Ezeket látta már?

Fájdalomcsillapító tapasz: így használja, hogy hatásos legyen!

Betegségek
2025. február 02. 12:24
fájdalomcsillapító tapasz helyes használata, fájdalom ellen

Nem mindegy, hogy hová ragasztjuk, borotvált-e a bőrfelületet, lázasak vagyunk-e, és egyáltalán nem mindegy, hogy kettévágható-e egy tapasz!

„Odaragasztom, és csillapodik a fájdalom?” Ennél némileg bonyolultabb az ibuprofénes, diklofenákos vagy fentanilos fájdalomcsillapító tapaszok használata!

Kényelmes és hatásos megoldás a fájdalomcsillapító tapasz

Ízületi és reumatikus fájdalmaknál, sportsérülések okozta fájdalmaknál, vagyis rándulásoknál, ficamoknál kényelmes gyógyszeres megoldást kínálnak a fájdalomcsillapító tapaszok, amik egy része vény nélkül is kapható. Erős, nehezen csillapítható fájdalmaknál, esetleg daganatos megbetegedésekkel együtt járó fájdalmaknál a köznyelvben „kábító fájdalomcsillapítóként” emlegetett fentanilos tapaszok kerülhetnek alkalmazásra – szigorúan orvosi kontroll mellett.

Tapasztól függően naponta egy vagy háromnaponta egy tapaszt kell felhelyezni a bőrre, és megoldott a fájdalomcsillapítás. Ráadásul, a mellékhatások terén is előnyöket kínálnak a fájdalomcsillapító tapaszok, hiszen minimalizálódik a szájon át történő gyógyszer bevételnél jellemző mellékhatások kockázata, így például egy esetleges gyomor- és bélrendszeri károsodásé.

Van azonban több olyan, apróságnak tűnő dolog, ami a tapaszok hatását és mellékhatását nagyon jelentősen befolyásolja. Ezekkel nem árt tisztában lenni azelőtt, mielőtt tapasszal próbálja meg a beteg a fájdalmát leragasztani.

Borotvált bőrfelület kell-e hozzá?

Alapszabály, hogy a tapaszokat nem ajánlott (frissen) borotvált bőrfelületre ragasztani, hiszen ebben az esetben a bőrön jelen lévő, borotválkozással összefüggő mikrosérülések miatt a hatóanyagbejutás mértéke a kelleténél nagyobb lehet, ami akár nem kívánatos hatásokat is okozhat.

Lázasan is alkalmazhatok tapaszt?

Függetlenül attól, hogy mi okozza a lázat, a láz következtében a beteg bőrének a hőmérséklete megemelkedik. Ez ahhoz vezet, hogy a tapaszból több hatóanyag szabadul fel és jut keresztül a magasabb hőmérséklet miatt átjárhatóbbá vált bőrön.

Ez különösen veszélyes lehet a fentanilos tapaszt alkalmazóknál,- mivel a szervezetbe a vártnál nagyobb mennyiségben bejutó hatóanyag miatt a mellékhatások, köztük például a nehezített légzés rizikója is fokozódik. Mi a teendő? Láz esetén azonnal kapcsolatba kell lépni a kezelőorvossal, és egyeztetni vele a teendőkről. Lényeges megkérdezni azt is, hogy a láz idejére el kell-e távolítani a tapaszt.

Kettévághatók, harmadolhatók a fájdalomcsillapító tapaszok?

Sok beteg a mellékhatásoktól való félelem, vagy pusztán spórolási okokból felezi vagy harmadolja a tapaszt. Ezt azonban csak azon ritka esetekben szabad megtenni, amikor a betegtájékoztatóban erre vonatkozó engedély van. Miért is? A tapaszok egy része olyan gyártástechnológiával készül, hogy azok belsejében úgy helyezkedik el a hatóanyag, mintha az egy tasakba lenne zárva.

Ha valaki a tapaszt kettévágja, akkor ez a "hatóanyagos tasak” sérül, és (szemmel esetleg nem is látható módon) a benne lévő hatóanyag abból kifolyik, károsodik, elvész. Vagyis, a tapasz elvágása a tapasz fájdalomcsillapító hatását jelentősen befolyásolhatja – kedvezőtlen irányba.

Összegzés

  • A fájdalomcsillapító tapaszok kényelmes és hatékony megoldást kínálnak ízületi fájdalmakra és sportsérülésekre.
  • A fentanilos tapaszok használata szigorú orvosi kontrollt igényel.
  • A tapaszokat nem ajánlott borotvált bőrfelületre ragasztani.
  • Láz esetén fontos konzultálni a kezelőorvossal a tapasz használatáról.
  • A tapaszokat kettévágni nem ajánlott, mert befolyásolhatja a fájdalomcsillapító hatást.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Vesebetegség, felfázás esetén ezt a 4 gyógynövényt vesse be!
Kapcsolódó cikk

Vesebetegség, felfázás esetén ezt a 4 gyógynövényt vesse be!

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fájdalomcsillapító tapasz # fájdalom # fájdalomcsillapító # ibuprofén

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés