A Covid-19 olyan gyulladást okoz az agyban, mint a Parkinson-kór
A vizsgálatok szerint 10 súlyos koronavírus fertőzésből felépült közül 4 demens vagy enyhe kognitív zavarral küzd.
Ma már elfogadott tény, hogy a Covid-19 nem csupán a légutakat érintő kórkép. Az új típusú koronavírus okozta fertőzés átvészelése az agyi működést is befolyásolja - többé vagy kevésbé, átmenetileg vagy tartósan. A kutatók nemrégiben magyarázattal is szolgáltak: a Covid-19 olyan jellegű folyamatokat és károsodásokat idézhet elő az agysejtekben, mint a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór.
Mindenkit érinthet a Covid-19 utáni memóriazavar vagy demencia
Már az enyhe Covid-19 is hosszú hónapok alatt múló memória- és koncentrálási zavarokat okozhat, miközben a súlyos Covid-19 átvészelőinél nagy eséllyel alakulhat ki akár gondozást szükségessé tevő demencia.
Mindezt elképzelhetjük úgy, hogy a Covid-19-et követően hirtelen, rövid időn belül évtizedeket „öregszik” az agy. Azaz, a Covid-19-en átesett huszonéves páciensek memóriatesztjei hónapokkal az átvészelt Covid-19 után is olyan eredményeket szolgáltatnak, mint a Covid-19-en át nem esett, egészséges 60-as korosztálynál tapasztaltak.
Úgy tűnik azonban, hogy az állapot átmeneti, minél régebben zajlott le a Covid-19, annál kevésbé érezhetők annak a következményei. Körlbelül 6-9 hónap türelemre van szükség, mire enyhülhetnek, elmúlhatnak a panaszok.
Nagyobb aggodalomra adnak okot a súlyos Covid-19-ből felépülőknél tapasztaltak. Egyes vizsgálatok szerint 10 súlyos Covid-19-ből felépült személy közül 4 demens vagy enyhe kognitív zavarral küzd.
A Covid-19 „felmérgesíti” az agyi mikrogliákat
A Queenslandi Egyetem munkatársai az emberi agy immunsejtjeit, az úgynevezett mikrogliákat növesztették laboratóriumi körülmények között. Amikor ezeket a mikrogliákat megfertőzték a Covid-19-et okozó koronavírussal (SARS-CoV-2) azt tapasztalták, hogy a mikrogliák aktivált, izgalmi állapotba kerültek, vagy ahogy a kutatók mondták, „felmérgesedtek”. A mikrogliák koronavírussal való megfertőződése, vagyis a „felmérgesítés” hasonló folyamatokat indított el, mint azok a Parkinson-kórban vagy az Alzheimer-kórban tapasztalt utak, amelyek a végeredménye a demencia.
A kutatók szerint aggodalomra ad okot, hogy a Covid-19 hasonló jellegű folyamatokat generál az agyban, mint a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór, de a részletek feltárása egyben reményt is ad arra, hogy a folyamat a jövőben gyógyszeresen kezelhető legyen. Hangsúlyozandó, hogy a jövőben, mert jelenleg mind a Parkinson-kór, mind az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan betegségek.
A Covid-19-cel összefüggő demencia és az említett neurodegeneratív betegségek közös pontjai egyben arra is ráirányítják a figyelmet, hogy azok a személyek, akik (pl. genetikai okokból) a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór nagyobb rizikójának vannak kitéve, különösen veszélyeztetettek a Covid-19-et követően a demencia megjelenése, romlása szempontjából. Ahogy a kutatók mondták, „esetükben a Covid-19 olaj lehet a tűzre, ha a demencia kialakulásáról van szó”.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Forrás
(2) https://academic.oup.com/braincomms/article/4/1/fcab295/6511053?login=false
Olvasta már?
- Alzheimer-kór korai felismerése: új klinikai kutatócentrum nyílt Magyarországon
- A demencia folyamta: ilyen tünetekkel járnak az egyes szakaszok
- Ezért válnak agresszívvá a demens betegek
- Alzheimer-kór: ezért lehet gyakoribb nőknél
- A kutatók szerint ez az étrend megvédhet a demenciától
- A demencia korai figyelmeztető jele is lehet, ha ilyeneket álmodik
- Nagyobb az esély a demenciára és a stroke-ra, ha ebből az alapvitaminból hiányunk van
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!