Ezeket látta már?

Delta variáns: sorra buknak el a "bezzegországok" a védekezésben

koronavírus, delta variáns, covid-19, fertőzés, járvány, oltás

Úgy fest, a Delta variáns képes szinte minden, az elmúlt 18 hónapban sikeresnek ítélt védekezési modellt letarolni: szinte mindenhol példátlan módon tört előre a fertőzés.

A járványkezelésben korábban kiemelkedően teljesítő országok csúsznak egyre hátrébb a rangsorban. Egy hónap alatt jelentős változások történtek az ellenállóképességi rangsorban, a sokkal fertőzőképesebb delta variáns ugyanis átcsúszik a szigorú határellenőrzéseken és kikezdi a vakcinázottságból eredő védelmet.

A Bloomberg cikke szerint erre a legijesztőbb példa Új-Zéland: ez volt az az ország, amely a hírügynökség november óta létező rangsorában a legtovább birtokolta az első helyet, majd egyetlen hónap leforgása alatt 26 hellyel zuhant vissza a júliusi 3. helyéről - írta meg a portfolio.hu.

A rangsor nagy augusztusi vesztesei közé egyértelműen az Egyesült Államok és Izrael sorolható, amelyek élenjárók voltak a vakcinázottság és így az újranyitás folyamatában. Mindkét országban kora tavasz-nyár eleje óta gyors ütemben tért vissza az élet a normális közelébe, elsősorban az oltások előrehaladásának eredményeképpen. A delta variáns azonban rajtuk is kifogott, mivel új járványhullámot hozott el, részben az áttöréses fertőzések miatt, miközben az oltatlan emberek közül sokan kritikus állapotban kerültek a kórházakba.

Összességében megállapítható, hogy augusztusban eddig az európai országok stratégiája bizonyult a legellenállóbbnak, a maga középutas stratégiájával. Ez előrehaladott oltási kampányt és az oltáshoz kötött újranyitási stratégiát jelent a gyakorlatban. Nem véletlen, hogy augusztusban az első 10 helyből 9-et európai országok foglalnak el, Norvégia pedig már a második hónapja tartja első helyét. Itt a lakosság 60%-át oltották be eddig, miközben a járvány halálos áldozatainak számát nagyon alacsony szinten tartották. Norvégia megnyitotta a határait, de csak az oltást már felvett utazók előtt. Az alacsony halálozási ráta, az átoltottság gyors felfutása és az utazások feloldása emelte Hollandiát és Finnországot rendre a 2. és 3. helyre.

Kiemelhető Csehország 15 pozíciót történő javulása, Olaszország és Spanyolország 11, illetve 10 helyezéssel történő előrelépése, valamint Németország 5 helyet mutató javulása. Ezekben az országokba jellemzően az oltott emberek számára szabad a belépés, a nyitás pozitív hatással volt a gazdaságaikra.

Japántól és Dél-Koreától kezdve (ahol a szabályok társadalmi betartására építettek), Kínán és Vietnámon át (ahol rendkívül szigorú megelőző intézkedéseket alkalmaztak) minden típusú védekezési stratégia sikerességét megkérdőjelezte.

Forrás: portfolio.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához