Friss koronavírus hírek ma
Egy koronavírus gyógyszer hatására rezisztens variáns fejlődhet ki
A mutálódott és rezisztens koronavírust tovább is adhatják a betegek a közösségekben, ami problémát jelenthet, mert így másnál sem hatna a gyógyszer.
Egy ausztrál kutatásról számolt be a The Guardian alapján az infostart.hu. A vizsgálatok szerint a sotrovimabbal kezelt betegek megfigyelése nélkül a szer használata közben kialakuló, gyógyszerrezisztens mutáció közösségi terjedése is megkezdődhet. A kutatók most elemezték a koronavírus delta variánsa okozta járvány során sotrovimabbal kezelt betegeket, és meglepő eredményekre jutottak.
A sotrovimab egy olyan kórházi antitestkezelés, amit azok kapnak, akiknél nagy esélyt látnak a súlyos covidra, pontosabban a halálra. Ha a beteg megfertőződött, pozitív lett a tesztje, a gyógyszert 5 napon át kapja a beteg infúzióból.
A vizsgálatok során több beteget is megfigyeltek a kutatók, és azt találták, hogy 4 betegnél 6-13 nappal a kezelés után mutálódott a koronavírus, ráadásul rezisztenssé is vált az említett gyógyszerre.
A WHO elhalasztja a Szputnyik értékelését
A kutatók szerint ebből arra lehet következtetni, hogy a kezelés ellenére mégis kialakulhat súlyos covid, ha tovább adják a variánst. Ugyanis, ezek a betegek fertőznek is a már mutálódott vírussal, ami közösségi terjedést is elérheti. Ennek az lenne a veszélye, hogy a sotrovimabbal szemben más beteg is rezisztenssé válhatna.
A kutatás vezetője szerint a rezisztenseknél izolációra lenne szükség, pont amiatt, hogy ne adják tovább a mutálódott és a gyógyszernek ellenálló vírust.