AstraZeneca: van hátránya, ha 4 hét különbséggel kapjuk meg a 2. dózist?
Külön kell jelezni, ha valaki a 12. hétnél korábban akarja felvenni a 2. dózis AstraZeneca oltást.
Müller Cecília a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy egyre nő az átoltottak száma, hamarosan elérjük a 4,5 milliós határt - legalábbis azoknál, akik már legalább az első oltásukat megkapták.
az AstraZeneca 2. dózisának beadásával kapcsolatban az utóbbi hetekben 4 és 12 hétről is hallani lehetett. Ezzel kapcsolatban a tisztifőorvos elmondta, hogy a szakemberek továbbra is 12 hetet javasolnak, nem 4 hetet, mivel magasabb ellenanyagszintet eredményez a 2. adag vakcina időbeli kitolása.
De mivel az alkalmazási leírásban a 4 hét is szerepel, ezért lehetővé teszik annak, aki előbb szeretné beadatni - élethelyzetéből kifolyólag, például utazás esetén -, hogy előbb megkapja a 2. dózist, mint 4 hét.
Ha valaki úgy dönt, szeretné előbb megkapni a 2. dózis AstraZenecát, akkor erre a 4. hét eltelte után van módja, mégpedig úgy, hogy jeleznie kell az igényét ott, ahol az első oltást megkapta. Mivel 10-es csomagokban érkezik az Astra Zeneca, ezért, ha egyet felbontanak, azt az alapján teszik, ha összegyűlt a 10 oltakozó, vagyis előre kell terveznie mindenkinek - ha ezen a héten jövő hétre szeretnénk időpontot, az nem biztos, hogy össze fog jönni.
Korábban megírtuk a 4 és 12 hetes időintervallumokkal elérhető hatékonyságról, hogy néhány, az AstraZeneca vakcina engedélyezését követően végzett nemzetközi vizsgálat eredménye alapján a 12 hét elteltével történő újraoltás hatásosabb lehet, mint a 6 hét utáni.
Ez is érdekelheti:
- AstraZenecavakcina: ezek a 2. oltás utáni mellékhatások
- Kínai vakcina: ez a 9 gyakori mellékhatás oltás után
- Ez a teszt mutatja ki, hogy mennyi antitestje van oltás után
- Mikortól véd a Szputnyik vakcina? Itt vannak az adatok
Ha betartják a két AstraZeneca vakcina-adag beadása között a 12 hetet, akkor jelentősen növelhető a vakcináció hatékonysága, és az 81 %-osnak adódik, míg a 6 hét várakozás utáni újraoltással „csak” 55 %-os hatékonyságot tapasztalnak. Ezek alapján úgy tűnik tehát, hogy megéri várni.
Az oltás utáni mellékhatások pedig a következők lehetnek:
- levertség fáradtság, rossz közérzet (nagyon gyakori)
- fejfájás (nagyon gyakori)
- láz, hidegrázás (nagyon gyakori)
- hányinger (nagyon gyakori)
- rossz közérzet (nagyon gyakori)
- izom vagy ízületi fájdalom (nagyon gyakori)
- duzzanat, pír, melegségérzet az oltás helyén (nagyon gyakori)
- influenzaszerű tünetek: torokfájás, láz, hidegrázás, orrfolyás, köhögés (gyakori)
- hányás (gyakori)
- csomó az oltás helyén (gyakori)
- szédülés (ritka)
- étvágytalanság (ritka)
- izzadás (ritka)
- bőrkiütés (ritka)
- hasfájás (ritka)
- nyirokcsomó duzzanat (ritka)