Friss koronavírus hírek ma
A járványelemző szerint erre számíthatunk nyáron
Vattay Gábor szerint újrafertőződhetnek azok is, akik már átestek a betegségen. Január utolsó hetében már tetőzött a járvány, mely május végére szinte teljesen visszavonulhat.
A főváros és a Dunántúl már túl van az omikron-hullám csúcsán, az ország keleti részén ezen a héten lehet a tetőzés. Május végére pedig szinte teljesen visszavonulhat a járvány – véli Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője.
Közeledünk a koronavírus-járvány lecsillapodásához
„Budapesten a múlt hét csütörtökön már megvolt a tetőzés, akkor érték el az egyhetes átlagok a maximumukat, és pénteken már csökkentek; ugyanígy történt Pest és Bács-Kiskun megyében is, és szinte az összes dunántúli megyében, így Vas és Győr-Sopron megyében is, a járvány pénteken érte el a csúcsot” – mondta a B&L Online Hír és Cikkügynökségnek.
A szakember úgy számol, hogy a kelet-magyarországi megyék jó részében február első hetében lesz a tetőzés. Mint említi, egyértelműen látszik, hogy a járvány a megyék gazdasági aktivitása szerint terjedt, mely nem véletlen:
„Ahol nagyobb az emberek mozgása, közlekedése, keveredése, ahol nagyobb a népsűrűség, ott futott fel gyorsabban a fertőzési hullám.”
Ugyanakkor a halálozás mértéke általában tíz nappal követi az új fertőzöttek számának változását, és egy ideig még növekszik a kórházi ápolásra szorulók száma is.
A delta-hullám ugyan már lement, az abban megbetegedettek azonban még kórházban fekszenek, és a várható elhunytak egy része még azt a vírust kaphatta el. Az omikronnal kórházba kerülteknek viszont már kisebb százaléka fog meghalni, köszönhetően az új vírus okozta betegség enyhébb lefolyásra.
Korábbi ELTE-fizikus elemzések:
- ELTE fizikus: a negyedik hullám veszélyes lesz, az ötödik már gyengébb
- Koronavírus: a magyar szakember szerint új lendületet kaphat a járvány
- A kutató szerint az omikron extra nagy 5. hullámot hozhat
„Magyarországon az ötödik hullám nagyjából hasonló idő, körülbelül harminc–negyven nap alatt csenghet le, mint amennyi idő alatt felment, és hasonló a helyzet a világ többi országában is. Budapest esetében karácsony után kezdődött a jelentős felfutása, és a január 27-i csúcsot követően március elejére kell visszacsúsznia”
– fejtette ki elemzései alapján dr. Vattay Gábor.
Késleltetheti-e az újrafertőzöttek az ötödik hullám lecsengését?
Egy január eleji angliai kutatás százezer PCR-teszt eredményét elemezve jutott arra a megállapításra, hogy a friss Covid-betegek kétharmada korábban már elkapta a koronavírus-fertőzést. Dr. Vattay Gábor is úgy látja, a mostani omikron-hullám egyik jellegzetessége, hogy azok is újra megfertőződhettek, akik a korábbi hullámokban már átestek a járványon, illetve akik már be voltak oltva.
Mit hoz a nyár?
Reménykedhetünk-e abban, hogy szinte eltűnik majd a koronavírus, ahogy az elmúlt két évben történt? A járványelemző szerint igen: Magyarországon eddig is jellemző volt a vírusok terjedésének, visszaszorulásának szezonalitása. Úgy tűnik, nem tudnak annyira jól terjedni a száraz levegőben, és várhatóan a jövőben is így lesz: májustól állnak elő azok az időjárási feltételek, amelyek majdnem vírusmentes nyarat hozhatnak el.