Duzzadt nyirokcsomók? Ilyen, amikor macskakarmolási betegség az oka
Ha immunkárosodott beteget ért, súlyos, az egész szervezetet elárasztó bakteriális fertőzést okozhat egyetlen ártalmatlannak tűnő cica karmolás is.
A macskakarmolási betegség olyan bakteriális fertőzés, mely a nyirokcsomók duzzanatával jár, és macskakarmolás vagy harapás okoz.
Az állattal való játék, vagy szőrének gondozása közben könnyen szerezhetünk apróbb sérüléseket. Ha ezek pár nap után sem gyógyulnak, akkor érdemes orvoshoz fordulni. A seb körül megjelenő dudor, hólyag, bőrvörösség és a sérüléshez közeli testrészen jelentkező nyirokcsomó duzzanat „Macskakarmolási betegség” tünete is lehet.
A fertőzött állat tünetmentes
A macskakarmolási betegség egy külön néven kiemelt kórkép, amit el lehet különíteni azoktól az egyéb, döntően bakteriális kórképektől, amelyeket szintén a macskák karmolásával szerhetünk meg leggyakrabban – hangsúlyozza dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont főorvosa.
A betegséget bakteriális fertőzés okozza. A Bartonella henselae nevű kórokozó elsősorban az otthonról kijáró, vagy kóbor macskákban gyakran kimutatható anélkül, hogy az állatoknál bármilyen betegséget vagy tünetet okozna. Ha azonban a karmolással a baktérium a véráramba kerül, akkor a sérülés nyomán megjelennek a macskakarmolási betegség tünetei. Az amerikai járványügyi központ adatai szerint a macskák 40%-a lehet hordozó, a kórokozó elsősorban az egy év alatti macskákban fordul elő.
Honnan ismerhető fel a betegség?
A sérülés helyén megjelenő erősödő bőrtünetek – vörösség, gyulladás jele, dudor, hólyag – láz, fejfájás a fertőzés jele lehet. Jellegzetes tünet még a sérülés helyéhez közeli nyirokcsomók duzzanata. Ha a marás a lábon történt, akkor a lágyékhajlatban lévő nyirokcsomók, ha a karon, akkor a hónaljban lévőknél jelentkezik a duzzanat.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A macskakarmolási betegség tünetei általában egy hét alatt maguktól is elmúlnak. Orvoshoz fordulni javasolt, ha a tünetek ennél tovább is jelentkeznek, vagy a nyirokcsomók duzzanata a test más pontján is megjelenik, nem csak a karmolás közelében. Ilyen esetekben antibiotikumos kezelésre is szükség lehet, illetve fontos kizárni egyéb olyan betegségeket, amelyek hasonló tünetet produkálhatnak.
Elsősorban immunkárosodott betegekre veszélyes
Nyirokcsomó megnagyobbodást egyéb fertőzések és súlyosabb betegségek – például tbc, limfóma – is okozhatnak, ezeket ilyen esetben ki kell zárni – teszi hozzá az Immunközpont főorvosa. Orvoshoz kell fordulni akkor is, ha immunkárosodott beteget (pl. HIV-fertőzött) érte a macskakarmolás, ez esetben súlyos, az egész szervezetet elárasztó bakteriális fertőzést előzhetünk meg a hosszan, 4-6 hétig szedett antibiotikummal.
Megelőzhető?
A betegség emberről-emberre nem terjed, kizárólag fertőzött állat karmolásával kaphatjuk el. Ilyenkor mindig fontos a sebet alaposan fertőtleníteni. Mivel a macskák nyálában megtalálható a kórokozó, ami így fürdés során a szőrükre is kerülhet, ezért nagyon fontos az állattal való játék, foglalkozás után mindig alaposan kezet mosni.
