AstraZeneca vakcina: a WHO szerint is biztonságos
Nincs az AstraZeneca oltás miatt nagyobb kockázat a vérrögképződésre és a trombózisra - erről nyilatkozott a Világegészségügyi Szervezet (WHO), miután megvizsgálta az ügyet. Íme a nyilatkozatuk.
A WHO globális oltásbiztonsági tanácsadó bizottság (GACVS) COVID-19 albizottságának nyilatkozata az AstraZeneca COVID-19 vakcinával kapcsolatos jelzésekről.
Nyilatkozat
2021. március 17-én több mint 120 millió COVID-19 fertőzésről és több mint 2 millió halálesetről számoltak be világszerte. Az oltás továbbra is egy lényeges eszköz a további megbetegedések és a halálesetek megelőzésében, valamint a világjárvány kontrolljában.
Eddig Európában több mint 20 millió adag AstraZeneca vakcinát, Indiában pedig több mint 27 millió adag Covishield vakcinát (AstraZeneca vakcina az Indiai Szérumintézet részéről) adtak be.
A GACVS COVID-19 albizottság 2021. március 16-án és 19-én ülésezett, hogy megvizsgálja az AstraZeneca COVID-19 oltást követő tromboembóliás eseményekkel (vérrög) és az oltást követő trombocitopéniával (alacsony vérlemezkeszám) kapcsolatos információkat és adatokat.
Cikkek ebben a témában:
Astra Zeneca: vérrögök alakult ki az oltás után
AstraZeneca: a vakcina jobb, mint a koronavírus
Európai Gyógyszerügynökség: az Astra Zeneca vakcina biztonságos
Az albizottság áttekintette a klinikai vizsgálatok adatait és jelentéseit, amelyek Európából, az Egyesült Királyságból, Indiából és a Vigibase-től származtak, a WHO egyedi esetek biztonsági jelentéseinek globális adatbázisából.
A rendelkezésre álló információk gondos tudományos áttekintése alapján az albizottság az alábbi következtetéseket és ajánlásokat fogalmazta meg:
· Az AstraZeneca COVID-19 vakcina (beleértve a Covishield-et) továbbra is pozitív előny-kockázat profillal bír, óriási potenciállal rendelkezve a fertőzések megelőzésében és a halálesetek csökkentésében szerte a világon.
· A rendelkezésre álló adatok nem utalnak az alvadási események, mint például a mélyvénás trombózis vagy a tüdőembólia általános növekedésére a COVID-19 vakcinák beadását követően. A COVID-19 vakcinák beadását követő tromboembóliás események bejelentett aránya összhangban van ezen állapotok várható diagnózisainak számával. Mindkét állapot természetesen előfordul, és nem ritka. A COVID-19 megbetegedésben is előfordulnak. A megfigyelt arányok az ilyen eseményeknél a vártnál alacsonyabbak voltak.
· Nagyon ritka és trombocitopéniával kombinált egyedi thromboemboliás eseményekről, például az agyi vénás sinus trombózisáról (CVST) is beszámoltak az AstraZeneca COVID-19 vakcinával végzett oltást követően Európában, nem biztos, hogy az oltás eredményezte ezeket.
Vérrögök a testünkben, milyen tünetek utalnak rá? Kattintson!
· Az Európai Gyógyszerügynökség farmakovigilanciai és kockázatértékelési bizottsága az AstraZeneca COVID-19 vakcinával Európában összesen több mint 20 millió oltás közül 18 agyi vénás sinus trombózist vizsgált meg. E ritka események között okozati összefüggést egyelőre nem sikerült megállapítani (1).
· Megfelelő oktatást kell biztosítani az egészségügyi szakemberek és az oltott személyek részére, hogy felismerjék bármely COVID-19 vakcinával végzett oltást követő nemkívánatos súlyos esemény jeleit és tüneteit, annak érdekében, hogy az emberek azonnali és megfelelő orvosi ellátást kérhessenek és kaphassanak.
· A GACVS albizottság javasolja a tagországoknak az összes COVID-19 vakcina biztonságosságának felügyeletét és indítványozza a feltételezett nemkívánatos események bejelentését.
· A GACVS albizottság egyetért az Európai Gyógyszerügynökség azon terveivel is, hogy tovább vizsgálják és figyelemmel kísérjék az oltást követő eseményeket.
A GACVS COVID-19 albizottság folytatja az összes COVID-19 vakcina biztonságosságával összefüggő adatok felülvizsgálatát, és szükség esetén frissíti az esetleges ajánlásokat. A WHO COVID-19 vakcina biztonság felügyeletének kézikönyve útmutatást ad az országoknak az új COVID-19 vakcinák biztonságosságának megfigyelésre és a nemkívánatos események adatainak megosztására.
(1) EMA nyilatkozat: https://www.ema.europa.eu/en/news/covid-19-vaccine-astrazeneca-benefits-still-outweigh-risks-despite-possible-link-rare-blood-clots
Az Egyesült Királyság MHRA nyilatkozata: https://www.gov.uk/government/news/uk-regulator-confirms-that-people-should-continue-to-receive-the-covid-19-vaccine-astrazeneca