A merevedési zavar és a kerékpározás
A rendszeres, mértéktartó testmozgás többnyire jótékony hatású a szervezetre, kerékpározás után azonban néhány esetben átmeneti merevedési zavarról számoltak be, amely a hímvessző vérellátásának csökkenése és a herezacskó és a végbélnyílás közti területen futó idegekre gyakorolt nyomás következtében alakult ki.
1700 férfi bevonásával elvégzett vizsgálatban azt találták, hogy míg heti 3 óránál kevesebb biciklizés nincs hatással a merevedésre, ha valaki heti 3 óránál többet kerékpározik, akkor fokozódik a merevedési zavar kialakulásának a kockázata.
A férfiaknak ezért figyelniük kell arra, hogy a kerékpár és annak ülése a lehető legkényelmesebb legyen, és hogy a nyereg minél kisebb nyomást gyakoroljon a gát tájékára. Ennek érdekében esetleg kissé előre lehet billenteni a bicikli nyergét, vagy szélesebb ülést lehet használni, mert minél keskenyebb a kerékpár ülése, annál nagyobb nyomást gyakorol a gát tájékára.
2004-ben 463 kerékpárost vizsgáltak meg, miután több mint 320 km-t kerékpároztak, és azt találták, hogy a következő tényezők fokozzák a merevedési zavar kockázatát:
- Mountain bike használata országúti kerékpár helyett
- A nyeregnél magasabbra helyezett kormány
- A nyeregnél magasabbra helyezett kormány
- Akiknél gáttájéki zsibbadás jelentkezett, azoknál a középen mélyített kerékpárülés
- Akiknél gáttájéki zsibbadás jelentkezett, azoknál a középen mélyített kerékpárülés
- Ha biciklizés közben a hímvesszőben zsibbadás vagy bizsergés jelentkezik, javasolt megállni és megigazítani az ülést.