Ezeknél a Covid, illetve influenza tüneteknél jobb, ha mielőbb orvoshoz fordul
Bár a legtöbb esetben elég az, ha otthon kúrálja ki a magát, ám előfordulhat, hogy orvoshoz kell fordulni.
A legtöbb COVID-ban, illetve influenzában szenvedő embernek csak enyhe tünetei vannak, és egy-két hét alatt meggyógyulnak anélkül, hogy bármilyen komolyabb kezelésre lenne szükségük. Egyes embereknél azonban nagyobb a kockázata a fertőzésekből eredő súlyos betegségek kialakulásának. Ők a következők:
- idősebbek
- terhesek
- tüdőbetegséggel küzdők
- szívbetegek
- elhízottak
- cukorbetegek
- veseelégtelenségben szenvedők
- legyengült immunrendszerrel élők
Mit tegyünk, ha betegek vagyunk?
Fertőzések esetén fontos szabály, hogy szigetelje el magát és kerülje a közvetlen kapcsolatot másokkal, amennyire csak lehetséges, addig, amíg meg nem gyógyul. Sokan szerencsére a megfelelő gyógyszeres (tüneti) kezelés, pihenés és hidratálás segítségével otthon is felépülhet, azonban vannak olyanok, akik sürgős orvosi beavatkozásra szorulnak.
A vírusfertőzések tünetei, mint a köhögés, láz és a fáradtság, jól ismertek, de léteznek olyan vészjelzések is, amelyek különösen aggasztóak és azonnali figyelmet igényelnek.
- A legfontosabb, hogy figyeljünk a figyelmeztető jelekre és tünetekre, amelyek kórházi ellátást tehetnek szükségessé, ezzel megelőzve a súlyos szövődményeket, a hosszan tartó kórházi kezelést vagy akár a halált - mondta Dr. Syra Madad, a Harvard Belfer Tudományos és Nemzetközi Ügyek Központjának fertőző betegségek epidemiológusa a HuffPost-nak.
Tehát nagyon fontos, hogy tudjuk, melyek azok a panaszok, melyek esetén már orvoshoz kell fordulni, mivel már nem elegendőek a vény nélkül kapható készítmények.
Ilyen tünetek esetén mielőbb forduljon orvoshoz
- légzési nehézség: amennyiben légszomjat vagy légzési nehézséget tapasztal, azonnal orvosi ellátásra van szüksége.
- mellkasi fájdalom: a mellkasi fájdalom egy másik figyelmeztető jel, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Még aggasztóbb, ha mellette kékes ajkakat is tapasztal.
- alacsony véroxigénszint: amennyiben az otthoni pulzoximéterrel látja, hogy a véroxigénszintje alacsony, azonnal konzultáljon orvossal.
- zavartság, szédülés: az olyan tünetek, mint a zavartság vagy a szédülés, szintén sürgős orvosi beavatkozást igényelnek.
- magas láz: bár a magas láz gyakori vírusfertőzés esetén, ám, ha meghaladja a 39,5 C-fokot, ráadásul nem is nagyon megy lejjebb még lázcsillapító, hűtőfürdő hatására sem, mindenképp forduljon orvoshoz.
Tünetek romlása
Akkor is értesítse orvosát, ha az addigi tünetei rosszabbodnak: például, ha fokozódik a torokfájás, a köhögés vagy a láz, fontos figyelmeztető jel, amely orvosi ellátást igényelhet.
A COVID-19 tünetei általában 7-14 napig tartanak, de ha a 6. vagy 7. napon romlást tapasztal, fontos, hogy forduljon orvoshoz, mivel ez azt jelezheti, hogy a fertőzés súlyosbodik.
Fontos az oltás
A COVID-19 és az influenza védőoltások felvétele nemcsak a veszélyeztetett csoportok, de mindenki számára igen fontos, hiszen ezzel minimalizálhatja a súlyos megbetegedések, a szövődmények és a hosszú felépülési idő esélyét.
Bár a legjobb az, ha még a járvány előtt beadatja őket, ám érdemes tudni, hogy oltások felvehetők járvány idején is, sőt, ilyenkor különösen fontosak, mivel segítenek megelőzni a fertőzést és csökkenthetik a járvány terjedésének ütemét!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezért viselheti meg jobban az idősebbeket az influenza vírus