Új elmélet a migrén kialakulására: ez a prolaktin és a CGRP közös szerepe
A migrénről már régóta ismert, hogy megjelenése jelentős különbségeket mutat a két nem között: nők körében a migrénes fejfájás előfordulása 2-3-szor gyakoribb, mint férfiak esetén.
Mivel a migrénes rohamok kifejezetten negatív hatással lehetnek az életvitelre, a kutatók régóta keresik a betegség kialakulásának okát, valamint azt, hogy miért is figyelhetőek meg ilyen jelentős különbségek a két nem között.
Míg a migrénes fejfájás a nők kb. 17%-át érinti, a férfiaknak kb. csak 6%-a szenved a betegségtől. Bár egylőre viszonylag keveset tudunk ennek okáról, a két nem közötti különbséget még jobban alátámasztja, hogy a migrénes panaszok kialakulásának gyakorisága nőknél általában a pubertás után és menopauza között magasabb, egyes nőknél a migrénes fejfájások megjelenése a menstruációs ciklus szakaszait követik, valamint gyakran megváltozik a rohamok sűrűsége és erőssége a terhesség alatt.
Ezen változások hátterében számos vizsgálat történt már a női nemi hormonok tekintetében, azonban a nem-specifikus hormonok esetén már sokkal kevesebb vizsgálat történt. A prolaktin nevű hormon termelése az agyalapi mirigyben történik, a termelődését alapvetően a nemi hormonok szintje befolyásolja, de bizonyos hatásokra, mint a trauma vagy stressz, szintén megnövekedhet a szintje a vérben.
Migrén: ezek a migrénes fejfájás összetéveszthetetlen tünetei
A prolaktin nevű hormon szerepéről migrénben mindeddig kevés ismerettel rendelkeztünk, azonban a kutatók megfigyelték, hogy a prolaktin termelő agyalapi mirigy daganatokkal diagnosztizált betegeknél rosszabbodnak a migrénes panaszok, valamint a krónikus migrénben szenvedő betegek esetén is magasabb prolaktin szinteket lehetett mérni a vérben. A prolatinszint a vérben továbbá megemelkedik migrénes rohamok alatt, míg tenziós fejfájás esetén nem észlelhető prolaktinszint emelkedés.
A CGRP nevű hormonról már régebb óta ismert volt, hogy szerepe van a migrénes rohamok kialakításában: vérben mért szintje a migrénes rohamok alatt megemelkedik, intravénás adagolása pedig migrénes rohamokat vált ki, elsősorban nőkben – a nemek közötti eltérés oka, valamint a CGRP hormonszint emelkedésének mechanizmusa mindeddig ismeretlen maradt.
A fenti megfigyelések késztették a kutatókat arra, hogy jobban megvizsgálják a prolaktin szerepét migrén kialakulásában, valamint azt, hogy lehet-e kapcsolat az emelkedett prolaktin és CGRP szintek migrénben játszott szerepe között. Az eredményeket pedig az Annals of Neurology című tudományos folyóiratban tették közzé.
A vizsgálathoz a kutatók állatmodelleket használtak, egerek kemény agyburkának prolaktinnal történő ingerlése után vizsgálták a kiváltott hatást a faciális ingerlékenységük, valamint jellegzetes pofamozgásuk vizsgálatával. A keményagyhártya prolaktinnal történő ingerlése következtében csak nőstény egerekben figyeltek meg tőlérzékenységet, amiből arra lehet következtetni, hogy a nőstény egerekben igen, míg a hím egyedekben nem provokál migrénes rohamot a prolaktin.
A jelenség hátterének megállapítására további vizsgálatokat végeztek a kutatók, melyek alapján megfigyelték, hogy a nőknél feltételezhetően magasabb bizonyos idegsejtek felszínén a prolaktin receptorok száma, ez lehet felelős a nemek közötti különbségért. A magas prolaktinszint ezen receptorokon keresztül érzékenyítheti az idegsejteket a CGRP hormon hatására – így tehát a prolaktin erősítheti a CGRP migrént kiváltó hatását.
Ha így fáj a feje, azt nem migrén okozza, hanem valami egészen más
A vizsgálat eredményei tehát sikeresen feltárták a prolaktin és a CGRP kapcsolatát a migrén kialakulásában, valamint ezen hormonok szerepét annak hátterében, hogy miért gyakoribb a migrén kialakulása nőkben. Bár feltételezhetően nem ezen két hormon hatása felelős önmagában a nemek közötti különbségért, a prolaktin szerepének felfedezése új lehetőséget ad célzott migrénterápiák kifejlesztésére, melyek a prolaktin szint csökkentésén keresztül hathatnak.
neurológus szakorvos
Forrás: Avona A, Mason BN, Burgos-Vega C, et al. Meningeal CGRP-Prolactin Interaction Evokes Female-Specific Migraine Behavior. Ann Neurol 2021;89(6):1129-1144. doi:10.1002/ana.26070