A koronavírus életveszélyes szövődménye: Kawasaki-szindróma
A Covid-19-en szinte tünetmentesen átesett gyermekeknél is kialakulhat Kawasaki-szindróma. Mit kell tudni róla, hogyan előzhetjük meg?
A Kawasaki-szindróma a korszerű orvosi ellátás ellenére is az esetek körülbelül 1 %-ában halálos kimenetelű. De hogy függ össze mindez a Covid-19 fertőzéssel?
Kawasaki-szindróma
A Kawasaki-szindróma – eddigi ismereteink szerint - főként az 5 évnél fiatalabb gyermekeknél előforduló, elsősorban az érfalak gyulladásával járó tünetcsoport, ami változatos tünetekkel jár, köztük:
- 1-2 héten át elhúzódó, újra és újra fellángoló, a lázcsillapítókra alig reagáló lázzal,
- elsősorban a törzsön jelentkező bőrkiütésekkel,
- kötőhártya-gyulladással,
- nyálkahártya-gyulladással,
- nyaki nyirokcsomó megnagyobbodással,
- váltakozó súlyosságú, főként a nagyízületeken jelentkező ízületi gyulladásokkal,
- leírták a kórkép kapcsán a tenyerek és talpak vizenyőssé, duzzadttá válását, kivörösödését,
- beszámoltak „málnanyelvről”,
- gyomor- és bélrendszeri panaszokról, illetve
- aszeptikus meningitisről (agyhártyagyulladás) is.
A betegség legsúlyosabb szövődménye a 10. nap táján megjelenő ún. coronaria arteritis, amit a koszorúerek gyulladásos tágulata, szívelégtelenség, szívritmuszavar, szívizomgyulladás, szívbelhártyagyulladás, trombózis vagy szívinfarktus kísérhet. A szövődmények miatt a Kawasaki-szindróma halálozási rátája kórházi kezelés esetén is 1 % körüli.
Először légúti fertőzés, utána Kawasaki-szindróma
A legújabb ismeretek alapján a különféle fertőzések, köztük az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta fertőzés áll a Kawasaki-szindróma hátterében. Noha, a konkrét összekötő kapocs még nem ismert, a Covid-19 pandémia során nyert eddigi ismeretek birtokában úgy tűnik, hogy a Covid-19 a Kawasaki-szindróma „kiváltójaként” is funkcionál.
Több országban is megnőtt a Kawasaki-szindrómások száma 2020-ban
Az új típusú koronavírus járvány első hullámát követően több országból, így például az Amerikai Egyesült Államokból, Olaszországból, Franciaországból, Nagy-Britanniából és Indiából is a Kawasaki-szindrómás esetek számának az ugrásszerű növekedéséről számoltak be.
Az adatok szerint a Kawasaki-szindrómás gyermekek 42 %-ánál a megelőző 45 napban influenzaszerű tünetek jelentkeztek. A Kawasaki-szindrómás gyermekek 91 %-ánál mutatott az IgG detektálásán alapuló teszt pozitív eredményt, vagyis bizonyosodott be az, hogy a közelmúltban a gyermekek SARS-CoV-2-vel fertőződtek meg,- akár voltak tüneteik, akár nem.
Mindez azt igazolja, hogy döntő többségében már lezajlott, nem pedig aktuálisan zajló, új típusú Covid-19 fertőzés húzódik meg a Kawasaki-szindróma hátterében. A SARS-CoV-2-vel összefüggő Kawasaki-szindróma súlyosabb kórlefolyású lehet
Szembetűnő, hogy a Covid-19 pandémia idején a Kawasaki-szindrómával diagnosztizált gyermekek életkora a szakirodalomban korábban leírtnál magasabb: a SARS-CoV-2 fertőzést követően 6 hónapos kortól 16 éves korig egyaránt igazoltak Kawasaki-szindrómát.
Ezen túlmenően a súlyos szívkomplikációk gyakorisága is jelentősen magasabb volt, mint arról korábban, egyéb légúti fertőzéseket követő Kawasaki-szindróma kapcsán beszámoltak. 2020-ban, a SARS-CoV-2-fertőzéssel összefüggésbe hozható módon kialakult Kawasaki-szindrómák egyharmadában számoltak be korai szívproblémákról.
Mit tehet a szülő?
Az új típusú koronavírus a gyermekekre nézve is veszélyt jelent, noha a COVID-19-ben megbetegedett gyermekeknél a kórlefolyás enyhébbnek, a gyógyulási kilátások pedig kedvezőbbnek bizonyulnak, mint a felnőtteknél. A veszély tehát fennáll, akár diagnosztizálják a gyermek új típusú koronavírus fertőzését, akár nem. Sajnálatos tény, hogy a tüneteket nem mutató, ugyanakkor kontaktnak minősülő gyermekeket általában nem tesztelik a mindennapi gyakorlatban.
Olvasson tovább! Ezért fontos az influenza elleni oltás szívbetegeknek!
Aggodalomra ad okot, hogy a Covid-19-en szinte tünetmentesen átesett gyermekeknél is kialakulhat szövődményként Kawasaki-szindróma, ami a korszerű orvosi ellátás ellenére is az esetek körülbelül 1 %-ában halálos kimenetelű.
Azon túl, hogy a gyermekénél a Covid-19 megelőzésére törekszik, tisztában kell lennie a Kawasaki-szindrómás panaszok jellegével, és azok fellépésének gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész