Friss koronavírus hírek ma
Ez várhat ránk az omikron után 1-2 éven belül
A pesszimista elemzések szerint az új variánsok fertőző- és betegségokozó képessége meghaladná az omikronét, és nagy lenne az immunvédelem megkerülésének képessége is.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a koronavírus után milyen jövővel számolhatunk:
"Omikron után: mit hozhat a jövő – az angol Vészhelyzeti Tanácsadó Csoport (Scientific Advisory Group for Emergencies (SAGE) prognózisai
Angliában a SAGE nevű komoly szakértői csoport rendszeresen közzétesz nyilvános helyzetértékeléseket, elemzéseket, amint tette ezt 2022 február 10-én is. Ebben a jövőt illetően négy lehetséges forgatókönyvet (szcenáriót) vázolt fel. Mindegyikben jelennek meg újabb variánsok, de ezek jellemzői a modellekben eltérőek (terjedőképesség, az okozott betegség súlyossága, az immunvédelem (természetes és oltás utáni) megkerülésének képessége)
1) A legoptimistább szcenárió
Új variánsok jelennek meg az alábbi jellemzőkkel: terjedő- és megbetegítőképességük azonos az omikronéval vagy gyengébb és nem rendelkezik jelentős képességgel az immunvédelem megkerülésére. Nem tér vissza a delta variánsra jellemző betegségsúlyosság. Ősztől 2022/2023-ban lehetséges a járvány újbóli támadása, de a súlyos esetek alacsony számával. A jelenlegi oltások elegendők évente csak a fokozott kockázatúak oltására. Az antivirális szerek hatásossága fennmarad. A magas koronavírus fertőzési arányú években kevesebb lesz az influenza eset.
2) Mérsékeltebben optimista verzió
Az új variánsok terjedő- és megbetegítőképessége az omikronéval azonos vagy kisebb, de ezek a variánsok képesek megkerülni az immunvédelmet. A járvány ez esetben szezonális hullámokban folytatódna, jobb és rosszabb évekkel; ez utóbbiakban a fertőző- és megbetegítőképesség a deltáéhoz hasonló lehet. A súlyos kimenetel kockázatának leginkább a legyengült, idős, illetve előzetes immunvédelemmel nem rendelkező emberek lennének kitéve. Variáns-specifikus oltásokra lenne szükség számukra, illetve rosszabb években mások számára is. A lakosság viselkedése alkalmazkodna a legsúlyosabb hullámok idején oly módon, hogy védje a legnagyobb kockázattal élőket. Egyes országok védőintézkedéseket (pl. maszkhordás) vezetnének be rosszabb években. A vírus ellenállóvá válhat az antivirális gyógyszerekkel szemben, korlátozva ezek alkalmazhatóságát a kombinációs kezelések megjelenéséig. Az omikronhoz hasonló következő hullám várható 2022 végétől.
3) Mérsékelten pesszimista szcenárió
Az új variánsok fertőzőképesebbek lennének az omikronnál és jelentős képességgel rendelkeznének az immunvédelem megkerülésére. Másfelől a betegség súlyossága azonos vagy enyhébb lenne az omikron által okozottnál, de rosszabb években hasonló lehetne a delta variánshoz. Mint a 2. szcenárióban, itt is szükségesek lennének a cirkuláló variánsokhoz adaptált emlékeztető oltások, de széleskörű évenkénti alkalmazással a súlyos kimenetelű megbetegedések kockázatának csökkentésére. A koronavírus fertőzések fokozott gyakorisága nem enyhíteni az influenzajárvány erősségét. Az antivirális szerekkel szembeni rezisztencia széleskörű lenne. Bár a betegség zömmel nem lenne súlyos, az egymás utáni hullámok rombolnák a társadalmat, egyes csoportok esetében aránytalanul keményen, mint pl. az iskolás gyermekeknél. A lakosság önkéntes együttműködése a védelmi intézkedésekben korlátozott lenne. Egyes országok komolyabb védőintézkedéseket vezetnének be rosszabb években. Az újabb variánsok nagy hullámokban támadnának, gyakran gyorsan, az őszi/téli időszaktól. A súlyos kimenettel bizonyos kockázati csoportokat érintene leginkább, pl. az oltatlanokat, a legyengült egészségi állapotúakat és az időseket.
Károly herceg másodszor is elkapta a koronavírust
4) Legpesszimistább szcenárió
Ez esetben az új variánsok fertőző- és betegségokozó képessége meghaladná az omikronét és nagy lenne az immunvédelem megkerülésének képessége is. Az állati rezervoárokból újabb és újabb variánsok bukkannak fel, amelyek esetleg egymással is cserélnek genetikai információkat. Az ilyen variánsok elleni specifikus vakcinák használata nélkülözhetetlen lenne. Még a normál egészségi állapotú embereket is fenyegetné a súlyos kimenetel jelentős kockázata, de legfőképpen azokat, akiknél hiányzik az előzetes immunitás. Gyakori lenne az elhúzódó betegség. A társadalmi szolidaritás a védekező intézkedésekben nagymértékben hiányozna, illetve társadalmi konfliktusokat eredményezne. Szükség lehetne komolyabb védekező intézkedésekre, főleg, ha az új variánsokkal nem tudnak lépést tartani a vakcinák."
Hivatkozás: https://assets.publishing.service.gov.uk/.../S1513_Viral...