Hereduzzanat - innen tudhatja, hogy csak egy fertőzés, vagy prosztatarák okozza
Sok férfit érint, mégis kevesen fordulnak a panasszal orvoshoz. Pedig nagyon fontos lenne!
A hereduzzanat gyakran jelentkező tünet, melynek hátterében legtöbbször valamilyen jóindulatú elváltozás áll, ám olykor rosszindulatú tumort is jelezhet. Dr. Csemez Imrét, az Ultrahangközpont radiológusát a panasz vizsgálatáról és diagnosztikájáról kérdeztük.
A hereduzzanat okai
Hereduzzanatot nem mindig kíséri más tünet, de az elváltozás társtünete lehet a herefájdalom, a nyomási és tapintási érzékenység vagy a hőmérsékletváltozás is.
A hereduzzanat hátterében számos kórkép állhat, beleértve a sérülést, a fertőzést, vagy a heredaganatot is. A megduzzadt herék nagyobbnak tűnnek, vörösek vagy fényesek lehetnek. Előfordulhat, hogy a páciens a heretájékon csomót is észlel, de a duzzanat csomó nélkül is jelentkezhet.
Általában a tünet csak az egyik oldalon jelentkezik, bár olykor mindkét here érintett lehet
- Fertőzés: a herék és a mellékhere néha megfertőződhet, mely fájdalmat és duzzanatot okozhat. Jellemzője, hogy fájdalmas, hirtelen kezdődik és gyorsan rosszabbodik. Érdekesség, hogy ez a kórkép tuberkolózis részjelensége is lehet.
- Folyadék felhalmozódása: sérülés vagy fertőzés folyadék felhalmozódását okozhatja a herék körül, fájdalmas duzzanatot okozva. Ezt hydrokelének nevezik.
- Herevisszér-tágulat: a herevisszér-tágulat a here vénák varikózus tágulatát jelenti, mely hereduzzanatot és fájdalmat okozhat, ráadásul a gyermeknemzést is negatívan befolyásolhatja.
- Trauma: ütés vagy egyéb sérülés is okozhat hereduzzanatot, illetve fájdalmat. Súlyossága annak függvénye, hogy a herék épek maradtak-e vagy megrepedtek.
- Daganat: a heredaganat a herék duzzadását és kemény tapintását okozhatja, mely gyakran fájdalom nélkül jelentkezik.
- Mellékherevízsérv: a ciszták, vagyis folyadék tartalmú képletek közvetlenül a herék felett vagy mögött alakulhatnak ki.
- Herecsavarodás: a heretorzió sürgős orvosi ellátást igénylő állapot, hiszen az ondózsinór csavarodása komoly vérellátási zavart okoz. Tünetei között az adott oldali here fájdalma és duzzanata szerepel.
A hereultrahang szerepe
A hereultrahang egy non-invazív, gyors és fájdalommentes vizsgálati módszer. A herék ultrahang vizsgálata leggyakrabban fájdalom, duzzanat vagy csomó esetén indokolt – mondja dr. Csemez Imre, az Ultrahangközpont radiológusa.
Az ultrahang során a radiológus alaposan megvizsgálja a heréket, a mellékherét, valamint az itt lévő ereket és lágyrészeket, és megpróbálja kideríteni, mi is okozza a herék duzzanatát, esetleges fájdalmát. Maga a vizsgálat kb. 15 percet vesz igénybe, és mivel valós idejű képet mutat, a probléma forrására már az ultrahang vizsgálat során fény derülhet.
A prosztatarák tünetei
A prosztatadaganat általában lassan növekszik, így az is előfordulhat, hogy éveken keresztül nem jelentkezik semmilyen tünet. A kellemetlen, esetleg fájdalmas tünetek gyakran csak akkor érezhetőek, ha a daganat akkorára növekszik, hogy nyomni, irritálni kezdi a húgycsövet vagy akár a húgyhólyagot. A legfontosabb tünet éppen ezért a vizeletürítési szokások megváltozása, például a nehézkes vizeletürítés, a gyakori vizelési inger (különösen éjjelente), a vizeletürítést kísérő égő, csípő érzés vagy fájdalom, a vizeletcsepegés vagy az inkontinencia, valamint annak az érzése, mintha nem tudnánk teljesen kiüríteni a húgyhólyagot.
Mivel a prosztatának nagy szerepe van az egészséges szexuális funkciókban is, a prosztata betegsége szexuális problémákat is okozhat, a merevedési zavaroktól a fájdalmas ejakuláción keresztül a libidó csökkenéséig (ez pedig az önbecsülésre, önértékelésre is kihathat, sőt párkapcsolati gondokhoz is vezethet).
A legtöbb daganatos betegségnek, így a prosztataráknak is lehet kísérő tünete a megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenés, a fáradékonyság, a vérszegénység is. A prosztatadaganat áttéteket is képezhet, erre utaló tünetek lehetnek a csontfájdalom, az állandó hát-, derék- vagy medencetájéki fájdalom is.
Herék önvizsgálata 4 lépésben
- A herék önvizsgálata a herezacskó ellazult állapotában ideális, például meleg zuhany után.
- A tenyérre fektetett herezacskóban külön-külön meg kell vizsgálni a herék súlyát (kisebb súlykülönbség egészséges állapotban is előfordulhat). Nem rendellenes, ha az egyik here nehezebb a másiknál, inkább arra kell figyelni, hogy a szokásosnál súlyosabb-e valamelyik.
- Ezután az ujjak segítségével körbe kell tapogatni a herét, csomók vagy megnagyobbodás után kutatva. Ha rugalmas duzzanat észlelhető, az a herezacskóban lévő folyadékra utalhat: ez az ún. vízsérv, amely jól kezelhető.
- Következő lépés a mellékherék és az ondóvezetékek vizsgálata. A mellékherék a herék hátsó oldalán helyezkednek el, érintésre érzékenyek lehetnek. Az ondóvezetékek a mellékherék mögött, fonálszerű vezetékekként tapinthatók.
Ha az önvizsgálat során bármilyen elváltozás (fájdalom, kellemetlen érzés, csomó) tapasztalható, mielőbb háziorvoshoz vagy urológushoz kell fordulni.
Összegezve
- A hereduzzanat jóindulatú és rosszindulatú elváltozást is jelezhet.
- Az ultrahang non-invazív és gyors módszer a hereduzzanat vizsgálatára.
- A prosztatadaganat vizeletürítési zavarokat is okozhat.
- Kísérő tünetei lehetnek testsúlycsökkenés, fáradékonyság, vérszegénység.
- Az önvizsgálat fontos, és bármilyen elváltozás esetén orvoshoz kell fordulni.
Olvasta már?
- Prosztatarák: miért fontos az MRI a biopszia előtt?
- Ne tartogassa, ne erőltesse: ilyen vizelési hibák miatt könnyen beteg lehet
- Prosztatadaganat - ezeket tanácsolja az urológus
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mellékhere-gyulladás tünetei: az eltérő méret is jelezheti