Allergia okozta szinuszos fejfájás vagy migrén? Ezért fontos különbséget tenni köztük
Bár az allergia kiválthat szinuszos fejfájást, ám gyakoribb, hogy migrén okozza a panaszt. Hogy miért fontos tudni, hogy mi áll a hátterében? Eláruljuk!
Az allergiás időszakban sokan tapasztalnak erős fejfájást – azonban nem mindegy, hogy a szinuszos típusról vagy migrénről van szó, hiszen a két állapot más-más terápiát igényel.
Azok, akik migrénesek, nagyobb eséllyel allergiásak is
A migrén és az allergia igen gyakori problémák és nem ritka, amikor valakinél egyszerre mindkettő jelen van.
- Tanulmányok kimutatták, hogy a migrénes emberek nagyobb valószínűséggel allergiásak, az allergiások pedig nagyobb valószínűséggel migrénesek - mondja Katherine Hamilton, MD, a philadelphiai Penn Medicine fejfájás specialistája.
Az allergia a fellépő gyulladásos folyamatok miatt provokálhatja, kiválthatja a migrénes rohamot, ráadásul a hisztamin felszabadulása szintén szerepet játszhat az erős fejfájás kialakulásában.
Szinuszos fejfájás vagy migrén?
Gyakori probléma, hogy az emberek nem képesek megkülönböztetni a migrénes fejfájás az szinuszostól, melyet gyakran allergia okoz. Ez utóbbi jellemzője, hogy a homlok, az arccsont és az orrnyereg mögött levő részek begyulladnak és megduzzadnak. A váladékot termelő csatornák elzáródnak, a felgyülemlett folyadék miatt pedig megnő a nyomás a szinuszokon, amely fájdalmat okoz.
- Sok ember rosszul diagnosztizálja az allergiából eredő szinuszos fejfájást és a panaszuk nem ebből, hanem valójában migrénből fakad - mondja Hamilton, aki hozzátette, hogy a fejfájás önmagában nem túl gyakori tünete a szezonális allergiáknak.
Így lehet a kettőt megkülönböztetni
Bár a szinuszos fejfájásnak és a migrénnek vannak közös tüneteik (szemek, homlok körüli erős fájdalom, könnyezés), ám az utóbbi esetén gyakran jelen van még hányinger, hányás , fény- és hangérzékenység is. Sőt, előfordulhat egyeseknél úgynevezett aura is – ekkor az illető a roham előtt fényes foltokat, fényeket lát – ez a tünet szinuszos fejfájás esetén nincs.
Nem mindegy, mit alkalmaz ilyenkor
Ha nem allergia okozta fejfájásról, hanem migrénről van szó, a dekongesztánsokkal, antihisztaminokkal és egyéb allergia elleni gyógyszerekkel való kezelése általában nem lesz olyan hatékony, mint a célzott migrén elleni kezelés. Éppen ezért fontos megkülönböztetni a két állapotot egymástól, akár orvosi segítséggel. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az allergia terápiája elhanyagolható, illetve, hogy nem segíthet a szinuszos fejfájáson, ám érdemes észben tartani azt, hogy könnyen lehet, hogy migrénes rohamról van szó, mely más kezelést igényel.
Összegzés
- Az allergia és a migrén is okozhat erős fejfájást.
- Fontos megkülönböztetni az allergia okozta szinuszos fejfájást a migréntől, mivel más terápiát igényelnek.
- Tanulmányok kimutatták, hogy a migrénes emberek nagyobb valószínűséggel allergiásak.
- Migrén esetén jellemző lehet a hányinger, hányás, fény- és hangérzékenység, valamint az aura megtapasztalása.
- Az allergia elleni gyógyszerek nem feltétlenül hatékonyak migrén ellen.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!