Mitől fáj a combom? Ezek a problémák okozhatják
A comb fájdalma leggyakrabban megerőltetés következménye. Igen ám, de olykor súlyos problémákat jelezhet!
A combban fellépő kellemetlen érzés, fájdalom vagy égés gyakori panasz az emberek körében, mely olykor nehézséget okozhat a járásban, futásban vagy a lépcsőzésben. Bár a legtöbb esetben nincs ok aggodalomra, vannak azonban olyan állapotok, amikor a jelentkező fájdalom súlyosabb betegség tünete lehet. Okozhatja ugyanis egyszerű megerőltetés, izomláz, állhat a hátterében trauma, húzódás, ízületi gyulladás, de akár idegkárosodás vagy akár vérrögök is.
A combfájdalom lehetséges okai
A combfájdalomnak sokféle oka lehet - vannak melyek nyilvánvalóak, mások felderítéséhez pedig több vizsgálat is szükséges lehet. A pontos diagnózis azonban elengedhetetlen, hiszen az az első és legfontosabb lépés az állapot megfelelő kezeléséhez.
Izomsérülések
Az izom sérüléseinek egy részét a ficamok és húzódások teszik ki. Ezek a comb több izmát, szalagját és inát érinthetik. Tünetei a következők lehetnek:
- hirtelen fájdalom esést edzést követően.
- felfelé vagy lefelé sugárzó fájdalom.
- a comb nyújtásának vagy mozgatásának nehézségei fájdalma.
- duzzanat a fájdalmas terület körül.
Előfordulhatnak a túlhasználatból, túlerőltetésből eredő sérülések is. Túlterheléses sérülések akkor fordulnak elő, ha a comb izmait túl keményen dolgoztatják meg, vagy ha az illető nem melegít be edzés előtt. Eleinte a fájdalom idővel fokozódik - főleg mozgatás hatására-, majd később már nyugalmi állapotban is jelen van a kellemetlen érzés. A fájdalom rendszerint mindkét combot érinti.
Becsípődött ideg
Az ágyéki ízületi gyulladás, illetve az ágyéki porckorongsérv becsípheti azokat az idegeket, amelyek kilépnek a gerincoszlopból és lefelé haladnak a combon - ez erős fájdalmat okoz, amely a gerinc helyzetétől függően változhat. Ilyenkor a fájdalom mellett zsibbadás, bizsergés,gyengeség is jelentkezhet. A sérv kialakulása során a porckorong belső állománya előreboltosul és nyomás alá helyezi az ott lévő idegszálat. Amennyiben az ülőideg érintett, úgy a fájdalom a comb hátsó részén jelentkezik.
Meralgia Paraesthetica
Az állapot az alagút szindrómák közé tartozik. Ekkor a comb külső területén égő fájdalmat, zsibbadást érzészavart tapasztal az érintett, mivel a comb oldalán lévő bőrideg nyomás alá kerül. A tünetek általában rosszabbodnak járás, hosszabb állás során, illetve akkor, ha kinyújtott lábakkal fekszünk. Általában 30-40 éves kor között fordul elő és kockázati tényezői közé tartozik az elhízás és a terhesség.
Perifériás neuropátia
A perifériás neuropátia röviden egyfajta idegkárosodás, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. A tünetek az érintett idegek jellegétől, illetve a probléma okától függenek, de igen gyakori, amikor a lábban, combban jelentkezik fájdalom, bizsergés, érzékzavar. Hátterében igen gyakran cukorbetegség áll. Ilyenkor nemcsak fájdalom, de zsibbadás és érzéketlenség is jelentkezhet. Az állapot idővel súlyosbodhat.
Isiász
Az isiász -azaz az ülőidegzsába- erős próbáló tényezője az ülő életmód. Az ülőideg testünk leghosszabb idege: a csípőtől lép ki , onnan fut le a combok felé. A probléma jellemző oka az idegrostok összenyomódása, amit általában porckorong sérv vált ki, de hátterében más állapotok is állhatnak: pl. kopás, lumbális gerinc csatorna szűkülete is. Fő tünete a derékfájdalom, mely valamelyik comb irányába sugárzik ki (leginkább a comb hátsó felén érezhető a panasz). Érdemes tudni, hogy a tünet nem minden esetben terjed végig a bokáig, illetve nem csak fájdalom, de érzéskiesés és mozgászavar is jelentkezhet. A fájdalom felléphet hirtelen, de kialakulhat fokozatosan is.
Trombózis
A trombózis igen gyakran okoz az alsó végtagokban fájdalmat. A vérrögök kialakulhatnak a mélyebben fekvő, illetve a felületi vénákban is- ez előbbi esetben mélyvénás trombózisról, míg utóbbi esetben felületi trombózisról beszélünk. Amennyiben a trombózis a felületi vénákban jelentkezik (felületi vénák gyulladása miatt) az bár nagy fájdalommal jár, nem jelent közvetlen életveszélyt.
A mély vénákban képződött vérrög azonban könnyen leszakadhat és a véráramba kerülve a tüdőbe juthat, ahol tüdőembóliát okozhat, ami akár végzetes kimenetelű is lehet. Mindkét állapot erős fájdalmat okozhat az adott végtagban, így megkülönböztetésük nem egyszerű, ezért érdemes panasz esetén szakorvoshoz fordulni! A fájdalmon kívül a bőr vörössége, az érintett végtag ödémája és meleg tapintása fordulhat elő.
Mikor forduljon orvoshoz?
Combfájdalom esetén akkor szükséges orvoshoz fordulni amennyiben a fájdalom erős, nem múlik és nem előzte meg fokozott fizikai igénybevétel. Amennyiben trombózisra utaló panaszok jelentkeznek, úgy sürgősségi ellátás indokolt!
Hogyan lehet csökkenteni a fájdalmat?
Enyhébb esetben a fájdalom csökkenthető pihenéssel masszázzsal, borogatással és különböző krémekkel. Nagyobb fájdalom esetén előfordulhat, hogy fájdalomcsillapító szedése is indokolttá válik. Amennyiben a leletek alapján az orvos szükségesnek látja úgy fizikoterápia, gyulladáscsökkentő terápiák, cukorbetegség elleni gyógyszerek, véralvadásgátlók alkalmazása, illetve műtéti beavatkozás is indokolt lehet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Lábfájdalom: porckopás miatt fáj, vagy gyulladás okozza?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!