Kevésebb szó esik róla, pedig emiatt is fájhat a csípő- és a derék tájékán
Vesekő és húgyúti fertőzés miatt is fájhat a csípője.
Porckorongsérv, ízületi kopás, rossz mozdulat vagy testtartás - jól ismerjük a csípő- és derékfájás leggyakoribb okait, amelyek miatt komoly kínokat is jelenthetnek hétköznapi tevékenységek. Vannak azonban olyan alapos vizsgálatot igénylő komoly betegségek, amelyek ugyanazokat a tüneteket képesek produkálni a csípő- és a derék tájékán, mégsem gondolnánk rájuk.
Cikkünkben a derékfájások leggyakoribb és legkevésbé ismert okait mutatjuk be, s a kezelési lehetőségeket, amellyel az érintettek életminősége jelentősen javulhat. A cikk elkészítésében Bodnár József, az Oktogon Medical Center gerincspecialistája volt segítségünkre
Éles, szúró érzés, fájdalmas húzódás
Amikor a csípőnk vagy a derekunk fáj, többnyire ugyanazok a tipikus tünetek jelentkeznek: éles, szúró érzés nyilall belénk, fájdalmas húzódást vagy állandóan nyomó érzést élhetünk meg. Gyakori jelenség még, hogy úgy érezzük, nem tudunk vagy csak korlátozottan megmozdulni, a fájdalom olykor a láb felé is sugárzik. Időnként a fájdalom pedig bizonyos mozgások vagy testhelyzetek hatására növekszik.
A csípő- és derékfájás legismertebb okai
A csípő és derékfájás legtöbb esetben jól ismert okokra vezethető vissza, a szakorvosok három nagyobb csoportba tudják sorolni ezeket a tényezőket:
Anatómiai és biomechanikai tényezők:
- Ízületi kopás (osteoarthritis): ez a leggyakoribb ízületi betegség, amely az ízületek, így a csípő és a gerinc kopásával jár. Az érintett ízületekben a porc elvékonyodik, ami fájdalmat és merevséget okoz a derékban.
- Porckorongsérv: a gerinc porckorongjainak kitüremkedése, vagy sérv képződése is olyan, ami nyomást gyakorolhat a környező idegekre, fájdalmat okozhat a derekunk táján és a láb felé sugárzó fájdalmat is okozhat.
- Izom-ín sérülések: olykor túlterheljük az izmokat, hirtelen, rossz mozdulatot teszünk, ami miatt izomhúzódás és szalagsérülés történhet, amelyek szintén csípő- és derékfájdalmat okozhatnak.
Genetikai hajlam:
Bizonyos ízületi megbetegedések, mintreumás arthritis, örökletes tényezők miatt alakulhat ki, s ez hatással van a csípőre és a derékra is. A családi anamnézis fontos információforrás a kockázati tényezők azonosításában.
Életmódbeli tényezők:
- Helytelen testtartás és ergonómia: az irodai munka és a hosszantartó ülés gyakran vezet helytelen testtartáshoz, ami hosszú távon megterheli a csípőt és a derekat.
- Fizikai inaktivitás: a rendszeres testmozgás hiánya gyengítheti a törzs stabilizálásáért felelős izmainkat, ami növeli a sérülések kockázatát és a csípő- és derékfájdalmat.
- Túlsúly és elhízás: a túlzott testtömeg növeli a terhelést a csípő- és derékízületeken, egyben fokozza a fájdalom és kopás kockázatát.
Amiről kevesebb szó esik - emiatt is fájhat a derekunk
Bár a fentebb felsorolt okokat a nyilvánosság is jól ismerheti, egyes kevésbé gyakran felismert tényezőkre sem ártana gondolni, amelyek szintén jelentős fájdalmakkal járatnak csípőnket és derekunkat illetően. Több nagyobb csoportban mutatjuk be ezeket.
Krónikus betegségek:
- Fibromyalgia: ez egy krónikus fájdalom-szindróma, amely diffúz izom- és csontfájdalommal jár, gyakran érinti a csípő és a derék területét is. A fibromyalgiát sajnos nehéz diagnosztizálni, ugyanis a tünetek széles körben változhatnak.
- Ankilozáló spondylitis (Bechterew-kór): ez egy gyulladásos betegség, amely elsősorban a gerincet és a sacroiliacalis (SI) ízületet érinti, ami merevséget és fájdalmat okozhat ezen a területen. A korai diagnózis ebben az esetben különösen fontos.
Pszeudoartrosis, avagy csontgyógyulási zavarok:
Ha sérülés, a csontokat ért trauma után a csontok nem megfelelően gyógyulnak be, az pszeudoartrosist okozhat, ami nagyon fájdalmas állapot és különösen a csípő területén. Ritkábban előforduló probléma ugyan, de a kezelése különös odafigyelést igényel; a nem megfelelő gyógyulás mozgáskorlátozottságot okozhat. A kezelés általában a helyreállító műtétekre és az intenzív fizioterápiára fókuszál.
Referált fájdalom:
- Belső szervek betegségei: olykor a derékfájás nem is a gerincet érintő problémából ered, hanem belső szervek, mint a vesék, a gyomor, vagy a has állapota okozza. Vesekövek vagy húgyúti fertőzések is okozhatnak derékfájást. A diagnózis során hasi ultrahangot és más specifikus laborvizsgálatokat is végeznek az orvosok.
- Szív- és érrendszeri problémák: ritkább esetben szívproblémák még szívproblémák miatt is átsugározhat a fájdalom; például az angina pectoris vagy a szívinfarktus miatt. Ekkor a fájdalom gyakran a mellkason keresztül sugárzik át a derekunkba, s ettől összekeverhető a gerincproblémákkal.
Diagnosztikai eljárások
A diagnózis legalább három módon történhet:
- Fizikai vizsgálatok: az orvos először felméri a fájdalom pontos helyét, a mozgás korlátozottságának jellegét, súlyosságát, az érintett területek érzékenységét.
- Képalkotó vizsgálatok: a röntgen, MRI (mágneses rezonancia képalkotás), és CT (komputertomográfia) segítségével az orvosok láthatják a belső szervek állapotát, így a csontokat, izmokat, szalagokat és ízületeket, amivel pontosan felmérhető, mennyiben felelnek az esetleges csípő- és derákfájdalmakért.
- Laborvizsgálatok: bizonyos esetekben vérvizsgálatok is szükségesek lehetnek, hogy kizárják az olyan gyulladásos vagy fertőző betegségeket, mint a reumás ízületi gyulladás vagy bakteriális fertőzések.
Személyre szabott kezelés a hatékony
A csípő- és derékfájás kezelése személyre szabott megközelítést igényel, a fájdalom okát és súlyosságát csak így lehet felmérni.
Hagyományos kezelések:
- Gyógyszeres kezelés: fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők segíthetnek a tünetek enyhítésében.
- Fizioterápia: a speciális gyakorlatok és kezelések, mint az ultrahang vagy a TENS (transzkután elektromos idegstimuláció), segítenek a fájdalom csökkentésében és a mozgásfunkciók javításában.
- Gyógytorna: a rendszeres testmozgás, különösen a vízi terápia, kíméletesen erősíti az izmokat és javítja a mozgékonyságot.
Sebészeti beavatkozások:
Amennyiben a konzervatív kezelések nem hoznak eredményt, és a fájdalom súlyos vagy életminőséget jelentősen rontó, sebészeti beavatkozásra lehet szükség. Ilyen esetekben a leggyakoribb műtéti eljárások a porckorongsérv kivágása vagy az ízületi pótlás.
Mozgás, testtartás, emelés - Így kell figyelni a derekunkra
Az egészséges életmód magában foglalja a rendszeres testmozgást, a kiegyensúlyozott táplálkozást és a megfelelő pihenést. Ahhoz azonban, hogy a csípő- és derékfájdalmak lehetőségét minimumra csökkentsük, érdemes betartani azt, hogyan is ülünk vagy emelünk nehéz tárgyakat. A stresszkezelés technikái, mint a jóga vagy a meditáció, szintén előnyösek lehetnek a fájdalom megelőzésében és kezelésében.
Összegezve
- A csípő- és derékfájás ismertebb okai közé tartozik az ízületi kopás és porckorongsérv, a genetikai hajlam és életmódbeli tényezők: helytelen testtartás, a fizikai inaktivitás és a túlsúly.
- Kevésbé ismert okok lehetnek: krónikus betegségek, mint a fibromyalgia és az is, ha előzőleg sérülést szenvedett csontunk nem gyógyul be megfelelően
- Az orvosoknak a referált fájdalom lehetőségét is meg kell vizsgálniuk, amikor valamelyik belső szervünk miatt érzünk fájdalmat a csípőnknél
- A diagnózis pontos felállítása széles körű fizikális vizsgálatokkal, képalkotó eljárásokkal, laborvizsgálatokkal történhet
- A kezelés akkor optimális, ha minél személyre szabottabb
- A megelőzés kulcsa az egészséges életmód, amely magában foglalja a rendszeres testmozgást, a kiegyensúlyozott táplálkozást, és a megfelelő testtartás fenntartását, valamint a stresszkezelő technikák alkalmazását.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!