendben
- Torokfájás – betegek 58 %-ánál jelentkezett
- Fejfájás – 49 %
- Orrdugulás – 40 %
- Száraz köhögés – 40 %
- Orrfolyás – 40 %
- Hurutos köhögés – 37 %
- Rekedtség – 35 %
- Tüsszögés – 32 %
- Fáradtság – 27 %
- Izomfájdalmak/fájdalmak – 25 %
- Szédülés – 18 %
- Duzzadt nyaki mirigyek – 15 %
- Szemfájás – 14 %
- Megváltozott szaglás – 13 %
- Mellkasi fájdalom – 13 %
- Láz – 13 %
- Hidegrázás vagy borzongás – 12 %
- Légszomj – 11 %
- Fülfájás – 11 %
- Szaglásvesztés – 10 %
Hogyan dönti le az embert a lábáról a BA.4. és a BA.5. omikron variáns?
Az új típusú omikron vírusok változatos tüneteket okozhatnak, de a láz és a légszomj már kevésbé jellemző, mint a korábbiakban.
A német szakemberek arról számoltak be, hogy a betegeknél (fiataloknál is!) extrém mértékű fáradékonyság tapasztalható, gyakran izom- és egyéb fájdalmakkal együtt. Meglepő, de mintha újra gyakoribbá válna a szaglás- és ízlelésvesztés, ami szintén a pandémia kezdetén volt tipikus tünet.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Forrás