Ezek az oltások, gyógyszerek nyújtanak védelmet a majomhimlő ellen
A szakértő szerint több gyógyszer és vakcina hatásos lehet a majomhimlő ellen, tehát pánikra semmi ok.
A koronavírus és a majomhimlő között nagyon sok különbség van, a két vírus teljesen máshogy hat az emberi szervezetre, de ami a legfontosabb: teljesen máshogy fertőznek. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi karának adjunktusa az rtl.hu-nak elmondta, hogy bár a helyzet hasonlónak tűnik, mint az új típusú koronavírus esetében volt, semmiképp nem kezelhetjük egy lapon a két vírust.
A himlővírusokat sok ezer éve ismeri az emberiség, a rettegett fekete himlő meghatározta szinte az egész történelmet. A fekete himlő azért is volt különleges, mert csak az ember volt a gazdája, állatok közt nem terjedt, éppen ezért is lehetett eltörölni a Föld színéről védőoltásokkal. A fekete himlő azért is fontos, mert a súlyos betegség elleni védőoltás megvéd a majomhimlővel szemben is.
Volt már olyan, hogy védőoltással kiirtottak egy vírust a Föld színéről?
Az Egyesült Államokban két oltóanyag van készleten, amelyek használatát a himlő ellen az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) jóvá hagyta. Az NBC cikke szerint ezeket a vakcinákat az amerikai kormány a szeptember 11-i terrortámadás után halmozta fel, mert attól tartottak, hogy a terroristák biológiai fegyvereket is bevetnének a lakosság ellen.
A szakértők szerint ezek az oltások védelmet nyújtanak a majomhimlő ellen is, bár az egészségügyi hatóságok csak az egyiket, a Jynneos vakcináját hagyták jóvá. Az amerikai Betegségmegelőzési Központ tisztviselői hétfőn közölték, hogy több mint ezer adag Jynneos-vakcina azonnal kiosztható azoknak a személyeknek, akik bizonyítottan kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttekkel.
Ezen kívül a hatóságok két kezelésre alkalmas készítményt hagytak jóvá
- Az egyik a Tecovirimat, amelyet többek között TPOXX márkanéven fut az Egyesült Államokban. Ez egy vírusellenes gyógyszer, amely olyan orthopoxvírusok ellen hat, mint a himlő – és feltehetően a majomhimlő.
- A másik gyógyszer a Tembexa, amit tablettaként és belsőleges szuszpenzióként is lehet használni himlő kezelésére. A Tembexát már régóta alkalmazzák himlős betegeknél, ez volt az első olyan himlővírus-ellenes gyógyszer, amelyet minden korcsoportban engedélyeztek, beleértve a csecsemőket és a diszfágiás (nyelési nehézséggel küzdő) betegeket.
A koronavírussal ellentétben a majomhimlő jeleit korán észre lehet venni, a betegség pedig előrehaladott állapotban éri el fertőzőképességének maximumát.
Majomhimlő: fertőzőképessége, tünetei és kezelése
A majomhimlő tünetei és jelei
A majomhimlő tünetei nagyon hasonlítanak a himlő tüneteihez, de sokkal enyhébbek azoknál. A majomhimlő lehetséges tünetei közé tartozik:
- fejfájás
- izomfájdalmak
- hátfájás
- láz és hidegrázás
- általános gyengeség
- fáradékonyság
- nyirokcsomó-duzzanat
- az egész testen megjelenő, pattanásokra emlékeztető, hólyagos kiütések
- a kiütések a tenyér, a talp, a fejbőr, a szájüreg és a nemi szervek környékén egyaránt megjelenhetnek
A majomhimlő diagnosztizálása
Majomhimlő azonosításánál általában a klinikai tünetek (vagyis a jellegzetes kiütések) mellett az is szükséges kritérium, hogy az érintett vagy arról a területről érkezzen, ahol a majomhimlő leggyakrabban előfordul (vagyis Nyugat- vagy Közép-Afrikából), vagy valószínűsíthető legyen, hogy kapcsolatba került, kerülhetett majomhimlős esettel. Mivel a majomhimlő más, bőrkiütésekkel járó betegségekre, például bárányhimlőre is hasonlíthat, elengedhetetlen a laboratóriumi vizsgálat is. Ennél a kiütésekből vett mintát elemzik, például vírusrészecskéket keresnek benne.