Friss koronavírus hírek ma
Daganat és stroke: ha covidos volt, korábban kialakulhatnak
A koronavírus akkora energiát vesz el az immunrendszertől, hogy a szervezetnek kevesebb energiája juthat az egyéb elvégzendő feladataira, például a rákos sejtek megfigyelésére, így azok korábban jelentkezhetnek, mint covid nélkül.
Dr. Cohen és kollégái 133 366 idős amerikai felnőtt egészségbiztosítási adatait vizsgálták A résztvevők 65 évesek vagy idősebbek voltak, és 2020. április 1-je előtt kapták el a koronavírust. A kutatók ezeket az adatokat összevetették azokéval, akik nem estek át a covidon, és egy olyan harmadik csoporttal, akik ugyan nem voltak koronavírusosak, de valamilyen másik, alsó légúti fertőzést elkaptak - írja a Medical News Today.
Poszt-covid tünetek 65 év felettieknél
A kutatók ezután megállapították, hogy a koronavíruson átesett 65 év felettiek körülbelül harmada a fertőzés lefolyása után valamilyen panasszal ismét orvoshoz fordult. Ezek voltak a leggyakoribb diagnózisok:
- légzési nehézségek
- fáradékonyság
- magas vérnyomás
- memóriaproblémák
- vesekárosodás
- mentális egészséggel kapcsolatos diagnózisok
- hiperkoagulabilitás - amely akkor jelentkezik, ha a vér könnyebben megalvad
- szívritmuszavarok
A kutatók összehasonlították az adatokat az alsó légúti fertőzésen átesett 65 év felettiekkel is, és megállapították, hogy náluk az alábbi panaszok voltak a leggyakoribbak:
- légzési elégtelenség
- demencia
- fáradtság
Dr. Cohen ugyanakkor megjegyezte, hogy az alsó légúti fertőzéses csoportban krónikus obstruktív tüdőbetegség szövődményei voltak. Valószínűleg többeknél nem diagnosztizálták a bakteriális tüdőgyulladást.
"A koronavírusos csoportban az alsó légúti fertőzéses csoporthoz képest nagyobb eséllyel alakult ki légzési elégtelenség, a demencia és krónikus fáradtság, de a többi szövődmény nem fordult elő nagyobb gyakorisággal." - tette hozzá Dr. Cohen, majd megjegyezte, a mostani tanulmány kimutatta, hogy az időseknél általában légzőszervi szövődmények jelentkeztek, de többen szembesültek kardiovaszkuláris, hiperkoagulációs, véralvadási zavarokkal és fáradtsággal is."
Felgyorsítja a kedvezőtlen folyamatokat a szervezetben
Dr. Alicia Arbaje, a baltimore-i Johns Hopkins Bayview Medical Center klinikusa úgy vélte, hogy a kutatásban a koronavíruson átesettek a szövődményes betegségek számának növekedése a koronavírus immunrendszerre gyakorolt jelentős hatásának tudható be, illetve annak, hogy a covid a test számos részét károsíthatja.
"Geriátriusként arra gondolok, hogy a koronavírus valamilyen módon felgyorsíthatja az öregedést. Lehet, hogy valaki 10 év múlva stroke-ot vagy szívrohamot kapott volna, de a Covid-19 akkora megterhelés az immunrendszernek, hogy felgyorsíthatja a kedvezőtlen folyamatokat" - mondta Dr. Arbaje, aki hangsúlyozta ez a felvetés egyelőre csak egy elmélet.
Poszt-covid tünetek: magas vérnyomás, erős szívdobogás, hasmenés jelezheti - olvasson tovább!
Ha arra gondolunk, hogy mi véd meg minket a szívroham, a stroke, a rák és más dolgok ellen, akkor a válasz az, hogy az immunrendszerünk. A koronavírus akkora energiát vesz el az immunrendszertől, hogy a szervezetnek feltehetően kevesebb energiája jut az egyéb elvégzendő feladataira például a rákos sejtek megfigyelésére.