Friss koronavírus hírek ma
AstraZeneca: ezreket ölhetett meg, hogy rossz hírét keltették a vakcinának
A Covid-19 elleni vakcina fejlesztésében résztvevő tudós, John Bell professzor szerint „a vakcina hírnevének olyan mértékben ártottak, hogy annak a visszhangja körbejárta a Földet”.
Az AstraZeneca vakcina, aminek az életútja brit sikersztoriként indult, elesett a végső dicsőséghez vezető úton. John Bell professzor elmondta, hogy szerinte mi miatt (kik miatt) lett a sikertörténet alanyából, az AstraZeneca vakcinából, mellőzött oltóanyag.
Az AstraZeneca Covid-19 elleni vakcinájának, a később Vaxzevriá-nak nevezett oltóanyagnak a története ismert. A vektor alapú oltóanyagot az AstraZeneca fejlesztette az Oxfordi Egyetemmel való szoros együttműködésben. A csimpánz adenovírus-alapú oltóanyagból 2 dózis beadására volt szükség, jellemzően 12 hét eltéréssel. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által is jóváhagyott vakcina esetén a hivatalos hatékonysági érték, két, egymás után 3-23 héttel bekövetkező oltást követően 62,6 % volt. A vakcina kínálta előnyök között kiemelten emlegették a könnyű tárolhatóságot (normál hűtőszekrény, 2-8 °C), az ezzel összefüggő alacsony logisztikai költséget és a kedvező árat.
Vérrögképződés és fehérjékkel szennyezett oltóanyag
Az AstraZeneca történetére azonban sötét árnyat vont az, hogy egyre több vérrögképződéses esetet, és halálesetet hoztak kapcsolatba az oltóanyaggal. Eleinte az ok-okozati kapcsolat nem volt bizonyított. A későbbiekben kiderült, hogy a vakcina egy ritka mellékhatásáról van szó, ami körülbelül minden 65000. oltott személyt érint, de különösen gyakran a fiatalabb korúakat, a nőket. Pánik, riadalom, félelem, aggódás, visszautasítás egyaránt tapasztalható volt. Nem segített a helyzeten az sem, hogy a szakemberek sem tudták minek tulajdonítani a mellékhatást, és ekkor kezdődtek meg világszerte a mellékhatás mibenlétét feltáró vizsgálatok.
Nem tett jót az sem a vakcina hírnevének, amikor az Ulmi Egyetem kutatói az AstraZeneca Covid-19 elleni vakcináját vették górcső alá, és nagyszámú szennyezőt mutattak ki a vizsgált sarzsokból. A szennyező molekulák, amik értelemszerűen nem előírás szerinti összetevői az oltóanyagnak, különféle fehérjék voltak. Az EMA az AstraZeneca vakcina engedélyezési folyamata során ezt a problémát nem vette észre. Az egyik szakember, Kekulé úgy vélte, hogy ha az EMA tudott volna erről, a vakcina nem kapott volna zöld utat a hatóságtól.
Szennyezett az AstraZeneca: rengeteg kóbor fehérjét találtak benne
Elismert tény: valóban vérrögképződést okozhat
A későbbiekben az EMA úgy nyilatkozott, hogy az AstraZeneca vakcina valóban okozhat vérrögképződést, ami halálos kimenetelű lehet, de ez a mellékhatás ritka, és a vakcina jelentette előnyök felülmúlják ezt a kockázatot. Számos döntéshozó, köztük szakemberek és politikusok, illetve a magukat oltatni szándékozó emberek - már ezt megelőzően - szkeptikussá váltak az AstraZeneca vakcinával szemben. Nem kívántak részt venni az 1:65000 típusú orosz rulettben. Elég csak arra gondolni, hogy az Egyesült Királyságban, ahol körülbelül 50 millió adag AstraZeneca oltást adtak be, 73 haláleset történt, a vakcinához köthetően,- sok esetben fiatal nőknél (2021. decemberi adat).
AstraZeneca: így lehet kiküszöbölni a vérrögképződést - olvasson tovább!
A következmény az lett, hogy számos ország (Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Thaiföld, Dánia, Norvégia, Bulgária stb.) mellőzni kezdte az AstraZeneca vakcina használatát, vagy arra életkorbeli megkötéseket vezetett be, és csak azoknál a korosztályoknál használta, ahol a vérrögképződés rizikója alacsonyabbnak bizonyult.
A booster oltások kapcsán már Nagy-Britanniában is igencsak mostohagyerekként kezelték az AstraZeneca oltóanyagát. Több, mint 37 millió adag (emlékeztető) oltást adtak be, és ebből csak 48000 volt AstraZeneca oltóanyag. A hazai oltóanyag helyett nagyrészt Pfizer és Moderna oltóanyaggal booster-oltottak a britek.
Így reagált a vakcinát fejlesztő prof. John Bell
A történet azonban folytatódik: nemrégiben az AstraZeneca-t fejlesztő professzor úgy nyilatkozott, hogy szerinte a tudósok és politikusok helytelen viselkedése „valószínűleg emberek százezreit ölte meg” akkor, amikor rossz hírét keltették az AstraZeneca oltóanyagnak, és „erre nem lehetnek büszkék”.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Forrás