Ezeket látta már?

A spermiumokban lévő DNS megváltozik a cigaretta hatására

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

A tudósok régóta tudják, hogy a dohányzás daganatot okoz, de egy kanadai kutatás kimutatta, hogy a dohányzó apától származó genetikai károsodás át is örökíthető.

A spermiumokban lévő DNS megváltozik a cigaretta hatására

A tudósok régóta tudják, hogy a dohányzás daganatot okoz, de egy kanadai kutatás kimutatta, hogy a dohányzó apától származó genetikai károsodás át is örökíthető.

A kutatók egerekben vizsgálták, hogy a dohányzás miként károsítja az ondósejtek örökítő anyagát (DNS-ét). Kutatási eredményeiket az Amerikai Rákkutató Társaság szaklapjában, a Cancer Research június 1-i számában közölték.

A spermiumokban lévő DNS megváltozik a cigaretta hatására

„A csírasejtes mutációkat vizsgáltuk, amelyek tulajdonképpen a spermiumok DNS-nek mutációi. Ha ezek öröklődnek, irreverzibilis (megváltoztathatatlan) változásokat idéznek elő az utódok genetikai állományában” - mondta Carole Yauk, az eredményeket bemutató tanulmány szerzője, a kanadai kormány egészségkutató intézetének Környezet- és Foglalkozás Toxikológiai Osztályának munkatársa. „Tudtuk, hogy a dohányos anyák árthatnak magzatuknak, de most bizonyítást nyert, hogy az apák is károsíthatják gyermeküket jóval azelőtt, hogy jövőbeli házastársukkal találkoztak volna.” – tette hozzá a szakember.

A férfiak és a hím egerek folyamatosan tudnak spermiumokat képezni az állandóan megújuló őssejtből. Yauk és McMaster Egyetem kutatói érett egerek őssejtjeit tanulmányozták azután, hogy 6 illetve 12 hetes dohányfüstnek tették ki ezeket. A szakemberek a DNS ismétlődő, fehérjékért nem felelős génjei között az Ms6-hm génszakaszban létrejövő változásokat figyelték. A dohányzó egerek napi 2 cigarettának voltak kitéve, amelynek hatása - a vér dohánytermék szintje alapján- megegyezik az átlagos emberi dohányosokéval.

Yauk és munkatársai kimutatták, hogy a Ms6-hm genetikai módosulási aránya (mutációja) a 6 hétig dohányzó egerekben 1,4-szer nagyobb, mint a nem dohányzóknál, és 1,7-szeres volt a 12 hétig dohányzóknál. „Látható, hogy a károsodás összefügg a hatás idejével, így a hosszabb ideig dohányzóknak több mutációja lehet, amelyek nagyobb valószínűséggel jelentkeznek az utódokban” - mondta Yauk.

A szakember szerint az Ms6-hm és hasonló helyzetű DNS-ek pontos ismerete azért fontos, mert érzékenyek a sugárzásra, a mutációt okozó vegyszerekre és a levegőszennyezésre. A kutatók nem vizsgálták a fehérjékért felelős géneket, bár Yauk szerint korábbi tanulmányok összefüggést írtak le a kétféle gén mutációi között.

„Megállapítottuk, hogy a mutációk megzavarhatják a géneket, de további kutatások szükségesek a DNS sérülés súlyosságának tisztázására.” - mondta Yauk. „Sok férfi azt mondja, hogy abbahagyja a dohányzást a gyermeke születése után, de ebben a tanulmányban beigazolódott, hogy célszerűbb leszokni már a fogantatás előtt.” – tette hozzá a szakember, aki kollégáival azt tervezi, hogy következő kutatásukban nyomon követik az egerek utódainak DNS-változásait és a dohányzó nőstény egerek petesejtében bekövetkező genetikai változásokat.

medipress.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához