Egyedül ez az egy vármegye állja hősiesen az influenza ostromát hazánkban
A légúti figyelőszolgálat legfrissebb jelentése szerint az elmúlt héten tovább emelkedett a fertőzések száma.
Az elmúlt héten 211 ezren fordultak orvoshoz akut fertőzés tüneteivel, közülük csaknem 40 ezer beteget influenzaszerű megbetegedéssel diagnosztizáltak. Ez 26 százalékos emelkedést jelent, de az NNK szerint mindemellett az influenzajárvány jelenleg alacsony intenzitásúnak minősül.
Az akut légúti fertőzések száma 15 százalékkal, az influenzaszerű megbetegedések száma pedig 26 százalékkal emelkedett az elmúlt héten – tájékoztatta az InfoRádiót a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi osztályvezetője.
'A megbetegedések változatlanul a gyermekeket érintik leginkább, vagyis az előző hetekhez hasonlóan továbbra is a 3–5 évesek között diagnosztizálták leggyakrabban az influenzaszerű megbetegedést. Százezer azonos korcsoportba tartozó megbetegedésszám a 3–5 éveseknél 1323 volt, ami 3,5-szerese az átlagnak; ha az átlag lakosságot vesszük, akkor százezer lakosból 391 fordult influenzaszerű tünetekkel orvoshoz" – ismertette Molnár Zsuzsanna.
Tombol az influenza
Az elmúlt heti adatok szerint Borsod kivételével minden vármegyében – a fővárosban is – többen fordultak háziorvoshoz influenzaszerű tünetekkel.
A százezer lakosra jutó orvoshoz fordult betegek száma Békés (732), Hajdú-Bihar (642) és Győr-Moson-Sopron (585) vármegyében volt a legmagasabb, Vas (119), Zala (207) és Bács-Kiskun (211) vármegyében pedig a legalacsonyabb – ismertette a járványügyi osztályvezető.
Hozzátette: jól látható, hogy fokozódott az influenzavírus cirkulációja. A Nemzeti Népegészségügyi Központ Influenza Referencia Laboratóriumában ezen a héten mutatták ki a legtöbb influenzavírust.
A beküldött minták csaknem harmadában a laboratórium influenzát igazolt
- 42 influenza A és 4 influenza B vírust mutattak ki,
- 21 betegnél SARS-CoV-2 vírust,
- 17 betegnél pedig RSV állt a tünetek hátterében – sorolta a szakértő.
A minták alapján
- az influenza-pozitivitási arány 31,3 százalék,
- a SARS-CoV-2-é 14,3,
- az RSV-é pedig 11,6 százalék volt.
Az influenza főbb tünetei
Az influenzafertőzés változatos tüneteket okozhat az egyéni adottságoktól függően. A vírusfertőzés lappangási ideje 1-4 nap. Fontos tudni, hogy az érintett személy a tünetek megjelenése előtt 1 nappal – cseppfertőzéssel – már terjesztheti a betegséget.
Leggyakrabban az alábbi tünetek jelentkeznek:
- hidegrázás,
- magas láz,
- fejfájás,
- rossz közérzet,
- izom- és ízületi fájdalom,
- fáradékonyság,
- torokfájás,
- száraz köhögés,
- orrfolyás, orrdugulás,
- étvágytalanság,
- hányás,
- hasmenés.
Jellemzők lehetnek továbbá a jellegtelen emésztő szervrendszeri, gyomortáji panaszok, és ritkább esetekben kötőhártya-gyulladás is előfordulhat.
Miután a Covid-19-megbetegedés is felső légúti betegségként indul, nehéz lehet a két betegséget megkülönböztetni egymástól. A COVID-19-fertőzés esetében a láz, a köhögés, a torokfájás, a rossz közérzet (gyengeség, elesettség) sokkal tovább tart, szemben a többi betegséggel.
Olvasta már?
- Berobbant az influenza - ezekben a kórházakban rendelték el a látogatási tilalmat
- Általános immunerősítőnek hiszi a C-vitamint? Csalódni fog: ennyire véd nátha ellen
- Fészekimmunitás: most az unokák védhetik meg a nagyszülők egészségét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!