Kopaszodás, tesztoszteron, termékenység - így függ össze a férfiaknál
Így függ össze a férfiak termékenységével a kopaszodás.
A férfiak, főleg a fiatal férfiak egyik legrosszabb rémálma a kopaszodás. Az idő előrehaladtával ez szinte minden férfit érint, ám az 50 év alatti korosztály esetében is jelen van, méghozzá az esetek mintegy 50%-ban! Az okok közt több tényező is fellelhető, de jó hír, hogy megelőzésében vagy a romlás megállításában mi magunk is nagy szerepet kapunk.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Termékenység és hajhullás
Hogy hogyan kapcsolódik össze ez a kettő? Mindkettőben fontos szerep jut a férfi nemi hormonnak, a tesztoszteronnak. Úgy tartja a mondás, hogy minél magasabb a tesztoszteron szintje, annál termékenyebb a férfi. Ez csúsztatás, mert bár a túlságosan magas tesztoszteronszint valóban növeli a nemi vágyat és a szexuális aktivitást, a termékenység minőségének meghatározásához ez az egyetlen tényező még nagyon kevés. Fontos a spermiumtermelés, a női nemi hormonok aránya, a spermiumok minősége - csak hogy néhány tényezőt említsünk.
A magas tesztoszteronszintnek ennek ellenére a legtöbb férfi örül, hiszen azzal azonosítják, hogy nagyon férfiasak. Azonban itt is igaz a tétel, hogy az arany középút a legjobb, azaz ennek a hormonnak a túlságosan magas szintje több gondot is okozhat, amit a férfiak zöme minden erővel szeretne elkerülni - ide tartozik a kopaszodás is.
Stressz, tápanyaghiány és a hormonok
A hajhullásnak számos oka lehet, a férfiak esetében a stressz és a tápanyaghiányok is igen erőteljes tényezők, ahogyan a hormonális befolyás is. Sajnos ez utóbbinál még csak nem is kell, hogy hormonális eltolódás legyen jelen, mivel a tesztoszteronra való érzékenysége a hajhagymáknak örökölhető, azaz genetikai okai vannak – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
Az úgynevezett androgén alopecia, vagy androgén típusú hajhullás okozója a tesztoszteron, pontosabban annak egy átalakított formája a dihidroszteron hormon, vagy DHT. A DHT felel a férfiak alapvetően szőrösebb bőréért, hiszen a szőrnövekedés fokozásában játszik szerepet. Sajnos azonban nagyon sok férfi esetében a hajhagymák érzékenysége a DHT-ra genetikailag nem megfelelő, ennek következtében pedig hajhullás alakul ki náluk. Ezt teljes egészben megszüntetni nem lehet, még hajbeültetéssel sem, de jelentősen csökkenthető a mértéke, így kordában lehet tartani.
Tápanyagok
Sok készítmény illegeti magát a polcokon, ezek egy része hatékony is, de nem sokra mennek a szervezet támogatása nélkül. A hajszálak egészséges növekedéséhez többek közt cinkre, vasra, folsavra vagy biotinra van szükség, amíg pedig ezekből hiány van a szervezetben, addig a test nem a hajjal, hanem a fontosabb működésekkel foglalkozik, azokra használja el a tápanyagokat.
Ahhoz, hogy a hajnak is megfelelő tápanyagmennyiség jusson a tápanyag-ellátottságnak kell rendben lennie. Ehhez az út a rendszeres mozgáson és a kiegyensúlyozott táplálkozáson keresztül vezet, de sajnos a napjaink élelmiszerei messze nem tartalmaznak annyi tápanyagot, mint 50 éve, vagyis a tápanyagpótlás még kiegyensúlyozott táplálkozás mellett is problémás.
A vitamin és tápanyagpótlás jó eszköze lehet az egészséges életmód mellett egy jó férfivitamin, aminek a haj érdekében mindenképpen tartalmaznia kell biotint, vasat, cinket, folsavat, de emellett számos más anyagot is. Ráadásul ezeknek többségét szerves kötési formában, hiszen a bevitel mellett az anyagok hasznosulása is nagyon fontos, szerves kötések mellett pedig ez akár 80%-kal is jobb lehet! (A készítményekben praktikusan a -citrát és -glükonát kötési formákat érdemes keresni).
A tápanyagpótlás révén a test a hajra is energiát képes fordítani, így a stresszhatásokból, illetve a tápanyaghiányokból eredő hajhullás teljesen megállíthatóvá válik, a hormonális okokra visszavezethető hajhullás pedig jelentősen mérsékelhető.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Hanyatló tesztoszteron szint: ezekhez a betegségekhez vezethet