Ezt kell tudni a Bartonella henselae baktériumról
A betegséget okozó baktérium, a Bartonella henselae a világ minden táján megtalálható. A betegség leggyakrabban ősszel és télen jelentkezik, mikor a gyerekek többet tartózkodnak a lakásban, így többet játszanak a macskákkal, ami növeli a harapás és karmolás kockázatát. Miután a Bartonella henselae-ve\ fertőzött macska valakit megkarmolt, a baktérium megtámadja az érfalakat. A macskán betegség jelei rendszerint nem mutatkoznak.
A megbetegedés patogenézisére vonatkozólag sok minden nem tisztázódott (pl. miért tart a nyirokcsomó-megnagyobbodás hosszú hetekig-hónapokig, s utána mitől fejlődik spontán vissza).
A nyirokcsomókból csak nagyon ritkán tenyészik ki a kórokozó. A macskakarmolási betegség diagnózisát rendszerint a kórelőzmény (macskakontaktus), a regionális nyirokcsomó fokozatos megnagyobbodása és a karmolás helyén kialakuló papula alapján állapítják meg. A papula általában 3-10 nappal a kontaktus után, az érintkezés helyén fejlődik ki, s néhány napig, esetleg 2-3 hétig, figyelhető meg, majd eltűnik. A papulában kialakuló szövettani elváltozás megegyezik a nyirokcsomóban találhatókkal. Ahhoz, hogy tenyésztéssel esetleg sikeres legyen a Bartonella henselae kimutatása a bőrelváltozásból, 2-3 hétre van szükség. Éppen ezért, a szerológiai vizsgálat képezi a diagnózis megállapításának alapvizsgálatát. Francia kutatóknak, 3 betegben, bőr-biopsziás anyagból, sikerült valós idejű PCR (RT-PCR) segítségével bizonyítani, hogy a kórképet a Bartonella henselae idézte elő. E betegekben a szerológiai pozitivitás és 2 esetben a hagyományos tenyésztés is bizonyító értékű volt. Úgy tűnik, hogy RT-PCR metodikával már a megbetegedés korai szakában gyorsan etiológiai diagnózishoz lehet jutni, s valószínűleg feleslegessé válnak a fájdalommal járó nyirokcsomó-eltávolítások és a felesleges antibiotikumkezelések.*
A macskakarmolási betegség tünetei és kezelése
- Egy kisebb karmolás után 3-10 napon belül vörös, kemény felszínű, a 6 cm átmérőt is elérő hólyag keletkezik.
- Ritkán, gennytartalmú hólyag (pustula) jelenik meg.
- A terület nyirokcsomói megduzzadnak, puhák és enntésre érzékenyek. Később megtelnek gennyel és kifakadhatnak.
- Betegségérzet, étvágytalanság, láz vagy fejfájás alakulhat ki.
- A fertőzöttek mintegy 10%-ának vannak egyéb tünetei, például látászavarok a szemek érintettsége miatt, vagy agyduzzadás, mely fejfájáshoz vagy kábulathoz (stuporhoz) vezet.
- Közel az összes fertőzésben 2-5 hónapon belül a bőr feltisztul, és a nyirokcsomó-duzzanatok eltűnnek.
- A kezelés az érintett terület melegítéséből és fájdalomcsillapítók szedéséből áll. A folyadékkal teli fájdalmas nyirokcsomót a fájdalomcsillapítás érdekében egy tűvel meg lehet nyitni. Antibiotikumok is adhatók, hogy segítsenek a baktériumok elpusztításában, (erre főleg AIDS-es betegek esetében van szükség). A gyógyulás teljes.
- A macskakarmolási betegség súlyos formája AIDS-es betegekben alakulhat ki.
*Hivatkozás: Emerg Infect Dis 2010; 16: 1963-1965.
Olvasta már?
- Ez a különbség a nátha és az influenza között
- Duzzadt nyirokcsomók: daganat tünete lehet, ha fájdalmat is érez
- Mire figyelmeztetnek a fájó, duzzadt nyirokcsomók?
- Csomók a bőr alatt: ilyen jelekről ismerheti fel a limfómát
- Csomók, dudorok a bőr alatt: melyik veszélyes, melyik nem
- Ezek a kérdések minden melanómásban felmerülnek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!