Ezeket látta már?

Migrén után úgy érzi, mintha másnapos lenne? Ez okozhatja ezt a furcsa panaszt

migrén után másnaposság oka

Ön is furcsán szokta magát érezni, miután elmúlt a migrénes fejfájása? Ez az oka annak, hogy ilyenkor olyan, mintha másnapos lenne.

A migrént sokan az erős fejfájással szokták társítani, ám valójában egy komoly neurológiai betegség, melyet kezelni szükséges, ráadásul sok esetben jelentős életminőség-romlást is okoz. Bár szerencsére ma már igen hatékony gyógyszerek állnak a rendelkezésünkre, mellyel viszonylag rövid időn belül véget lehet vetni a kínzó fájdalomnak (már amennyiben időben alkalmazza őket), ám az utána következő időről már keveset beszélnek: ez pedig nem más, mint a migrénes roham lecsengésével járó, másnapossághoz hasonló érzés.

Migrénes másnaposság

Az egyszerű fejfájások elmúlása után rendszerint jól érezzük magunkat és ugyanúgy folytatjuk a napunkat, mintha mi sem történt volna. Migrén esetén ez gyakran máshogy néz ki, mivel a roham után az érintettek másnaposságszerű tüneteket tapasztalhatnak.

Létezik ugyanis egy különálló migrén fázis, amely akkor kezdődik, amikor a fejfájás véget ér. Tünetei nagyon hasonlíthatnak a tipikus másnaposság során tapasztalható panaszokhoz: felléphet ezért fáradtság, a test fájdalmai, elnehezülés, szédelgés, nyakmerevség, rossz hangulat, bizonyos ételek erős megkívánása, koncentrációs nehézség. Sokak számára a migrénes másnaposság hatása éppoly legyengítő lehet, mint az azt megelőző fejfájás időszaka. Ez a szakasz néhány óráig, legfeljebb két napig tarthat.

Nem csak a fejet érinti a migrén

A migrénes roham az egész testet érintheti, nem csak a fejet. Az érintettek ilyenkor tapasztalhatnak hasi problémákat, érintésre való érzékenységet, lényegében a test bármely részében felléphetnek zavarok, kellemetlen érzések. A migrénes másnaposság orvosi kifejezése a postdrome, mely a migrén része és sokszor napokba is telhet, míg a beteg a migrén összes fázisán áthalad.

Érdemes tudni, hogy ez a szakasz nem minden migrén után jelentkezik, bár a tanulmányok azt mutatják, hogy a migrénes rohamot átélő emberek több mint 80%-ának van migrénes másnapossága.

Mi okozza a panaszt?

Sokan próbálják megfejteni, mi is okozza ezt a másnaposságszerű érzést, ám a postdrome a migrénes roham része, nem pedig a rohamra adott reakció. Ez azt jelenti, hogy ennek oka ugyanaz, mint ami magának migrénnek. Ez lehet genetika, hormonális változások, alváshiány, stressz, étkezés stb. Sok esetben fejfájásnapló vezetése segíthet meghatározni a kiváltó okot, ám van, hogy nem lehet összefüggést találni. Sajnos még a tudósoknak sem sikerült megfejteniük, mi is váltja ki pontosan a migrént.

Egy 2016-os tanulmány során megállapították, hogy a migrénes roham súlyossága nem befolyásolja a postdrome szakasz hosszát, ráadásul egyelőre úgy tűnik, nincs kapcsolatban a roham során szedett gyógyszerekkel sem. Mivel a migrénes másnaposság a migrén legkevésbé tanulmányozott és legkevésbé ismert része, ezért további kutatásokra van szükség, ahhoz hogy többet megtudjunk róla.

Mit lehet tenni ellene?

A migrénes másnaposságra nincs bizonyított gyógymód, de vannak praktikák melyek segíthetnek:

  • nyújtás vagy a masszázs
  • ha megkíván valamilyen ételt, fogyasszon belőle segíthet
  • koffein (kivéve, ha Önnél provokálja a migrénes rohamot)
  • pihenés
  • borogatás (ez lehet hideg és meleg vizes is, amelyik jobban esik)
  • vízfogyasztás

Összegezve

  • A migrén egy neurológiai betegség, amely jelentős életminőség-romlást okozhat.
  • A migrén utáni 'másnaposság' érzés a fejfájás vége után jelentkezik és hasonló tüneteket okozhat, mint a klasszikus másnaposság.
  • A migrén másnaposság tünetei közé tartozik a fáradtság, testi fájdalmak, szédelgés, bizonyos ételek iránti megkívánás, koncentrációs nehézségek.
  • További kutatásokra van szükség a jelenség jobb megértéséhez.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Allergia okozta szinuszos fejfájás vagy migrén? Ezért fontos különbséget tenni köztük

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

migrén

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához