Ezek a gyógyszerek fogynak itthon a legjobban a koronavírus járvány óta
Milyen típusú gyógyszerből veszünk a legtöbbet Magyarországon? Milyen gyógyszereket tartunk otthon leginkább?
Annak ellenére, hogy a koronavírus őszi-téli hulláma látványosabb, ami a számokat illeti, mint az első, a támogatott vényköteles gyógyszerek őszi forgalma eltér a tavaszitól.
Vidéken emelkedett, Budapesten csökkent a gyógyszertárak forgalma
A Covid-19 járvány mindkét hullámának első hónapjában megugrott a gyógyszerek iránti kereslet, utána azonban jelentősen alábbhagyott. Virág Zsolt, a Hiflylabs szakértője a Napi.hu-nak mondta el, hogy a koronavírus második hullámában nem tapasztalható az a fajta gyógyszerfelhalmozás, mint az elsőben.
Az októberi vényköteles gyógyszerek forgalma pedig 1,4 százalékkal kevesebb, mint a szeptemberi, és 1,1 százalékos lassulást jelent a 2019-es év azonos időszakához képest. A regionális eloszlás szempontjából Budapesten csökkent, az agglomerációban és vidéken nőtt a gyógyszertárak forgalma.
Olvasson tovább!
- Így néz ki a covidos szem!
- Több szakértő sem ajánlja az orosz vakcinát
- Koronavírus teszt: már önmintavétellel, otthon is elvégezhető
Több savlekötő és trombózis ellen gyógyszer fogy
Mivel a távolságtartás miatt csökkent az ilyenkor jellemző fertőző vírusok terjedése, ezért kevesebb antibiotikumot és vírusellenes készítményt veszünk, viszont nőtt a vényköteles vitaminok - főleg vényköteles D-vitaminok -, a savlekötők és az antidiabetikus, valamint az antitrombotikus szerek forgalma.
Az említett gyógyszerek forgalmának növekedése jó eséllyel azzal magyarázható, hogy a koronavírus mind a cukorbetegekre, mint a szívbetegekre nagyobb veszélyt jelent, valamint a covid növeli a szívproblémák kialakulásának kockázatát.