Kiderült, hogy a Covid melyik szervünket tette leginkább tönkre
A Covid-járvány kezdetekor a tüdőkárosodás állt a középpontban, de kiderült, hogy a koronavírus és az általa kiváltott gyulladás gyakorlatilag az egész testet érintheti.
A szerveink közül különösen a szívvel kapcsolatos betegségek száma nőtt meg drasztikusan. New Yorkban 2020 márciusában a szívbetegségek okozta halálozások száma 56%-kal ugrott meg az egy évvel korábbihoz képest – áprilisra 241%-kal nőtt. Ahogy a Covid halálesetek száma nőtt, úgy nőtt a szívroham, a szívritmuszavarok, a vérrögök és a stroke okozta halálesetek száma is. 2020 végére közel 930 000 amerikai halt meg szív- és érrendszeri betegségben – ez a legmagasabb adat 2000 óta. Két évvel később a halálozások száma meghaladta a 940 000-et – olvasható a Bloomberg oldalán.
A kardiometabolikus betegségek a koronavírus nyomán ugrásszerűen megnőttek. De nem ez az egyetlen probléma. Az elhízás mértéke – amely már jóval a világjárvány előtt is emelkedett – tovább nőtt, ahogy életmódunk átalakult. Ez nagyrészt az egészségtelen étrend, a testmozgás hiánya és az alkoholfogyasztás változásainak az eredménye. A magas vérnyomással összefüggő betegségek száma is megnőtt.
Ráadásul a Covid idején sokan nem mentek kórházba a szívproblémáikkal, inkább otthon vészelték át, nem akarták kockáztatni, hogy a zsúfolt sürgősségi osztályokon megfertőződjenek a vírussal. Ebben az időszakban a szűrővizsgálatokról is lemondtak jónéhányan. Mindez ahhoz vezetett, hogy az szívbetegségek elleni küzdelemben eddig elért eredményeket elsöpörje.
Néhányan a mai napig kételkednek a Covid elleni oltások biztonságosságában. Azonban a be nem oltottak nagyobb kockázatnak vannak kitéve a fertőzés és annak hosszú távú – többek között a szívre gyakorolt – káros hatásai miatt.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!