Botox a prosztata megnagyobbodás kezelésében
A Clostridium botulinum baktérium által termelt méreg, közismert nevén a Botox (botulinum toxin) nem csak a ráncok kisimítására jó, könnyíthet a jóindulatú prosztata megnagyobbodásban szenvedőkön – hangzott el az Amerikai Urológus Társaság éves gyűl
Botox a prosztata megnagyobbodás kezelésében
A Clostridium botulinum baktérium által termelt méreg, közismert nevén a Botox (botulinum toxin) nem csak a ráncok kisimítására jó, könnyíthet a jóindulatú prosztata megnagyobbodásban szenvedőkön – hangzott el az Amerikai Urológus Társaság éves gyűlésén.
A benignus (jóindulatú) prosztata megnagyobbodás az 50 évnél idősebb férfiak betegsége. A 60 év fölöttiek fele, a 80 évnél idősebbek 80 százaléka szenved tőle. Leggyakoribb tünetek között a vizelet elcsepegése, inkontinencia, fájdalmas, nehézkes vizelés szerepel. Prosztata-megnagyobbodás esetén könnyebben fordul elő vérzés, fertőzés, mely a hólyag és a vesék károsodásához vezethet.
A betegség rektális digitális vizsgálattal (a végbél ujjal történő vizsgálatával), ultrahanggal, hólyagtükrözéssel viszonylag könnyen diagnosztizálható. A kezelés lehet gyógyszeres, de ha az nem hatásos, sebészi, ezt azonban a betegek sokszor nem vállalják.
Dr. Michael B. Chancellor, a Pittsburghi Orvostudományi Centrum professzora és munkatársai a taiwani Chang Gung Orvostudományi Egyetemről 37 olyan betegen próbálták ki a Botox hatását, akik nem reagáltak a gyógyszeres kezelésre, átlagéletkoruk 67 év volt. A betegek prosztatájába egy alkalommal 100-200 egység toxint fecskendeztek ultrahang ellenérzése mellett, majd egy éven keresztül vizsgálták őket. A betegek háromnegyedének legalább 30 százalékkal csökkentek a panaszai, és nem tapasztaltak jelentős mellékhatást, mint például az erektilis funkció zavara vagy inkontinencia, amelyek a sebészi beavatkozást követően általában jelentkeznek. A Botox-kezelés hatására a prosztata méretének 15 százalékos csökkenését is megfigyelték néhány betegben.
A hatásmechanizmus még nem ismert, és a tünetek jelentős javulása sem magyarázható egyszerűen a méret csökkenésével. Annál inkább elképzelhető, hogy a Botox az alfa-receptor blokkoló gyógyszerekhez hasonlóan ellazítja a prosztata izomzatát. Ennek bizonyítására még további vizsgálatok szükségesek.
Dr. Peter T. Scardino, a new yorki Memorial Sloan-Kettering Rákközpont és a Prosztatarák Program vezetője is elismerően nyilatkozik az eredményekkel kapcsolatban: „Ezidáig a Botox hatásosnak és biztonságosnak tűnt. Egyetlen injekció, amelynek beadása nem tart tovább 5 percnél, egy évre megszabadítja a beteget panaszaitól. A módszer éppen azért érdekes, mert valahol a hagyományos gyógyszerelés és a sebészi kezelés között helyezkedik el félúton.” – mondta a szakember.
„Azoknak a férfiaknak, akik nem reagálnak a hagyományos gyógyszeres kezelésre és már csak a sebészi megoldásban reménykedhetnek, ez az új módszer egy kevésbé invazív alternatíva lehet.” - mondta az eredmények kapcsán Robert E. Weiss, New Jersey Rákkutató Intézet és a Robert Wood Johnson Orvostudományi Egyetem (New Brunswick) docense.