Az indiai mutáns átveheti a brit variáns helyét
Gyorsabban terjed, mint a brit variáns.
Az indiai mutáns átveheti a brit variáns helyét
A Covid-19 indiai variánsa sokkal gyorsabban terjed a brit variánsnál, és a jelenlegi eredmények szerint azért, mert az immunrendszerünk kevésbé tud védekezni ezen mutáció ellen. A szakemberek szerint az indiai mutáns 60 százalékkal gyorsabban terjed, mint a brit - emiatt a WHO is aggodalmát fejezte ki.
A Mirrornak nyilatkozott egy biológus, Tom Wenseleer, aki elmondta, hogy a briteknél már meghaladja az 500-at is az indiai mutánssal fertőzöttek száma, és könnyen elképzelhető, hogy -bár jelenleg a brit variáns az uralkodó - az indiai mutáns átveheti a főszerepet.
Itthon is a brit mutáns a felelős a legtöbb koronavírus megbetegedésért, és Magyarországon még nem azonosították az indiai variánst, de a szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy minden esély megvan arra, hogy a variáns itthon is megjelenjen, hiszen mind Romániában és mind Szlovéniában jelen van már.
Mit tudunk az indiai szupermutánsról?
A vírus indiai variánsát 2020 októberében azonosították, majd 2021 márciusában jelölték meg kiemelt kockázatúnak. Azóta folyamatosan növekedett az elemzett mintákban a variáns aránya.
Kutatók szerint az új variáns új tünetekkel jelentkezett. A korábban jól ismert tünetek (pl. a láz, a száraz köhögés, a szag- és ízérzékelés elvesztése, a légzési nehézségek stb.) mellé az alábbi négy tünetcsoportot jelölték meg a vizsgálatok szerint:
- kötőhártya-gyulladás (pink eyes): ez a szem kipirosodását, duzzanatát, váladékozását jelenti
- emésztőrendszeri panaszok: hányinger, hányás, hasmenés
- hallással kapcsolatos panaszok: fülzúgás, fülcsengés, szédülés
- feketegomba-fertőzés
A fektegomba-fertőzésről itt írtunk, kattintson tovább
A szakemberek szerint nemcsak az egyéni védekezésnek (rendszeres, alapos kézmosás, távolságtartás, védőoltások beadatása, maszkviselés) van kiemelt szerepe, hanem annak is, mennyire hatékonyan tudjuk nemzetközi szinten felvenni a harcot a kórokozóval szemben. Rendkívül fontos például a fertőzések számának minimalizálása, a vírus továbbterjedésének lassítása vagy megállítása (pl. az utazási korlátozásokkal).
Olvassa el ezt is!